«Для мене було честю створювати колекції для Дому Dior – символу абсолютної досконалості. Я глибоко вдячний своїм студії та ательє, які були поруч зі мною весь цей час і втілювали мої ідеї в життя. Окремо хочу подякувати митцям і друзям, яких я зустрів завдяки нашим співпрацям. І, нарешті, я щиро вдячний Бернару та Дельфін Арно за їхню постійну підтримку», – написав Кім Джонс у своєму прощальному листі. Остання колекція, представлена в під час Паризького тижня моди в École Militaire, отримала не лише захоплені відгуки fashion-інсайдерів, а й стала приводом для присвоєння йому звання кавалера Ордена Почесного легіону. Найвищу державну нагороду Франції Джонсу вручила головна редакторка американського Vogue Анна Вінтур – так вишукано з креативними директорами модних брендів не прощалися давно. Фіксуємо найяскравіші моменти перебування Кіма Джонса в Dior.
ДЕБЮТ. DIOR MEN SS2019
Обійнявши керівну посаду, Джонс одразу провів ребрендинг: рафінований Dior Homme перетворився на стритвеарний Dior Men. Це була сепарація від творчого спадку його попередника – бельгійця Кріса ван Аша – і переорієнтація на молодшу аудиторію з «нових ринків, що зростають». Для свого дебютного показу Кім запросив до співпраці сучасного художника Браяна Донеллі, відомого під псевдонімом Kaws: той переосмислив один із символів Дому Dior – бджолу – в інфантильному мультиплікаційному ключі й поставив величезну статую Companion із 70 000 квітів у центрі подіуму. Колекцією SS2019 Джонс задав тон усій своїй подальшій роботі в Dior: незвичні колаборації та спроби поєднати кутюрні техніки з вуличною модою стануть візитівкою дизайнера.
DIOR MEN FW 2019/2020
Для показу колекції осінь-зима 2019/2020 подіум замінили на довгу конвеєрну стрічку (як ті, що зазвичай встановлюють в аеропортах) – моделі не йшли, а проїжджали повз глядачів. Запрошеним художником того сезону став американець Реймонд Петтібон. Спеціально для Dior він створив кілька картин, які потім, в ательє французького Дому, перетворили на одяг, зокрема на розшитий тисячами леліток жилет, що відкривав показ. У цій же колекції Джонс уперше представив класичні костюми з довгими поясами-палантинами, що ефектно драпірувались на манір орденської стрічки – знаковий силует, що буде повторюватись у наступних колекціях Dior Men і додасть лоску амбасадорам бренду (як-от Роберту Паттінсону) на червоних хідниках.
DIOR MEN SS2021
Влітку 2020 року, коли світ ще оговтувався від першої хвилі Covid-19 та робив висновки після масштабних протестів руху Black Lives Matter, Кім Джонс представив колекцію Dior Men SS2021, створену в співпраці з художником із Гани – Амоако Боафо. Речі прикрашали екзотичні квіти та портрети темношкірих чоловіків авторства Боафо. У лукбуці (покази тоді не проводили) і кампейні знялись виключно темношкірі моделі. Разом із релізом колекції бренд випустив короткометражний фільм A Portrait of an Artist про роботу Амоако.
DIOR MEN FW 2022/2023
Цим показом Кім Джонс відзначав 75-річчя з дня заснування Christian Dior. Із цієї нагоди на Place de la Concorde побудували копію моста Олександра III у натуральну величину. Колекція була сповнена кодами Дому: за основу було взято фірмовий діорівський сірий колір; на светрах, тренчах і беретах розквітли конвалії; стьобаний візерунок зі стільців у залі для показів колекцій Крістіана Діора (і сумок Lady Dior відповідно) перейшов на бомбери та пальта; промайнув навіть леопардовий принт (його Крістіан використав у тій самій колекції New Look). Крім того, у лінійці FW 2022/2023 Джонс запропонував чоловічу версію легендарного жакета Bar.
Традиційно не обійшлося без колаборацій: у показі Dior Men другу скрипку грав бренд Birkenstock, який у цьому ж році (2021. – Прим. ред.) став частиною холдингу LVMH.
DIOR MEN PRE-FALL 2022
Передосінню колекцію Dior Men Кім Джонс показував у рідному Лондоні, а натхненням для її створення послужив роман Джека Керуака «У дорозі»: про сина збіднілих аристократів, який став голосом протестної американської молоді. Портрет письменника прикрашав футболки та светри. А сама естетика колекції нагадувала пізніх тедді-боїв та ранніх модів – представників лондонських субкультур середини ХХ сторіччя.
DIOR MEN PRE-FALL 2023
Масштабний показ Dior Men Pre-Fall 2023 проходив на фоні єгипетських пірамід у Гізі. Водночас сама колекція була інспірована не стародавньою єгипетською культурою, а розкадруваннями фільму «Дюна», режисера Алехандро Ходоровського Пружанського (чилійсько-французький режисер, сценарист, актор і письменник): ще в 1970-х роках він готував екранізацію однойменного роману Френка Герберта, але знімання були скасовані. Футуристичні плащі, кросівки, нейлонові костюми, анораки й накидки з прозорої сітки, що закривали обличчя, контрастували з «декораціями», перетворюючи підсвічені в темряві піраміди на космічні кораблі. Цікаво, що б про це сказали фараони й месьє Діор?
КІНЕЦЬ ЕПОХИ. DIOR MEN FW 2025/2026
Найкраща робота Кіма Джонса для Dior Men виявилася його лебединою піснею. У ній він не ховався за масштабними декораціями, мистецькими інсталяціями та хайповими колабораціями, не намагався поєднати спорт, вуличний стиль і кутюр. Показ пройшов під драматичну композицію Time Lapse з документального фільму про Александра Макквіна, написану британським композитором Майклом Найманом. Головним джерелом натхнення для Джонса стала знакова колекція Christian Dior H line 1954 року. Силует літери H простежувався чи не в кожному образі. Проста, на перший погляд, колекція, під час уважного розглядання розкривається десятком цікавих деталей: банти-завʼязки на складнодрапірованих рукавах, «зоряний пил» із тисяч кристалів, розсипаний на пальті, делікатний бант на спині рожевого жакета (алюзія на флакон Miss Dior?), довгі спідниці, що виявилися деконструйованими пальтами…
Фінальний образ – рожеве пальто-кімоно, майстерно розшите бісером (відсилання до жакета Pondichéry з кутюрної колекції 1948 року). Колекція FW 2025/2026 показує, якою вишуканою може бути чоловіча мода в наш час. «Настав час імпортувати цінності haute couture в чоловічий одяг», – із цими словами Кім Джонс вступав на посаду креативного директора Dior. У своїй останній колекції, сім років потому, він цю обіцянку виконав.
ЩО Ж ТЕПЕР РОБИТИМЕ МІСТЕР ДЖОНС
«Я не думаю, що мода – це все. Якщо мені стане нудно, я зупинюся і робитиму щось інше. Одного ранку я можу прокинутися і сказати: “Я більше не хочу це робити”. Можливо, піду знімати кіно. Мої хобі дуже відрізняються від моди. Можливо, захочу присвятити себе охороні природи на постійній основі», – сказав Джонс в одному з інтервʼю. Охорона довкілля в контексті останніх геополітичних змін сьогодні виглядає безперспективно. А от яскраве мистецьке висловлювання (у формі кіно, книжки чи кураторської виставки) дійсно може показати нам нові грані всесвіту Кіма Джонса.|