Фольклорний ансамбль "Божичі" показав, як відновлюються українські села після окупації

Новости
25.08.2022
ПОДЕЛИТЬСЯ
Разом із волонтерською ініціативою Repair Together
ПОДЕЛИТЬСЯ

До Дня Незалежності відомий музичний колектив “Божичі”, який відновлює старовинну українську музику, представив відео на пісню “Зоре моя вечірняя” на слова Тараса Шевченка з поеми “Княжна”. Кліп було знято спільно з волонтерською ініціативою Repair Together у селах Чернігівської області, звільнених від окупації російських військ. 

У 2022 році ми відзначаємо День Незалежності України з особливим почуттям гідності та вірою в перемогу над Росією. Ми живемо в часи надії завдяки щоденній боротьбі ЗСУ та не втрачаємо глузд пліч-о-пліч з українцями, з усіма, хто тримається, не падає духом і продовжує працювати кожен у своєму полі, — розповіли учасники колективу “Божичі”. — Відродження — це спільне прагнення двох команд. Repair Together відроджують села, постраждалі внаслідок війни, а "Божичі" відроджують сільську традиційну музику, постраждалу внаслідок політики колонізації та русифікації”.

Окрім військових, говорять у колективі, країна тримається на волонтерах та людях, чия ініціатива дає надію на відбудову. Repair Together — волонтерська команда, робота якої повертає до життя, відновлюючи зруйновані будинки у постраждалих регіонах. Їхня згуртованість — своєрідний маркер часу, бо війна триває, але жити необхідно вже сьогодні. Хлопці і дівчата не тільки розбирають завали, планують нове житло, але і здійснюють гуманітарні місії і допомагають людям, які втратили майно. 

Текст пісні "Зоре моя вечірняя", який ви чуєте в кліпі, — це слова Тараса Шевченка, а пісня із цими словами була зафіксована колективом "Божичі" у 2005 році у колишній козацькій слободі — селі Богуслав Павлоградського району Дніпропетровської області. Це був фольклорний ансамбль "Богуславочка", який представляє козацькі пісні Дніпропетровщини у Списку негайної охорони ЮНЕСКО”, — розповідає Ілля Фетисов, керівник колективу про пісню, яка звучить на відео.

Колектив "Божичі" — носії традиційної музики. Не тільки співу, але й танців. Щосереди вони роблять майстер-клас із танців у Києві, біля пам’ятника Володимиру. Приходить багато людей — ті, хто давно є любителями фольклору, і ті, хто долучається та тільки-но пізнає рідне. Серед відвідувачів завжди є військові.

"З початком війни емоційно важко було співати, особливо перші місяці, — говорить Сусанна Карпенко, керівниця колективу "Божичі", — зараз легше, і зараз навіть якоюсь мірою це обов’язок автентичного колективу. Концерти — ні, а от відео, яке відображає цей історичний період, — обов’язково"

Здавалося б, ну що поєднує таких різних людей — активних волонтерів різних професій, згуртованих однією ціллю, та автентичних виконавців, популяризаторів народної музики? Кожен займається своєю роботою, робить свій внесок у мирне майбутнє України, і сила — у взаємодії, в об’єднанні за принципом спільних цінностей та віри в перемогу. 

Режисер кліпу Нікон Романченко побачив сюжет саме з такою ідеєю. Окрім цього, це певний жест осучаснення старих текстів та відхід від сталих кліше в роботі з автентикою.

 

Режисер: Нікон Романченко
Оператор-постановник: Міша Любарський 
Оператор камери: Володимир Івануса
Звукорежисер: Костянтин Костенко

 

"Божичі":

Ілля Фетисов
Сусанна Карпенко
Сергій Плотницький
Вероніка Селега

Читайте також: Синьо-жовті кольори серця: Що потрібно знати про Державний прапор України

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).