Колонка Лариси Денисенко: Фешенебельний фемінізм

ПОДЕЛИТЬСЯ
ПОДЕЛИТЬСЯ

На мій погляд, не варто тягнутися чи бігти за модою, моду треба відчувати навіть на рівні ідеї: твоє чи не твоє. Мода цілком може бути змістовною, якщо акцентує на тому, як і чим живете, власне, ви, або, що ви в цілому хочете про себе й собою повідомити світові. Хоча, можна просто любити марсаловий або ж гірчичний колір, оксамитові спідниці, жакети з мереживом і захоплюватися виглядом своїх щиколоток в кюлотах або ж сукнях-пальто.

З минулого року і мас-маркет, і Будинки моди запропонували велику кількість колекцій, в яких відображаються ідеї фемінізму. Від гасел на футболках до показів в стилі феміністичних маршів. Не те щоб такого не було раніше, просто минулого року все повстало більш вітринним.

Важливо, що серед Глобальних цілей сталого розвитку країн до 2030 року, котрі було схвалено на саміті ООН в 2015 році, серед 17 основних напрямів ключове місце посідає якраз забезпечення гендерної рівності.

А це, зокрема, означає, що світ не зважає на цинізм, скептицизм та питання: «Так а що цім жінкам ще треба, все ж ок?» – а продовжує долати гендерну нерівність, сприяє розвитку гармонійного суспільства без домінантності однієї статі, однієї раси, однієї мови.

Питання гендерної рівності не відсувається тим, що не подолана бідність, люди голодують, що питання безпеки залишаються наріжними і актуальними, потрібен доступ до якісної освіти, води, енергії, роботи, питання гендерної рівності не нівелюється необхідністю запровадження інновацій. Питання гендерної рівності є рівноцінно глобальним.

Не знаю, чи знайомі з цією доктриною Прабал Гурунг або Марія Грація К`юрі, але їхні колекції звучать цілком прогресивно та скеровані на розвиток здорового суспільства, де жіночі голоси звучать потужно, гармонійно, впізнавано і впливово.

Звичайно, мода може як посилити, звізуалізувати, так і замилити будь-яку ідею. Але тут дуже важливим є те, хто буде носійками цього змісту та тенденцій – навіть у буквальному сенсі. 

Мода пробувала нам диктувати і використовувати нас і часто означала нас сексуальними об`єктами, але це питання сприйняття і тільки один бік правди. А є інший.

Насправді, якщо досліджувати моду, вона була союзницею жіночої незалежності, свободи, підтримувачкою прав жінок, нашою спільницею.

За вільним кроєм, довжиною спідниць можна прочитувати історично-суспільні зміни. Згадаймо появу штанів, вільного одягу замість затісних корсетів, міні-спідниць, зручної білизни, відвертих купальників, яскравих кольорів, спортивних комплектів, для того щоб нам було легко і впевнено почуватися на корті, гольф-клубах, в сідлі. А ще – костюми для льотчиць, водійок, військових.

Розвиток моди, цієї індустрії допоміг жінкам подолати дистанцію від швачки до дизайнерки, від наймички до власниці потужного бізнесу. Мода сприяла тому, щоб жінки могли наче крейдою по тканині намітити шлях особистого розвитку і не зупинятися.

Загалом дуже раджу подивитися серіал «Дім сестер Еліот», великобританські серіали мені подобаються не тільки прекрасними діалогами, кастінгом, драматургією, а й вшитою туди історією: розвитку парламентаризму, прав жінок, доступу до професій, еволюцією соціальних ролей тощо. 

Мода орієнтується на різних людей, вона хоче почути, чого ми прагнемо, як ми хочемо виглядати, про що хочемо розповісти. Вона дає слово різноманітним ідеям: екологічним, урбаністичним, людиноцентричним, космополітичним, патріотичним або ж етнічним. Вона звертається до минулого, акцентує на сучасному, прогнозує майбутнє.

Оголеність, багатошаровість, еластичність, об`ємність, монохромність, різнобарвність, симетрія, асиметрія. Весь світ у своєму різноманітті. 

Мода також є історією про вибір. І краще, коли серед різних футболок із написами різного посилу, а також й різного штибу сумнівності: I love Ukraine, Fashion is my profession, «Зберігайте спокій і читайте Тичину», «Тверезий, білий, гордий», «Територія охороняється чоловіком», «Артем завжди правий» або «Катюша – королева» – ми побачимо і Women's rights are human rights, і Fight like a girl.

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).