До космосу й модної демократії! Як П'єр Карден змінив фешн-індустрію

Статті
02.07.2024
ПОДЕЛИТЬСЯ
Спадщина новатора
ПОДЕЛИТЬСЯ

2 липня народилася легенда французької моди П'єр Карден, що пішов із життя у 2020 році. У фешн-індустрії дизайнер пробув майже сім десятиліть, залишивши за собою визначну спадщину. Зокрема, він став одним з очільників космічної моди 60-х, одягнув The Beatles і Жаклін Кеннеді, був одним із перших, хто впроваджував різноманіття на подіумі й стиль унісекс. А також — надихав Balmain, Valentino та Moschino. Новаторство із запуском прет-а-порте, створення сукні-бульбашки (bubble dress) і демократизація моди — з нагоди дня народження П'єра Кардена L’Officiel Online згадує, як він змінив фешн-індустрію.

 П'єр Карден на власній виставці, 2006 рік

 

П'єр Карден, один із модних футуристів, завжди випереджав час. А втім, спочатку дизайнер брав участь в іншій модній революції. Бувши одним із 11 дітей у сім’ї, він прибув до Парижа в 1945 році. Його робота була пов’язана з визначними іменами, як-от Ельзою Скіапареллі. Потім він почав працювати із Крістіаном Діором, формуючи славнозвісний new look — фемінний і вишуканий стиль, що був кардинально іншим у порівнянні з утилітарністю воєнних років.

Презентація Pierre Cardin, 1969 рік

 

Свій дім П'єр Карден заснував у 1950 році. Через чотири роки він отримує перший тріумф, фактично популяризувавши й перевинайшовши сукні-бульбашки (bubble dress), що мали пишну нижню частину. Наприкінці 50-х дизайнер знову вирішив випередити час, представивши свою першу колекцію прет-а-порте. Для паризької сцени, зосередженій на високій моді, така подія не була приємною. Наслідки не забарилися: дизайнера виключили з Французької федерації кутюр’є.

Показ Pierre Cardin, 1962 рік

 

«Моїм великим геніальним відкриття було прет-а-порте в той час, коли була лише висока мода», — казав дизайнер. «Мені казали, що таке не протримається й двох років. Я продовжував, вірячи у свою ідею. Мене критикували, з мене сміялися». Так, П'єр Карден не хотів одягати принцес і знаменитостей, хоч і поважав їх. Він хотів бачити людей на вулиці у своїх творіннях. Його бачення було передвісником світової популярності прет-а-порте.

The Beatles у костюмах Pierre Cardin, 1963 рік

 

Щоправда, одяг дизайнера таки знайшов поцінувачів серед знаменитих людей. У 1960 році він представив свою першу чоловічу колекцію. Якщо раніше чоловіки вдягалися в класичні костюми, то П'єр Карден створив одяг для нового покоління. Його творіння сподобалися The Beatles і The Rolling Stones, що одягнулися в його приталені силуети, без коміра, лацканів і манжетів, а також у водолазки.

Образ Pierre Cardin

 

Надалі бажання дизайнера одягати майбутнє втілилося в захопленні футуристичним одягом, що включав сріблясті костюми, латекс, гіпертрофовані, унісекс форми та яскраві кольори. Щоб продовжувати власні експерименти, він створив тканину Cardine, яка згиналася в «трьох вимірах». Дизайнер до того ж був одним із перших, хто впроваджував різноманіття на подіумі. Його музою в 60-х стала Хіроко Мацумото, одна з перших японських супермоделей.

П'єр Карден із моделлю, 1979 рік

 

Креативний успіх складно уявити без комерційного. Цим принципом керувався й дизайнер, який був одним із першим, хто дозволив використовувати своє ім’я, тобто ліцензію на нього, іншим бізнесам. «Я все це зробив! У мене навіть своя вода є! Я зроблю парфуми, сардини», — сказав він в інтерв’ю для The New York Times. «А чому ні? Під час війни я б радше нюхав запах сардин, ніж парфумів. Якби мене попросили зробити туалетний папір, я б зробив. Чому ні?». Хоч такий підхід зазнавав критики, оскільки був пов’язаний із надмірною комерціалізацією моди, сьогодні він є стандартом в індустрії.

Pierre Cardin, 1968 рік

 

«Я віддаю перевагу одягу, що я створив для життя, якого ще нема, для світу завтрашнього дня», — говорив дизайнер. Оглядаючись на новаторство П'єра Кардена в моді, дійсно схоже, що він жив майбутнім.

Читайте також: Модні ігри. Як цьогоріч одягнули олімпійців дизайнери — від Armani до Ralph Laurent

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).