— Я відчуваю, що Джанні помер! — Так, Донателло.

Герои
15.07.2023
ТЕКСТ: Юрий Амосов
Цього дня в 1997 році, на сходах своєї вілли в Маямі, двома пострілами в голову був убитий Джанні Версаче. Юрій Амосов спробував відтворити хронологію тих днів та пролити світло на сумні події.
ПОДЕЛИТЬСЯ

Герої: 

Джанні Версаче — дизайнер, засновник будинку Versace, середній брат Донателли та Санто.

Донателла Версаче — головний дизайнер будинку Versace, молодша сестра Джанні та Санто. Мати Алегри Версаче.

Санто Версаче — бізнесмен, політик, виконавчий директор будинку Versace, старший брат Джанні та Донателли.

Алегра Версаче — дочка Донателли Версаче, улюблена племінниця Джанні.

Антоніо Д'Аміко — стиліст, помічник та коханець Джанні Версаче.

Ендрю Кьюненен — серійний убивця та наркодилер. Чоловік, що вистрілив у Джанні Версаче.

Вілла Casa Casuarina
Місце вбивства Джанні Версаче
Вілла Casa Casuarina
Місце вбивства Джанні Версаче
01 00
Вілла Casa Casuarina
ПОДЕЛИТЬСЯ

Середа, 15 липня 1997 року

Маямі, вілла Casa Casuarina

6 ранку

Після нетривалого сну Джанні прокинувся дуже бадьорим. Насамперед він вирішив зателефонувати до Риму, де Донателла вже другий день готувалася до грандіозного модного шоу Dona sotto le stele на розкішних сходах на Площі Іспанії. Розпитавши сестру про всі деталі підготовки, Джанні заспокоївся.

8 ранку

Зробивши ще кілька ранніх ділових дзвінків, Версаче знову зателефонував сестрі. Але, невдоволена першою розмовою з братом, на другий дзвінок Донателла вирішила не відповідати.

Одягнувшись і взявши повний грошей гаманець, Джанні вирушив за пресою до сусіднього кафе.

На сходах будинку Версаче зустрів помічника з господарства, Карлоса. Сказавши, що він повернеться за 10 хвилин, Джанні вийшов на залиту ранковим сонцем Оушен-Драйв і попрямував на південь, де навпроти берега вишикувалися цілодобові кафе та ресторани.

Джанні увійшов до кафе News, замовив американо і попрямував за журналами. Продавець склав у пакет п'ять видань та передав його Версаче. Він вийшов із кафе і попрямував у бік своєї вілли Casa Casuarina.

Імовірно, весь цей час молодик 27 років на ім'я Ендрю Кьюненен стежив за Версаче. Швидше за все, він знав, що вранці дизайнер сам ходить за кавою та пресою до сусіднього кафе.

Побачивши його на підході до важких чавунних воріт вілли, Кьюненен повільно витяг із сумки пістолет Taurus 40-го калібру і попрямував у бік дизайнера.

Кьюненен пройшов позаду Версаче від перехрестя до самих мармурових сходів біля входу. Ендрю почекав, коли Джанні вставить у щілину ключ, щоб відкрити масивні ворота, і приставив дуло пістолета до потилиці Версаче.

На фото: Санто, Донателла і Джанні Версаче

 

Джанні Версаче народився 2 грудня 1946 року у невеликому портовому місті Реджо-ді-Калабрія на півдні Італії.

Він був середньою дитиною в сім'ї, через дев'ять років народилася Донателла. Сім'я Версаче мала середній достаток, тому батьки могли забезпечити своїм улюбленим дітям гідну освіту. Старший син Санто був гордістю сім'ї. Хлопчик ріс спортсменом і добре знався на точних науках. Саме на нього батько Антоніо та мати Франческа покладали великі надії. Джанні відводилася роль середньої дитини, яка була повністю надана собі. Його улюбленим заняттям було спостерігати за роботою мами у її маленькому ательє жіночих суконь Francesca Versace Elle. Все, що цікавило тоді Джанні, – це жіноча краса та процес її створення. Він не грав зі старшим братом та його друзями в хлопчачі ігри, а улюблену молодшу сестру Донателлу сприймав як ляльку та модель для своїх перших пошитих нарядів.

Тоді ніхто не міг уявити, що саме Джанні, невпевненому, сором'язливому і тендітному молодшому синові Антоніо Версаче, випаде роль прославити не лише своє ім'я та прізвище, а й усю індустрію моди Італії. А після сходження на вершину – несподівано для всіх піти у вічність, залишивши за собою низку таємниць, питань, скандалів та журналістських сенсацій.

Успіх і великі гроші прийшли до Версаче несподівано та стрімко. На початку 70-х один з успішних підприємців Мілана, власник бренду Florentine Flowers Енцо Нікозіа, вирішує запросити до себе на роботу перспективного молодого дизайнера, який зміг би вдихнути нове життя в змучений бренд. Вибір пав на 24-річного хлопця з маленького Реджо – і в ательє Франчески Версаче задзвонив телефон.

Далі ім'я Джанні Версаче почало ставати знаком комерційного успіху, він був запрошеним дизайнером ще чотирьох італійських брендів одягу. А 1976 року, за підтримки старшого брата Санто, на якого лягли всі фінансові питання, у Мілані з'являється нова марка одягу – Gianni Versace S.p.A.

А після першого показу Версаче 1978-го відкриває свої двері Будинок моди Versace.

1981 року Джанні та Санто запрошують приєднатися до них молодшу сестру Донателлу. На її плечі лягає PR будинку Versace.

Рим, готель De la Ville

15:30

На робочому столі Санто задзвонив телефон. Він подумав, що Джанні знову дзвонить після сварки з їхньою сестрою, але на екрані висвітлився міланський номер. Дзвонили з офісу Versace.

Секретарка Санто змогла сказати йому лише одну фразу: «У Джанні стріляли». Більше інформації не було.

Санто подався шукати сестру. Його розгублений вигляд здивував навіть моделей, які брали участь у примірці. Вивівши Донателлу до сусідньої кімнати, де їх ніхто не зможе почути, Санто сказав: «У Джанні стріляли, його вже везуть до лікарні».

Подивившись недовірливо на брата, Донателла почала бігати по кімнатах у пошуках телефону. Вона одразу зателефонувала до офісу в істериці. Тремтячим голосом Донателла сказала секретареві: «Я відчуваю, що Джанні помер!» Секретареві довелося підтвердити: «Так, Донателло, Джанні помер».

Донателла закричала і, знепритомнівши, повільно спустилася по стіні на підлогу.

Тим часом італійське телебачення вже передавало термінову новину: «У Маямі жорстоко вбито Джанні Версаче». Це повідомлення й побачили маленькі племінники Джанні, діти Донателли, шестирічний Даніель та одинадцятирічна Алегра.

Джанні з племінницею Алегрою
Пол Бек, маленькі Даніель та Алегра Версаче, Джанні та Донателла Версаче
Донателла та Джанні
Джанні з племінницею Алегрою
Пол Бек, маленькі Даніель та Алегра Версаче, Джанні та Донателла Версаче
Донателла та Джанні
01 00
Джанні з племінницею Алегрою
ПОДЕЛИТЬСЯ

У військовому аеропорту Di Roma-Ciampino на сім'ю Версаче вже чекав приватний літак одного з найбагатших людей Італії.

Санто і Донателлу відокремлював від брата найважчий у житті 10-годинний переліт.

Сім'я Версаче останні 15 років займала лише перші місця в стрічках новин. Може, в цьому і була суть стратегії Донателли – піар за будь-яку ціну. Вся Італія знала, що Санто, Донателла та Джанні недружні між собою. Причинами їхніх сварок було і вживання Донателлою кокаїну, яке вона не намагалася приховувати, і не менш дорогий і гучний спосіб життя Джанні. Санто діставалася роль арбітра, що постійно погашає банківські рахунки старшого брата.

Якщо сестру Санто ще вдавалося зупинити, то молодшого брата він вважав за краще навіть не турбувати. Справа в тому, що ні Донателлі, ні Джанні ніколи не вистачало отриманих від прибутку компанії дивідендів. І якщо Донателла розуміла, що не може витрачати кошти, які їй не належать, Джанні навіть не замислювався, перед тим як знову і знову просити старшого брата покривати свої витрати грошима компанії.

Пізніше саме ці непомірні витрати активів компанії завадять виконанню волі Джанні Версаче.

Конфлікти в сім'ї зростали і розпалювалися.

У серпні 1994 року Джанні дізнався, що хворий на рак середнього вуха.

Ця хвороба змусила його змінити погляди на деякі питання. На два роки дизайнерові довелося відійти від справ, повністю віддавши кермо влади будинку сестрі та старшому братові.

Але після довгоочікуваної ремісії у 1996 році Джанні Версаче вирішив зайнятися важливим, як він вважав, і справедливим питанням – переглядом часток акцій членів сім'ї у будинку Versace. Раніше Санто вже займався цією справою і розділив частки, залишивши собі і Джанні по 40% акцій, а Донателлі – 20. Тепер середнього брата не влаштовувала така ситуація. Він розумів, що у разі суперечки чи конфлікту Санто та Донателла складуть свої частки і, отримавши більшість, обійдуть Джанні у будь-якому голосуванні. Після довгих умовлянь Санто погодився продати молодшому братові 10% частки – за умови, що 5% Джанні залишить у спадок своєму племіннику Антоніо, сину Санто.

Тепер частки в сім'ї ділилися справедливо, як вважав Джанні: у нього – 50%, у його старшого брата та виконавчого директора будинку Санто – 30%, а у молодшої сестри Донателли – її законні 20% акцій компанії.

Наступною метою для одужалого та повного сил Джанні була зміна свого заповіту.

Тим часом бренд Versace розвивався все швидше – і в 1997 році трьом членам сім'ї було виплачено понад $ 20 млн дивідендів. Санто готувався вивести Будинок моди на біржу акцій. За різними оцінками, 1997 року Versace коштував близько $ 2 млрд.

Маямі, вілла Casa Casuarina

8:40 ранку

У внутрішньому дворі, в очікуванні приходу Джанні, Антоніо сів снідати з їхнім другом Ладзаро. Ніхто з них так і не встиг приступити до їжі. Як тільки почали подавати каву, пролунав гучний постріл, через пару секунд його наздогнав другий. Офіціант упустив тацю з кавником. Антоніо кинувся до головного входу, за ним вибігли офіціант, Ладзаро та доглядач будинку.

На фото: Антоніо Д’Аміко та Джанні Версаче

 

У Джанні Кьюненен вистрілив двічі. Першу кулю він випустив у шию, нижче вуха. Ця куля пошкодила спинний мозок і вийшла з іншого боку шиї. Версаче впав на мармурові сходи входу. Вдруге Кьюненен вистрілив Джанні в обличчя. Ця куля застрягла в черепі.

Ендрю сховав пістолет назад у рюкзак і не поспішаючи почав віддалятися до перехрестя.

Антоніо та Ладзаро вибігли з великих дубових дверей головного входу. Ладзаро підбіг до Джанні першим, він спробував перевірити, чи має Джанні пульс, але його руки сильно тряслися і Ладзаро так і не зміг цього зробити.

Антоніо закричав: «Ні! Ні!» Він сів біля ніг Джанні і почав повільно розгойдуватися в різні боки.

Ладзаро крикнув: «Хто це зробив?» Його почула дівчина, котра стояла через дорогу. Вона показала йому рукою на фігуру Кьюненена, що віддаляється, наприкінці кварталу. Ладзаро побіг у бік убивці. Він переслідував того, хто стріляв, поки не побачив поліцейську машину. Розповівши поліції про те, що сталося, Ладзаро повернувся до будинку.

Там Джанні вже вантажили до машини швидкої допомоги. Антоніо в істериці намагався поїхати з ним, але поліцейські залишили його на місці злочину для надання свідчень.

Меморіальна лікарня імені Джексона

9:20

Лікарі констатували смерть Джанні Версаче.

Міжнародний аеропорт Маямі

15:30

Літак із Донателлою та Санто приземлився. На злітній смузі на них чекала машина, щоб відразу вирушити на Оушен-Драйв, до Casa Casuarina.

Віллу вже оточили репортери та журналісти. Люди почали приносити квіти до воріт будинку. Лімузин із сестрою та братом Джанні під'їхав до службового в'їзду.

Похоронне бюро

17:00

Санто, Донателла та Антоніо востаннє попрощалися з Джанні. Донателла побажала сама одягнути брата на церемонію. Тіло Джанні Версаче було кремовано.

Наступного дня осиротіла сім'я Версаче та Антоніо Д'Аміко з прахом Джанні вже сиділи в літаку, чекаючи на посадку в Мілані.

Через тиждень було призначено найбільшу в Італії церемонію прощання. Відспівували Джанні Версаче у могутньому білосніжному соборі Дуомо. Таке було бажання Донателли. Вона хотіла організувати похорон, якого ще не бачив світ. І її ніяк не збентежило, що у державному соборі можуть відбуватися лише державні церемонії прощання.

 

Стінг із дружиною Труді, принцеса Діана й Елтон Джон на церемонії
Санто та Донателла з Алегрою
Санто та Донателла після поховання
Стінг із дружиною Труді, принцеса Діана й Елтон Джон на церемонії
Санто та Донателла з Алегрою
Санто та Донателла після поховання
01 00
Стінг із дружиною Труді, принцеса Діана й Елтон Джон на церемонії
ПОДЕЛИТЬСЯ

На церемонію приїхали всі відомі клієнти та друзі родини. Елтон Джон сидів із принцесою Діаною, за ними сиділи Стінг із дружиною. Наомі Кемпбел сиділа за сім'єю Версаче спеціально, щоб час від часу заспокоювати і відволікати маленьку Алегру.

Том Круз із Ніколь Кідман сиділи біля Мадонни та її брата.

Всі гості були з ніг до голови одягнені у Versace.

Під час підготовки похорону в Маямі йшла історична за масштабом операція перехоплення серійного вбивці.

Ендрю Кьюненен наклав на себе руки у будиночку на воді, коли зрозумів, що він повністю оточений. Застрелився він із того ж пістолета, з якого вбивав своїх жертв, у тому числі й Версаче.

На фото: Ендрю Кьюненен

Після смерті Кьюненена почали поширюватися різні теорії та версії вбивства Джанні, які затьмарюють і сім'ю, і самого дизайнера. Справжні обставини вбивства виглядали як розбірки в колі сім'ї: то як помста знехтуваного коханця, після чого сім'я різко заперечувала і хворобу Джанні на ВІЛ, і його любовний зв'язок з Кьюнененом; то нібито магазини Versace служать касами для різних мафіозних груп, які вже давно поріднилися зі старшим братом та молодшою ​​сестрою Джанні.

Відразу після новин про смерть Версаче не почекав зі своїм коментарем партнер Сен-Лорана П'єр Берже:

«Думаю, цей замах проллє світло на справи сім'ї Версаче. Я не розумію, як можна тримати таку кількість порожніх магазинів. Я нічому не здивуюсь».

Вересень 1997 року

Мілан

Донателлі, Санто й Антоніо Д'Аміко прийшли повідомлення від нотаріуса Северіні з проханням всім прибути в один час в його офіс для оголошення заповіту Джанні, який він завірив у таємниці від усієї родини рік тому.

У просторому кабінеті Северіні Донателла з чоловіком, її старший брат Санто та Антоніо зібралися вислухати останню волю Джанні.

Лючано Северіні дістав із сейфа конверт, витяг звідти написаний від руки листок, тиснений фірмовою Медузою, і зачитав:

«Сьогодні, 16 вересня 1996 року, я, Джанні Версаче, анулюю мій останній заповіт, написаний 11 травня 1990 року. Справжнім призначаю своїм єдиним спадкоємцем свою...»

Після закінчення читання паперу ніхто з членів сім'ї не зміг промовити жодного слова коментаря до вищенаписаної волі.

Антоніо дістався справді справедливий спадок. Для свого останнього кохання Джанні призначив щомісячне утримання у розмірі 300 тисяч доларів, і право зупинятися та жити у всіх будинках, придбаних Версаче. Незважаючи на те, що більшість нерухомості Джанні оплачував не зі своїх дивідендів, а з грошей компанії, будинки відповідно належали не йому, а бренду Versace.

Але найбільше брата і сестру вразило таке: все своє майно та контрольний пакет акцій Versace Джанні заповідав Алегрі, своїй обожнюваній одинадцятирічній племінниці. Санто та Донателлі він не залишив нічого. Він навіть не згадав їх у заповіті, показавши цим усю свою подяку.

Донателла, забравши свою копію документа, першою залишила нотаріуса.

Санто повільно підвівся, склавши свою копію, повернувся до Антоніо і тихо порадив: «Думаю, тобі треба зайнятися пошуком адвоката», — а потім швидко попрямував у бік дверей.

Протягом наступних двох років сім'я Версаче раз у раз змагалася з домислами сумнівних приватних детективів і нечистих на руку журналістів. І, звичайно, з коханцем Джанні, Антоніо. Стараннями Санто та найкращих юристів Італії частина заповіту, яка стосувалася Антоніо Д’Аміко, була повністю оскаржена. Антоніо погодився на велику вихідну допомогу, весь цей час він обіймав посаду дизайнера лінії недорогого чоловічого одягу Intensa і володів однією з квартир у Мілані, яка належала компанії Versace.

Через адвокатів Санто та Донателла передали Антоніо, що відтепер він небажаний гість для Versace.

Що стосується Алегри, для неї воля коханого дядька до сьогодні залишається найважчою ношею.

Перше, з чим зіткнулися принцеса Версаче та її сім'я, — це податок на майже мільярдну спадщину.

Дитинство Алегри було безтурботним і світлим, наскільки це можливо. Вона змалку звикла до спалахів камер та відомих друзів родини. Але в міру дорослішання Алегра все більше намагалася бути в тіні матері й не брати участі у роботі Будинку моди. Тим часом вона почала стрімко танути на очах сім'ї та всіх оточуючих. Пізніше її проблеми з анорексією взагалі перестали приховувати від громадськості. Вантаж величезних грошей та уваги дедалі більше пригнічував дівчинку.

На момент вісімнадцятиріччя Алегри та набрання чинності волі Джанні дівчинка зрозуміла, що за роки, коли її мати могла вільно розпоряджатися часткою дочки в компанії, спадок її дядька скоротився вдвічі. У той же рік компанія Versace мала виплатити кредит, взятий у банків Італії, а після цього – оголосити про своє банкрутство.

Завдяки повному реформуванню бренду новим керуючим Джанкарло ді Різіо, у 2006 році компанія Versace заявила, що погасила більшість своїх боргів.

У 2007 році, на вечорі пам'яті Джанні Версаче, який проходив у театрі Ла Скала, усі фігуранти його заповіту зустрілися знову.

Це був перший великий вихід Алегри Версаче у світ. Весь вечір її супроводжувала Донателла та дюжина співробітників охорони.

З'явився там і Антоніо Д'Аміко. Пізніше Донателла заявила, що коханця її брата у списках гостей того вечора не було і не могло бути.

У тому ж році сім'я Версаче вирішила продати віллу «Фонтанелле» на озері Комо. Саме там, в одному з гротів, лежав порох Джанні всі ці десять років.

Прах Джанні був перевезений до Мілана – у його перше ательє та офіс на Віа Джезу. Там, у глибині внутрішнього двору, за високим кованим парканом, у тіні пальм та платанів, дві великі кам'яні вази з барельєфами Медузи охороняють вхід у білосніжний бельведер. Під його куполом лежить порох Джанні Версаче.

01 00
ПОДЕЛИТЬСЯ

Відома журналістка та письменниця Морін Орт наступного дня після вбивства Версаче вилетіла до Маямі та розпочала власне розслідування. У наступні кілька діб вона встигла зв'язатися не тільки з матір'ю Ендрю Кьюненена, а й з багатьма його друзями та коханцями. Зусилля Орт у розслідуванні були настільки помітними, що інформація про неї дійшла і до вбивці Версаче. Кьюненен сам зателефонував Морін додому. Що він хотів розповісти чи про що запитати, так і лишилося невідомим. Після того як Ендрю почув голос чоловіка Морін, він повісив слухавку.

1999 року Морін Орт випустила книгу про вбивство Версаче Vulgar Favors, за мотивами якої у 2017-му було знято другий сезон American Crime Story: The Assassination of Gianni Versace.

Головною відмінністю книги Орт від офіційної версії розслідування були факт знайомства Джанні зі своїм убивцею та історії їхніх нечисленних зустрічей. Факти, які так сильно спочатку заперечувала родина Версаче, а пізніше і поліція.

 

Книга Морін Орт Vulgar Favors
Постер другого сезону American Crime Story: The Assassination of Gianni Versace
Книга Морін Орт Vulgar Favors
Постер другого сезону American Crime Story: The Assassination of Gianni Versace
01 00
Книга Морін Орт Vulgar Favors
ПОДЕЛИТЬСЯ

Після смерті Версаче досі залишилося багато запитань. Головне — мотив убивства. Відповідь молодий гей Ендрю Кьюненен, тямущий хлопець із бідної неповної сім'ї, який заробляє на життя своїм тілом в обіймах багатих чоловіків, забрав із собою. Чи був він підісланий кимось або вчинив злочин з особистих мотивів, залишається загадкою. Поліції вдалося зв'язатися з усіма трьома господарями плавучого будинку-яхти, де протягом восьми днів після вбивства Джанні ховався Кьюненен і де під час поліцейської облави він наклав на себе руки. Але це не пролило світло на мотиви злочину.

Справу було закрито...

P. S. У документальному фільмі, знятому у 2000 році до річниці смерті Версаче, у своєму інтерв'ю дизайнер Олександр Маккуїн сказав: "Я думаю, що, коли вмирає дизайнер, його будинок повинен померти разом з ним. Я не хотів би, щоб мій Alexander McQueen продовжував існувати без Олександра Маккуїна".

У підготовці матеріалу було використано книги: Deborah Ball House of Versace, Minnie Gastel Il Mito Versace, Maureen Orth Vulgar Favors.

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).