Історія фонду UAID: студенти та айтішники, які вже зібрали понад € 2 мільйони на військову допомогу

Новини
17.06.2022
ТЕКСТ: Юра Амосов
ПОДЕЛИТЬСЯ
А зараз збирають на БпЛА "Лелека"
ПОДЕЛИТЬСЯ

Ми продовжуємо розповідати історії невеликих волонтерських ініціатив та фондів, що адресно допомагають військовим та тим, кому зараз це потрібно. 

Цього разу ми поговорили з українським студентом Федеральної політехнічної школи Лозанни (Швейцарія) Павлом Кашком, який разом з однодумцями заснував фонд UAID, що збирає гроші на військову амуніцію, оптику, дрони, автомобілі та тактичні аптечки. Це звичайні молоді люди: айтішники, психотерапевти, студенти, — які збирають мільйонні суми для воїнів на передовій. 

Павло Кашко

"24 лютого ми прокинулися, прочитали новину, що почалась війна, і зрозуміли, що ми абсолютно не знаємо, що робити, — розповідає про початок своєї волонтерської діяльності Павло. — Мій власний шлях почався з того, що один український професор у Швейцарії звернувся до мене з питанням: "У нас є дрон, і його треба терміново доставити в Україну. Як це зробити?" Так я почав займатися логістикою. Познайомився з багатьма людьми, потім вийшов на контакти з перевізниками. І зрештою так ми передали перший дрон".

Павло зрозумів, що він може розв'язувати питання логістики та адресної передачі допомоги військовослужбовцям. 

"Перший час моя робота 24/7 була насамперед у дзвінках, комунікаціях та налагодженні шляху доставлення, а дрони та тепловізори — не те щоб я їх дуже багато бачив чи тримав у руках насправді", — зізнається волонтер. 

Згодом Павло взяв на себе функції з замовлення товарів та збору грошей. За перші два місяці тільки через його банківські акаунти пройшло понад 2 мільйони гривень донатів. 

"Волонтерство — це в першу чергу про комунікації та знайомства, — підкреслює хлопець, — ти у постійному пошуку людей і товару. Зазвичай ти можеш піти й купити дрон або рацію, але сьогодні, в умовах війни, в Європі повний SOLD OUT. Тому твоє головне питання звучить так: «А де дістав?»

У травні Павло з однодумцями зрозуміли, що, на жаль, війна не закінчиться швидко і що треба ставати ще більш ефективними й системними у своїй допомозі, тому заснували у Львові благодійний фонд UAID. Наразі до нього входить 15 українських волонтерів з різних куточків Європи. 

"Сьогодні ми вже можемо дозволити собі опрацьовувати більш великі запити. Розподіляти їх по учасниках, хто і що закриває. У нас тепер є свої відділи маркетингу і фандрейзингу, та вже навіть почали організовувати свої благодійні заходи зі збирання коштів", — ділиться хлопець.

Так, 2 червня фонд провів у Львові благодійний аукціон бойових трофеїв та мистецтва, зокрема там було представлено твори Waone Interesni Kazki та Bob Basset. Волонтерам вдалося зібрати понад 200 000 гривень.  

 
 
 
Переглянути цей допис в Instagram
 
 
 

Допис, поширений UAID (@uaid.foundation)

"Щодо експертизи у запитах і закупівлях, ми фільтруємо і перевіряємо кожне звернення. Зв'язуємося з військовими та уточнюємо, яка саме модель обладнання їм потрібна, — розповідає Павло. — Наприклад, якщо вони у лісі, потрібен тепловізор з короткою відстанню, але широким полем зору, якщо у полі — навпаки. І дізнаємося такі інші деталі. До того ж ми звертаємося до експертів, що розписують технічні характеристики товару і радять, які нам краще підійдуть для замовлення. Це називається  кваліфікована допомога, і ми намагаємося працювати саме так — допомагати тим, чого справді зараз потребують українські воїни". 

До того ж Павло додає, що сьогодні навіть серед їхньої волонтерської команди є експерти з питання екіпіровки. Так, наприклад, один з волонтерів відповідає за замовлення бронежилетів, а інший — за закупівлю турнікетів. Таким чином вони намагаються поєднувати свої експертизи для вищого результату. 

"Щодо фінансування — як і у всіх: кількість запитів разів у 100 перевищує наші можливості, — говорить волонтер, — тому наш відділ фандрейзингу перебуває у постійному пошуку інвестицій. Сьогодні досить успішним форматом збору коштів для нас став аукціон. До того ж ми постійно пишемо персональні звернення до власників різних бізнесів і всіх, хто в змозі робити такі великі благодійні внески. Але деякі з них погоджуються з уточненням, що вони не хочуть фінансувати війну". 

 
 
 
Переглянути цей допис в Instagram
 
 
 

Допис, поширений UAID (@uaid.foundation)

Павло згадує випадок, коли, наприклад, підприємці з Німеччини задонатили фонду € 100 000 з умовою, що вони підуть виключно на закупівлю турнікетів. Так UAID закупив 3 тисячі кровоспинних джгутів. 

Також волонтери колаборують з іншими благодійними інституціями, такими як фонд Київської школи економіки. Так, UAID та KSE у співпраці вдалося закупити бронежилетів на суму понад 1,5 млн грн.

"Однією з головних позитивних відмінностей малих фондів від великих є їхня мобільність і швидкість, — пояснює волонтер. — Ми набагато швидше можемо обробити запит і розв'язати питання логістики. Так, ми не можемо забезпечити всю бригаду тепловізорами, але окремий підрозділ — цілком і за мінімальний час". 

За три місяці фонд закупив понад 2 500 одиниць технічного обладнання (дронів, рацій і тепловізорів), 1200 одиниць захисного обладнання (касок, бронежилетів та тактичного одягу), близько 12 000 одиниць засобів медичної допомоги.

Павло зазначає, що обсяги та швидкість збору коштів на четвертий місяць очікувано відчутно знизилися, але фонд UAID намагається триматися та запроваджувати нові формати збору донатів. Бо запити на військову допомогу не зменшуються. Дрони збивають, йде війна. 

 
 
 
Переглянути цей допис в Instagram
 
 
 

Допис, поширений UAID (@uaid.foundation)

Основною причиною головного болю волонтерів Павло називає проведення перевірок українськими прикордонниками. 

"Кожного разу їм потрібно щось нове, — розповідає хлопець. — Або ми надаємо лист-запит від військової частини, або лист-запит від фонду, або треба заповнювати декларацію, або обладнання просто застрягає на кордоні, бо його не пускають. І це постійний ворох бюрократичних проблем, які треба вирішувати, щоби своєчасно доставити до військових необхідні речі. Це дуже виснажує".

Так, наприклад, одна з партій рацій застрягла на українському кордоні на тиждень. А в умовах війни це величезний строк. 

"Бюрократія, звісно, також є й у Європі, — додає Павло. — Наприклад, власник магазину, де ми хочемо замовити щось з амуніції, каже, що нам потрібен спеціальний дозвіл на вивіз, бо він, звісно, знає, що ми повеземо її в Україну. Ми стаємо в чергу на цей дозвіл або, якщо часу обмаль, шукаємо інші рішення". 

"Основний наш план і ціль — завершення війни. І ми будемо працювати доти, доки не досягнемо цього", — відповідає Павло щодо подальшого розвитку фонду. 

Сьогодні UAID зосереджений на зборі коштів на закупівлю БпЛА "Лелека" для одного з розвідувальних підрозділів. Він коштує $ 15 000.

"Безпілотник "Лелека" показав себе як найефективніший на цій війні, та до того ж він українського виробництва, — зазначає волонтер. — Кожен збитий дрон — це ціна життя цілого підрозділу, який би замість нього проводив розвідку. Саме тому дрони так активно збиваються, а ми так активно готові їх постачати". 

 

Якщо ви бажаєте допомогти фонду UAID у його справі — посилання для донатів.



Читайте також:

У Бучі розпочалося будівництво модульного дому за проєктом Слави Балбека

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).