L'officiel События Як це працює: гід курсом «...

События

Як це працює: гід курсом «Класична музика» від Культурного проекту

Від одноголосних григоріанських хоралів до атональних експериментів нововіденської школи

8 декабря
Як це працює: гід курсом «Класична музика» від Культурного проекту Від одноголосних григоріанських хоралів до атональних експериментів нововіденської школи

music01
  • Facebook
  • Twitter
  • Вконтакте

Сьогодні в рамках Культурного проекту стартує курс, присвячений історії класичної музики. Першу лекцію прочитає музикознавець Анна Гадецька, яка вчора розповіла нам про п’ять найкращих композцій з класичного бароко. Втім, звичайно, не бароко єдиним: курс торкнеться абсолютного кожного музичного напряму, що колись існував. Розібратись у хитросплетінні розкладів, тем, лекторіїв і зустрічей нам допоміг куратор курсу Віталій Вишинський: він розказав не тільки про те, за якими принципами структуровані заняття курсу, але й про те, які сюрпризи також підготовані для слухачів. І їх ви не побачите у розкладі.

Хронологічний пласт курсу

«Ми хотіли виділити смислові блоки, зумовлені художнім стилем, — пояснює Віталій специфіку тематичних секцій. – Це названо «музикою Відродження», але, насправді, все трохи складніше: це, фактично, блок старовинної музики, до якого увійдуть Середньовіччя, Ренесанс і бароко».

Наступний хронологічний блок, епоха классицизму, дуже невеличкий: він представлений двома лекціями, що присвячені постатям Моцарта і Бетховена. «В принципі, — зазначає Віталій, — классицизм можна віднести до старовинного, доромантичного, блоку. Таким чином, маємо в ньому Середньовіччя, Ренесанс, бароко, класицизм.

А от романтизм представлений дуже широко: тут і Шопен, і Чайковський, і оперні гіганти – Верді і Вагнер, і також певні фігури, що знаходяться на перетині епох, приміром, Маллер. «Звичайно, сюди ж ми відносимо напрямки, що виросли з романтизму: приміром, імпресіонізм, що близький до романтизму, але досить інноваційний за своєю природою. Зокрема, це Дебюссі».

Останній з крупних блоків присвячений  двадцятому століттю.  Вишинський звертає особливу увагу на те, що в ньому мова йдеться тільки про першу його половину, саме тому курс закінчується лекцією про постать Бориса Лятошинського, основний масив чиєї роботи прийшовся саме на період Другої Світової війни.

music02
  • Facebook
  • Twitter
  • Вконтакте

Змістовий пласт курсу

В рамках курсу відбуватимуться зустрічі різного формату, які йтимуть паралельно. Перший тип – це лекції, на яких викладатиметься матеріал про постать чи епоху, розглядатимуться явища, характерні для цієї епохи, вивчатиметься контекст. Проте лектори не занурюватимуться у специфіку: вони даватимуть контекстуально-загальний зріз, якого має вистачити для повного розуміння історичної особливості епохи.

Другий – це майстерки. Саме на майстерках лектори розглядатимуть тему, якої вони торкались у загальному плані на лекції, більш предметно та більш конкретно. Як ті речі, які були окреслені тільки в цілому, можуть бути реалізовані в тому чи іншому творі? Майстерки матимуть більш практичний характер. «Ми вчитимемось слухати музику не просто на рівні «подобається – не подобається», але отримуватимемо насолоду від розуміння того, як теорії композитора та його ідеї реалізуються у його творчості. Я називаю це «активне слухання», — розповідає Віталій. — Приміром, мене завжди бентежило, коли люди говорять: «Бах – геніальний композитор!» А в чому геніальність? От ми і намагатимемось показувати інтелектуальну складову творчості Баха, оцінити яку іноді може бути складно навіть професіоналові. І коли ви розумітимете всі шифри цієї музики та гру, яку він затіває зі слухачем, робота композитора відкриється в зовсім іншому вимірі».

Також важливо окремо підкреслити ще декілька нюансів. На заняття будуть запрошені спікери, вокалісти, виконавці,які пояснюватимуть, як музика може бути почута слухачем. «Більше того, у запрошених слухачів буде можливість відчути реальний звук деяких аутентичних музичних інструментів, приміром, клавесину. І також я не бачу проблем у тому, щоб особисто зіграти на ньому. Ідея – не теоретичне спілкування про музику, але й у практиці», — додає Віталій. Курс допоможе зрозуміти, що відбувається, коли сучасний виконавець торкається старовинної музики, як відбувається це спілкування між епохами? Серед таких спікерів – Раду Поклітару, який працює з творами Чайковського, але осмислює їх через сучасність.

В принципі до сучасності Культурний проект адаптується дуже швидко: в рамках лекції, присвяченої Борисові Лятошинському, буде влаштована екскурсія до квартири-музею композитора. Віталій окремо додає, що, якщо протягом курсу в Києві проходитимуть концерти або події, що тематично перетинаються з програмою, буде зроблено усе можливе для того, аби слухачі курсу могли їх відвідати.

Докладніше про абонементи, дати, лекції та все-все-все тут.

Подпишитесь на «L’Officiel»

Модный дайджест на вашу почту каждую субботу

смотреть еще