Суперництво модних геніїв: чому ворогували Карл Лагерфельд і Ів-Сен Лоран

Статьи
07.06.2024
ПОДЕЛИТЬСЯ
Згадуємо напередодні прем’єри серіалу про кайзера
ПОДЕЛИТЬСЯ

Карл Лагерфельд й Ів Сен-Лоран — два імені в історії моди, які складно переоцінити за значущістю, впливом і авторитетністю. Стосунки цих двох геніїв можна прослідкувати до їхньої молодості — перших фешн-конкурсів і перемог, розчарувань й успіхів. Вони були близькими друзями протягом десятиліть, а втім, між ними були й великі суперечності, як-от через спільний об'єкт кохання.

Напередодні червневої прем’єри серіалу «Стати Карлом Лагерфельдом», що, зокрема, дослідить стосунки двох дизайнерів, L’Officiel Online розповідає, що стало наріжним каменем їхнього суперництва.

Зліва направо: Карл Лагерфельд і Ів Сен-Лоран

 

Початок спільної історії Карла Лагерфельда й Іва Сен-Лорана можна простежити до модного конкурсу Міжнародний секретаріат вовни в 50-х роках. Тодішній склад журі включав не менш знакові імена — П’єра Бальмена та Юбера де Живанши. 18-річному Ів-Сен Лорану присудили перше місце в категорії суконь, а 21-річний Карл Лагерфельд став переможцем в категорії пальт. 

Участь у конкурсі мала значний вплив на кар’єру обох, дозволивши їм отримати роботу в найвизначніших модних будинках. Ів-Сен Лоран був прийнятий на роботу особисто Крістіаном Діором, а Карл Лагерфельд почав працювати в П’єра Бальмена. Останній навіть представив для продажу шерстяне пальто від юного дизайнера, що перемогло на тому ж Міжнародному секретаріаті вовни. У той час жоден із молодиків ще не міг уявити, який вплив матиме на світову моду.

Карл Лагерфельд і Ів-Сен Лоран на Міжнародному секретаріаті вовни

 

Кар’єра Іва Сен-Лорана швидко, стрімко й турбулентно набирала обертів. У 1957 році, після смерті Крістіана Діора, 21-річний дизайнер посів посаду креативного директора. Через кілька років він засновує власний будинок у тісному партнерстві з підприємцем та романтичним партнером П’єром Берже. А також фактично творить модну революцію. Зокрема, він одягнув жінок у чоловічий одяг, створює знамениту колекцію «Мондріан» із впізнаваною однойменною сукнею, популяризує прозорі речі й винаходить стиль сафарі.

На противагу, Карл Лагерфельд спочатку прокладав власний шлях в модних будинках, що носили чужі імена. Наприкінці 50-х він доєднується до Patou та невдовзі розпочинає співпрацю з Fendi, що тривала до його смерті. Крім того, він працює у Chloé, і, зрештою, у 1983 році очолює Chanel. 

Жак де Башер

 

Саме ж суперництво між двома дизайнерами пов’язане з ім’ям Жака де Башера — французького денді, що підкорив серця обох. Карл Лагерфельд познайомився з ним у 1971 році й став його багатолітнім партнером. «Він змушував мене сміятися більше, аніж будь-хто інший», — поділився дизайнер для книги «Жак де Башер: денді в тіні» (Jacques de Bascher: Dandy de l’ombr). «Він був моєю протилежністю. Він також був неможливим і підлим. Він був досконалим».

Їхні стосунки не були сексуальними, як поділився Карл Лагерфельд, а радше платонічними. «Я безмежно кохав цього хлопця, але не мав з ним фізичного контакту... Звісно, мене спокушувала його фізична привабливість», — говорив дизайнер.

У 70-х, коли Ів-Сен Лоран досі був у стосунках із П’єром Берже, в нього розпочався роман із Жаком де Башером. Обоє були захоплені деструктивними звичками: алкоголем і наркотиками. Як говорив Карл Лагерфельд, він не скандалізував цей роман, проте скандальності цій афері, за його словами, додав тодішній партнер Іва-Сен Лорана П’єр Берже

П'єр Берже і Ів Сен-Лоран

 

«Звичайно, я знав про роман з Сен-Лораном», — сказав дизайнер для біографічної книги про свого партнера. «Я був близьким другом Іва понад 20 років. У минулому ми разом проводили час з Анн-Марі Муньос і Віктуар Дутрело (Анн-Марі Муньос — співробітниця дому Saint Laurent, Віктуар Дутрело — муза Іва Сен-Лорана й модель, — прим.ред.). П'єр розбив це в пух і прах. Він сказав, що я організував їхній зв'язок, щоб дестабілізувати будинок Saint Laurent».

Письменниця Марі Оттаві, що написала книжку про Карла Лагерфельда та Жака де Башера, зазначає в інтерв’ю для EL PAÍS: «Карл казав мені, що відчував, що Берже зруйнував його дружбу з Івом, і що він, ймовірно, зіграв певну роль у його віддаленні від нього. Для Берже було лише одне місце на вершині піраміди... І воно мало бути для Іва».

Зв’язок Карла Лагерфельда й Жака де Башера виявився надзвичайно стійким, на відміну від короткочасних взаємин денді й Іва-Сен Лорана. Коли Жак де Башер помер у зв’язку ВІЛ-позитивним статусом у 1989 році, кайзер перебував біля нього. Долі ж самих Карла Лагерфельда й Іва Сен-Лорана розгорнулися по-різному, так само, як і по-різному починався їхній шлях на модній арені. Перший досягнув слави в зрілому віці, очолюючи два модні будинки одночасно, другий — завершив кар’єру з початком 00-х, водночас змінивши моду назавжди.

Читайте також: Від Діора до Шанель: 6 найстильніших фільмів із дизайнерськими костюмами.

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).