Аутизм-френдлі суспільство: як українські фонди допомагають дітям у спектрі аутизму подолати наслідки війни

ПОДЕЛИТЬСЯ
ПОДЕЛИТЬСЯ

Діти з аутизмом вразливі до змін у житті, їх можуть травмувати занадто яскраве світло чи гучні звуки, вони можуть поводитись дещо інакше чи мати свої особливі ритуали, що допомагають врівноважувати емоційний стан. Але чи знаємо ми про потреби дітей з аутизмом?

Перші прояви аутизму з’являються у дітей від 3-х місяців, але розпізнати їх батькам досить складно в такому ранньому віці. До фахівців переважно звертаються тоді, коли помічають певну відстороненість дитини — не відгукується на своє ім’я, при розмові, не дивиться у вічі, або ж поводиться не так, як інші однолітки. Такі поведінкові сигнали простежуються приблизно у віці 2-3 років. І якщо було діагностовано РСА, дуже важливо одразу розпочати корекційну терапію з дитиною, щоб вона мала всі шанси на успішну соціалізацію в майбутньому.

За останніми даними від ВООЗ, станом на 2022 рік,  1 дитина зі 100 у світі має встановлений РСА. Деякі західні статистичні дослідження показують навіть вищий показник. Насправді ці цифри можуть бути значно більшими, оскільки у країнах, що розвиваються, зокрема й в Україні, бракує професійної експертизи та фахівців, аби проводити належний скринінг з виявлення розладів аутизму.

Попри слабку діагностику, тема РСА набуває все більшого розголосу у медіапросторі. Завдяки благодійним організаціям та проактивним батькам, що виховують дітей у спектрі, в Україні почали створюватися ініціативи, що просувають створення аутизм-френдлі суспільства, проводять просвітницькі заходи для усіх небайдужих громадян на тему аутизму та взаємодії з людьми із РСА, а також залучають представників українського та закордонного бізнесів до побудови інклюзивної України.

Серед таких організацій Благодійний фонд Future For Ukraine, завдяки якому у Львові було створено LEVCHYK SPECTRUM HUB — центр безкоштовної корекційної допомоги дітям у спектрі, які через війну були змушені разом з родинами переїхати до Львова.

Команда LEVCHYK SPECTRUM HUB на відкритті хабу

У фонді розуміють, що з початком повномасштабної війни родини, що виховують дітей спектрі аутизму, опинилися у дуже вразливому становищі. Надзвичайно крихкий світ дітей у спектрі було вщент зруйновано війною. Вимушений переїзд, відчуття постійного страху, відсутність кваліфікованої корекційної допомоги. Усе це вкрай негативно впливає на нервову систему дітей з аутизмом та може призвести до стрімкої втрати навичок, набутих шляхом регулярних занять, та регресу у розвитку.

LEVCHYK SPECTRUM HUB — це безпечний простір, в якому діти у спектрі аутизму можуть подолати стрес від наслідків війни, адаптуватися до життя у новому місці та продовжувати свою корекційну терапію з професійними викладачами.

"РСА — велика проблема на сьогодні, вона росте, посилюючись війною. Ми відкрили центр для дітей, де з ними працюють логопеди, фахівці із сенсорно-моторної інтеграції, тут діти знаходяться під захистом і можуть опановувати нові знання та навички. На сьогодні хаб відвідує 29 дітей. У майбутньому ми плануємо щомісяця допомагати 100 дітям із РСА. Завдяки нашим меценатам та усім донаціям, що надходять на розвиток центру, ми маємо можливість щодня покращувати матеріально-технічну базу, закуповуємо обладнання для сенсорної кімнати для фізичної терапії з покращення моторики та відчуття дітьми свого тіла”, — розповів керівник LEVCHYK SPECTRUM HUB Богдан Хомин.

Команда фонду FFU також активно просуває ідею створення аутизм-френдлі середовища в Україні, в якому люди у спектрі могли б відчувати підтримку суспільства та  безперешкодно взаємодіяти з іншими нейротиповими людьми.

З кожним днем все більше бізнесів поділяють таку ідею та долучаються до благодійних і соціальних ініціатив фонду FFU на підтримку дітей із РСА. 

Презентація проєкту LEVCHYK SPECTRUM HUB на відкритті хабу

Нещодавно, разом із мережею кінотеатрів «Планета Кіно» та платформою добрих справ Dobro.ua, Фонд FFU запустив благодійний збір на 200 корекційних занять для дітей ВПО у центрі розвитку LEVCHYK SPECTRUM HUB. Тепер кожен кіноман може легко задонатити на підтримку дітлахів у спектрі прямо у закладах Планета Кіно — відшукати наліпки із зображенням Левчика та QR-кодом, що ховаються у фоє кінотеатрів, або ж через QR-код у короткому відео на початку кожного сеансу.

Команда фонду постійно проводить освітні та просвітницькі заходи для суспільства, фахівців і батьків дітей у спектрі, щоб привернути якомога більше уваги до проблем дітей із РСА та побудувати аутизм-френдлі середовище в державі. 

Зокрема, у квітні, з нагоди Всесвітнього дня поширення інформації про аутизм, у центрі Левчик відбулася конференція «Я МОЖУ!», де провідні експерти у медицині, реабілітології та логопедії розповіли про основні практики у роботі зі спектром аутизму, як підготувати до школи дитину у спектрі та поділилися лайфхаками у роботі з малечею.

На фото — Анна Перекатій, головна методистка LEVCHYK SPECTRUM HUB

У Міжнародний день захисту дітей фонд влаштував для маленьких левчиків та їхніх батьків свято, організувавши благодійну зустріч “Family picnic”. Діти розважалися з аніматорами, брали участь у танцювальних майстер-класах, займалися творчістю, а наприкінці програми отримали подарунки від партнерів Фонду — SkyUp Airlines, туроператора JoinUp!, а також від ТМ DODO, Bob Snail та бренду дитячої косметики TOOFRUIT.

Понад 60 дітей у спектрі разом зі своїми батьками завітали на пікнік до LEVCHYK SPECTRUM HUB з нагоди Дня захисту дітей

Окремої уваги заслуговує фотовиставка “Eye contact. Погляд у спектрі”, створена за участі вихованців LEVCHYK SPECTRUM HUB, яка була понад місяць представлена у Львівському муніципальному мистецькому центрі, а тепер прямує до Києва. Слідкуєте за афішею подій у місті та за сторінкою фотопроєкту в Instagram, аби дізнатися про час та місце проведення виставки.

Відкриття фотовиставки “Eye contact. Погляд у спектрі” у Львівському муніципальному мистецькому центрі

Назва “Eye contact. Погляд у спектрі” народилася під час зйомки першого ж дня, коли фотографиня Марта Грінштейн намагалася встановити зоровий контакт у кадрі з кількома дітьми і їй вдалося!. Зазвичай, це важко зробити, адже діти з РСА не люблять дивитись у вічі. Їхній погляд частіше спрямований кудись у глибину себе, зосереджений на власних переживаннях. Марта багато досліджувала тему аутизму, адже сама виховує 4-річного сина Івана з ознаками РСА. Окрім того, вона здобула колосальний досвід, вибудовуючи комунікацію з такими дітьми під час фотозйомки.

“На широкий загал побутує думка, що діти з РСА, усі без винятку, дуже замкнені у собі, для них дуже неприємні доторки і контакт. Але з моїх особистих спостережень, вони дуже емпатичні, кожен контакт вони сприймають неймовірно чуттєво, і це відчувається у спілкуванні з ними. Одного з перших я фотографувала Тимофія. Він задав ритм та натхнення для всієї подальшої зйомки. А наприкінці підійшов і обійняв мене. Це було ВАУ!” — ділиться фотографиня спогадами з бекстейджу.

Улюблена іграшка Тимофія – плюшевий пес Патрон, який завжди поруч з хлопчиком.

На виставці “Eye contact. Погляд у спектрі”, яка невдовзі розпочне свою роботу у Києві, представлені світлини 19 дітей з описом їхньої особистої історії. Поруч знаходиться QR-код, за яким можна переказати будь-яку зручну суму на підтримку діяльності LEVCHYK SPECTRUM HUB, в якому діти безкоштовно отримують корекційні заняття, щоб успішно адаптуватися до соціального життя.

Оля та Ігор — справжні друзі, навіть попри велику різницю у віці.

Більше історій маленьких героїв фотовиставки, про їхні життєві обставини та успіхи, яких вони досягли за кілька місяців занять у центрі LEVCHYK, читайте на сторінці проєкту в Instagram.  

Ви також можете долучитися до збору коштів на діяльність центру LEVCHYK та у такий спосіб підтримати дітей у спектрі, які потребують регулярних корекційних занять, аби в майбутньому реалізувати свій потенціал та стати повноцінною частинкою українського суспільства! Будуємо аутизм-френдлі середовище в Україні разом! Зробимо державу інклюзивною! 

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).