Затримка менструації, загострення молочниці, незахищений секс, зґвалтування - стрес зводить нанівець звичну роботу організму. Відновлювати його довго, дорого та без гарантії на успіх. Практичними порадами ділиться акушерка-гінекологиня Юлія Дроздовська та інші експертки.
Що робити якщо почалася менструація і з собою немає прокладок?
У чиїсь тривожній валізці прокладка може знайтися, тому не бійтесь питати у людей навколо. Можна скористатися тим, що є під рукою. Важливо, щоб ці засоби були чистими. Юлія Дроздовська радить скрутити у декілька шарів туалетний папір, паперовий рушник, носовичок, серветку, рушник:
"Можна використовувати звичайний пакет з поліетилену. Попередньо покладіть його поверх білизни і накрийте будь-яким підходящим матеріалом: бинтом, ватою або марлею".
Чи можна користуватися тампонами, менструальними чашами в укритті?
Інфекційно-токсичний шок – те, над чим нема бажання думати як у мирний, так і у воєнний час. Менструальні чаші та тампони гінекологиня не рекомендує використовувати. При невчасній заміні збільшується кількість бактерій. Наслідки: підвищення температури, зниження артеріального тиску, нудота, блювання.
Які базові правила гігієни в укритті?
- витирати інтимну зону спереду назад;
- після туалетного паперу за можливості використовувати вологі серветки для інтимної гігієни;
- обирати білизну лише з натуральний тканин;
- не користуватися щоденними прокладками, щоб не створити парникового ефекту.
Як допомогти собі при затримці місячних?
"Вторинна психогенна аменорея, тобто відсутність менструації, внаслідок стресу, емоційного перевантаження — не привід до паніки. Менструальний цикл дуже чутливий до дії зовнішніх чинників, таких як сон, стрес, недостатньо збалансованого харчування. Постарайтесь знищити рівень стресу до мінімуму, прийміть заспокійливі, випийте трав’яний чай, постарайтесь нормалізувати харчування, врегулювати сон, бути емоційно спокійним і не панікувати", - гінекологиня Юлія Дроздовська.
Що робити при згвалтуванні?
Аня Бобровіцька пише, не всі чоловіки з початком війни взяли до рук зброю, чимало продовжили тероризувати жінок. Якщо вас зґвалтували - зафіксуйте час, щоб подальші тести на інфекції були достовірними. Зверніться до лікаря та за можливості до поліції. Нічого не вимивайте та пам'ятайте - жертва не провокує. Намагайтеся триматися в групах і не виходити нікуди ввечері. Радить якнайшвидше прийняти екстренну контрацепцію. У випадку згвалтування чи домашнього насилля варто звернутися в онлайн-платформи "Розкажи мені" або на гарячі лінії:
- 1547;
- 116 111;
- 116 123;
- 0 800 501 212.
Гінекологиня Юлія Дроздовська наголошує, якщо немає засобів контрацепції, то від незахищеного сексу варто утриматися.
Що робити при хворобі якщо немає зв'язку з лікарем?
Перш за все треба піклуватися про організм, щоб не допустити хворобу: спати, їсти, пити достатньо води, не знімати стрес курінням та алкоголем.
"Зробіть теплі сидячі ванночки з ромашкою, календулою; на ділянку сечового міхура поставте теплу грілку, якщо в аптечці є знеболювальні, протизапальні препарати, щось на кшталт ібупрофену можна сміливо випити", - Юлія Дроздовська. Радить носити теплу бавовняну білизну, тримати ноги в теплі, утриматися від статевих контактів, не вживати гостру, смажену та надмірно солену їжу.
Гінекологиня попереджає, заборонено вживати антибіотики без консультації з лікарем. При загостренні молочниці підійдуть сидячі ванночки з содою, відвари календули та ромашки.
Гінекологи, які надають безкоштовні консультації онлайн:
- Ольга Риженко;
- Леся Івасенко;
- Тетяна Осауленко;
- Аліна Полюхович;
- Ольга Янюк;
- Яна Сафонова;
- Анастасія Амаш;
- Оксана Негрич;
- Олена Березовська.
Читайте також: Важлива інформація для всіх, кому потрібні ліки в Украіні зараз