В електронній бібліотеці "Культура України" та на сайті "Бібліотека українського мистецтва" з’явилися 55 номерів журналів "Нові поезії" (13 випусків), "Наша культура" (22) та "Сяйво" (20). Їх оцифрували у межах проєкту "Екземпляри ХХ. Літературно-мистецька періодика ХХ століття. Частина ІІ". Зараз номери знаходяться у вільному доступі.
У часописі "Сяйво", наприклад, читається панорама української культури 1910-х років. Там серйозні дослідження межували з наївним моралізаторством, друкувалися ранні твори Тичини й Рильського. Знайти оцифровані номери "Сяйва" можна на сайті "Бібліотека українського мистецтва".
"Нові поезії" − видання поетів Нью-Йоркської групи, що виходило у 1959-1971 роках у Нью-Йорку. Там друкувалися тексти членів групи, а також перекладна поезія. У шостому номері часопису за 1964 рік були опубліковані автографи оригінальних поезій і до кожної з них були подані репродукції художніх робіт.
Журнал "Наша культура" видавали у 1935-1937 роках у Варшаві, а потім − у 1951-1953 роках у канадському Вінніпезі, куди переїхав Іван Огієнко. Тут друкували статті на теми літератури, історії, мистецтва, богослів’я, мовознавства, етнографії, права, археології, палеографії, педагогіки, архітектури, театру, музики, філософії та літературні тексти. Дослідженням часопису займається професор Микола Тимошик. Дивіться відскановані номери на сайті "Культура України".
"Друкована періодика, яку 50-100 років тому видавали наші попередники, часто залишається незнаною й недоступною загалу. Окремі часописи розкидані по бібліотеках, музеях, приватних колекціях в Україні та діаспорі. Але можливості цифрової ери дають змогу зробити навіть найбільш рідкісні видання відкритими для кожного у будь-якому куточку світу", − коментує співкураторка проєкту "Екземпляри ХХ" Оксана Хмельовська.
Читайте також: Що потрібно знати про виставку Жанни Кадирової в Києві: "На акваторії заводу купатися було заборонено"