Історія створення легендарного аромату Chanel № 5

Beauty-ревізор
03.01.2025
ТЕКСТ: Анна Єгорова
ПОДЕЛИТЬСЯ
Понад 100 років магії
ПОДЕЛИТЬСЯ

Chanel № 5 є символом не тільки легендарного Будинку, а й світу парфумерії понад ціле століття. Парфуми утворює низка з 80 інгредієнтів, серед яких - натуральні іланг-іланг, сандал, неролі, гаїтянський ветивер і травнева троянда. Примхливий і ні на що не схожий, він з'явився на світ у 1921 році. Тоді його складносурядний букет доповнював жасмин із полів улюбленого Габріель містечка Грасс. До сих пір формула аромату, що вразив весь світ, зберігається в сакральній таємниці під ключем парфумера Будинку Chanel Жака Польжа.

Габріель Шанель задумала влаштувати переворот у відокремленому парфумерному світі, і їй це вдалося. Створити для жінок аромат самих жінок - цю революційно просту витівку мадам Шанель втілила в життя разом з потомственим парфумером царського двору Ернестом Бо - автором легендарного аромату Bouquet de Napoleon. З низки запропонованих іншому зразків аромату Шанель вибрала п'ятий за рахунком, тож і сам аромат отримав неабияке ім'я «№ 5». Флакон також був екзотичною дивиною для індустрії краси на ті часи - мінімалістичний і строгий, як лабораторна колба. Кришка його нагадувала форму Вандомської площі в Парижі. У нього і був укладений еліксир, який всупереч моді на моноаромати діапазоном в одну квіткову ноту, пахнув міріадами кольорів і відтінків. Бо надихався полярними широтами та чарівністю півночі, Габріель хотіла зробити парфум невід'ємною частиною гардероба, узаконивши аромат у моді на довгі роки. Відчуття прозорого повітря північних озер і сліпучого зоряного неба Ернест і Габріель загустили до ефемерного і дурманного абсолюту, підмішавши до складу навіть бразильські боби. Справжнього алхімічного ефекту Бо домігся за допомогою альдегідів, які підсилюють запахи, роблячи аромат глибоким і загадковим. Від «№ 5» буквально можна було забутися в солодкій знемозі.

Легендарний аромат легко вписався в історію мистецтва. Флакон його був представлений у нью-йоркському МоМА, а Енді Воргол створив серію шовкографій з ним у 80-х. Парфуми стали живою легендою. Секрет його популярності приховувався в його унікальності. У 1937 році сама Габріель позувала для рекламної кампанії «№ 5» фотографу Франсуа Коллару, і так уперше в історії у парфумів з'явилася особистість. Авторитет в beauty-арсеналі аромат завоював і завдяки ергономічності флакона - Шанель передбачила розквіт спорту, активного життя і відпочинку, передбачивши можливість взяти аромат в дорогу, на змагання або зовсім покласти в кишеню. Жодна модниця не уявляла себе без зручної чорної сукні від Chanel, як і без аромату «№ 5».

Чаклунський сплав з практичності, буржуазної простоти та гламурної винятковості супроводжує легендарний аромат епохами і зберігає його актуальність крізь десятиліття. Статус фетиш-атрибута «№ 5» підживлювали і знаменитості. Річард Аведон створив унікальні знімки з Катрін Деньов в ім'я аромату, також його представляли Лорен Гаттон, Кароль Буке, Елі МакГроу, Ніколь Кідман і Маріон Котіяр. Першим і єдиним чоловіком-амбасадором аромату став Бред Пітт.

Естетична еволюція флакона відбувалася відповідно до духу часу. Так, у 1970-х, коли було відточено і формалізовано шрифт модного дому, чорно-білий дизайн етикетки набув впізнаваних авангардних ноток, а флакон-фляжку увінчала міцна важка кришка скульптурного вигляду. У 2021 р. дизайн етикетки змінився на користь товарного знака «№ 5».

Спадщина творчого союзу мадам Шанель і Ернеста Бо та турбота про винахід лягли на плечі кількох парфумерів Будинку, які змінювали один одного, - це Анрі Робер, Жак Польж і Олів'є Польж. Роки роботи кожного будувалися навколо календаря збору врожаю на полях Грасса. Адже жасмин, що цвіте там, незмінно ставав одним з обов'язкових інгредієнтів аромату. Кожен з майстрів підтримав традицію винятковості у виробництві парфумів, віддаючи чимало творчих ресурсів на пошуки ідеальної сировини та унікальних технологій. Водночас кожен прагнув розкрити особливий стиль «№ 5» у новій інтерпретації. Їх усього 5.

Слідом за створенням оригінальних парфумів Ернест Бо винайшов у 1924 році й полегшену версію, туалетну воду № 5 Eau de Toilette. Переосмисливши оригінальний винахід, який залишався непорушним предметом жадання, парфумер вивів на передній план деревні ноти, завдяки чому аромат залишав за собою менш запаморочливий шлейф і його можна було застосовувати ширше, ніж оригінал.

Жак Польж доповнив низку інтерпретацій 1986 року, створивши версію № 5 Eau de Parfum з делікатно вираженою нотою ванілі, від чого аромат зазвучав чарівними східними мотивами, пробуджуючи тонку чуттєвість. У 2008 році майстер представив наповнену світлом і легкістю версію № 5 Eau Première, а Олів'є Польж 2016-го завершив цикл свіжою і сміливою варіацією під назвою № 5 L'Eau, інтегрувавши до букета кедр і зумівши відшукати пропорції вже наявних інгредієнтів, які дали змогу туалетній воді розкриватися нетривіальним шлейфом із мотивами цитрусу й незвичного тандему іланг-ілангу та троянди. Всі майстри, які працювали над знаменитим ароматом, чуйно диригували його нотами, вибудовуючи гармонію з легенд, історії та почуттів. Очолюючи лабораторію ароматів Chanel, Олів'є Польж однаковою мірою підтримував спадкоємність ароматів, які народжуються в секретній алхімії Будинку, і їхню виняткову сучасність.

Так, утримуючи межу між минулим і майбутнім, між таємницею і легендою, парфуму «№ 5» вдалося прокласти собі шлях уже в нове століття.

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).