Зірка «Студії 54» та муза Гельмута Ньютона: історія дизайнерки Ельзи Перетті

Статті
01.11.2024
ПОДЕЛИТЬСЯ
З нагоди 50-річчя початку її роботи в Tiffany & Co. згадуємо жінку з невгамовним темпераментом і чистим серцем
ПОДЕЛИТЬСЯ

Тривалий час близько 10% доходу компанії Tiffany & Co. приносила авторська лінія Ельзи Перетті. Італійка, яка приїхала до Нью-Йорка з синцем під оком після бурхливого скандалу з коханцем, обійняла посаду провідної дизайнерки в ювелірному домі в середині 1970-х і вважалася найуспішнішою жінкою у своїй справі. Багато в чому на її цілеспрямованість та непохитну долю до життя вплинуло виховання батька, одного з найбагатших людей Італії, який володів нафтовою компанією Anonima Petroli Italiana.

Фердінандо Перетті подарував доньці блискучу освіту й можливість вільно плекати художній смак, шліфуючи його у вищих колах, серед провідної богеми модернізму. Почесна докторка мистецтв, філантропка й прославлена дизайнерка, Ельза покинула цей світ 18 березня 2021 року, заливши яскравий слід у моді та візуальній культурі, і мільйони, віддані на благодійність. Розповідаємо, що потрібно знати про модель та дизайнерку найвідомішої ювелірної марки у світі.

Модель і муза Голстона

Юна Перетті була наділена яскравими рисами, зокрема сильним, незалежним духом. Так, навчаючись у Швейцарії, вона підробляла лижним інструктором та репетиром італійської мови, а потім і зовсім втекла в Барселону, де взялася за модельну роботу. До цього дівчина встигла провчитися на дизайнера й відшукати в собі пристрасть до предметного дизайну.

В Іспанії Ельзу помітили в модельному агентстві Wilhelmina Modeling Agency та запросили до співпраці, а пізніше відправили за контрактом до Нью-Йорка. Перетті працювала з Чарльзом Джеймсом та Іссеєм Міяке. Однак справжній творчий союз у неї склався з Роєм Голстоном, який був одним із найуславленіших зіркових дизайнерів 70-х. Вони були найкращими друзями. На показах Голстона Перетті вражала гнучкою, статною фігурою, аристократичним виглядом і розкішними сукнями, а на нью-йоркських вечірках вони разом витанцьовували в психоделічному куражі.

 

Познайомилися вони, коли Рой працював модистом в універмазі Bergdorf Goodman і продовжували міцно дружити, коли прийти на вечірку в сукні Halston своїм модним обов’язком вважала майже кожна знаменитість. Серед зірок, які обожнювали дизайнера, були і Б’янка Джаггер, і Пет Клівленд. Однак його музою була саме Ельза. За словами Голстона, вона надавала вбранням магію та відрізнялася від інших моделей непохитною індивідуальністю, природною розкішшю й впізнаваним стилем.

Для вишуканої парфумерної лінії Halston Ельза створила футуристичний дизайн флаконів, що нагадує краплі роси. Цей продукт був незмінно популярним, а дизайнер запропонував Перетті винагороду в розмірі 25 тисяч доларів. Проте Ельза вибрала манто із соболя, яке пізніше театрально жбурнула в палахкотливий камін у розпал драматичної сварки з другом у його заміському маєтку.

Зірка «Студії 54»

Разом із Голстоном і ще одним близьким другом — дизайнером Джорджо ді Сант-Анджело — Перетті була символом гучних вечірок у культовому клубі «Студія 54». Розкішна й розкута італійка нагадувала дівчат, зображених на плакатах 1920-х, із запаленими очима, витончена та неприборкана. Одного разу в розпал чергового бурхливого скандалу Ельза розбила посеред танцмайданчику пляшку горілки та пішла. 

Від цього співзасновник «Студії 54» прийшов у захват і благав Ельзу повернутися в клуб. Влаштовувати гармидер там не наважувався ніхто, але в Перетті був темперамент, який руйнує всі правила та умовності. Подейкують, навіть Енді Воргол був вражений витівкою Перетті та зафіксував це у своєму щоденнику. Без Ельзи «Студія 54» не була б такою, якою ми її знаємо.

Культова фотографія Гельмута Ньютона

З визначним митцем та провокатором в Ельзи був роман. Відомий знімок у костюмі, що нагадує вбрання Playboy, вони зробили об 11 ранку на терасі нью-йоркських апартаментів Перетті. Ельза шукала, щоб одягнути для світлини, та дістала зі скрині костюм, у якому одного разу з’явилася на вечірку в «Студію 54» з Голстоном.

Ельза Перетті в об'єктиві Гельмута Ньютона, 1975 рік

 

Іконічний браслет Bone та позачасовий ювелірний дизайн

Із самого початку своєї ювелірної кар’єри Ельза створювала дизайн, надихаючись природою, анатомією, чуттєвістю й тактильними відчуттями. Їй подобалися морські камені й мушлі, і вона повторювала їхні форми в прикрасах. В її творіннях можна було вгадати природні лінії у вигадливому, майже космічному прочитанні.

Так у ювелірних лініях були представлені і бобові зерна, і анатомічні фрагменти, як, наприклад, у браслеті-кафф. На його створення Ельзу надихнули думки та фантазії під час візиту капуцинської крипти в Римі й будинку Ла Педрера (або Каса-Міла), побудованого Антоніо Гауді. Браслет, як і всі прикраси Перетті, містить у собі потужну символіку жіночності, сили та майбутнього. Режисерка фільму «Диво-жінка: 1984» Петті Дженкінс навіть вирішила інтегрувати браслет в образ героїні Галь Гадот Діани Прінс.

Зліва направо: акторка Россі де Пальма в прикрасах Ельзи Перетті; Ельза Перетті на острові Ібіса; Лайза Міннеллі в прикрасах Ельзи Перетті

 

Ельза була переконана, що прикраси мають бути однаковою мірою чарівними та зручними. Носили їх знаменитості всіх десятиліть. Одного разу Рой Голстон порадив Лайзі Мінеллі надіти підвіску у вигляді срібної фляшки, створену Ельзою для Джорджо ді Сант-Анджело. Тоді срібло вважалося надто демократичним і непримітним металом, проте завдяки Перетті воно тут же перейшло в розряд нової сучасної розкоші.

Серед створених Ельзою дизайнів були також виняткові за своєю розкішшю пояс і кольє у формі гнучкої змії, намисто-шарф, комір із делікатної золотої кольчуги та сережки, що нагадують підвішені кольчужні фрагменти, які стали культовими на багато десятиліть.

Крім заслуг у модній, мистецькій сфері, Перетті була вшанована честю бути оголошеною першою в історії лауреаткою премії Національної ради культури й мистецтва Каталонії за збереження історичного вигляду старовинного села Сант-Марті-Вель. Напівзруйновані старі будинки дизайнерка викуповувала протягом 70-х, реставрувала їх та приводила до ладу, підтримуючи автентичний вигляд колишнього поселення.

Відпочиваючи від бурхливого Мангетена в селі, що стало її особистою резиденцією, Перетті не тільки працювала над лініями для Tiffany & Co., а й налагодила співпрацю з ремісниками, що жили в тій місцевості, і виробництва вина під своєю маркою Eccocivi.

Водночас у насиченому подіями, веселими перепалками й тріумфами в житті Ельзи були й драматичні сюжети. Чоловік, якого Перетті кохала довгих 23 роки, водій вантажівки, врізався у ворота вежі  в Порто-Ерколе, що належала дизайнерці. Туди також перед смертю одного разу прийшов і Рой Голстон, бажаючи попрощатися з близьким другом. Більше Ельза у вежу не поверталася.

Наприкінці життя дизайнерка створила фонд Nando Perretti Foundation, названий на честь батька, і встановила благодійні внески для таких сфер, як-от охорона довкілля, захист тварин, захист прав людини та багатьох інших.

Читайте також: Культ капелюшника: як Стівен Джонс захопив моду — від Леді Гаги, принцеси Діани до Гальяно

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).