Японська мисткиня Яйої Кусама є однією з найвпливовіших і найдорожчих у сучасності. Вже восени цього року, а згодом наступного в березні й вересні, її роботи будуть представлені в межах великих виставок у Швейцарії, Німеччині та Нідерландах. Калейдоскопічна яскрава спадщина Яйої Кусама, котра об’єднує скульптуру, живопис, кіно й інсталяції, впізнавана на світовому рівні, занурюючи у вимір горохової нескінченності, дзеркал і гарбузів. Теми ж її знаменитих робіт охоплюють сексуальність, саморефлексію й одержимість. А втім, шлях до світового визнання художниця проходила крізь десятиліття, що складалися з суспільних бар’єрів, бідності та забуття.
Про те, яким є феномен життя й творчості Яйої Кусами, нижче розповідає L’Officiel Online.
Яйої Кусама
Долати бар’єри з дитинства
Яйої Кусама народилася 22 березня 1929 року в японському місті Мацумото. Її сім’я була консервативною й заможною, займаючись бізнесом із розсадництва рослин. Художниця зростала в близькості до природи, зокрема японських гір, що тематично відобразилося в її творчості. У ранньому віці вона почала переживати галюцинації, бачачи, як квіти говорять до неї; спалахи світла, аури й поля точок.
Сім’я Яйої Кусама не підтримувала її захоплення мистецтвом. «Моя мати казала мені, що мені не можна малювати, що одного дня мені доведеться одружитися з кимось із багатої сім'ї й стати домогосподаркою», — говорила художниця. «Коли я була дівчинкою, вона забрала всі мої фарби та полотна».
Дитинство мисткині було складним і нещасливим: батько зраджував матір, а та посилила Яйої Кусама стежити за ним. Цей досвід став травматичним для мисткині, розвинувши в ній неприйняття сексу, і вплинув на використання нею фалічних форм у творчості. «Я почала робити пеніси, щоб зцілити своє почуття відрази до сексу», — розповідала Яйої Кусама. «Відтворення цих об'єктів знову й знову було моїм способом подолання страху. Це була своєрідна самотерапія, якій я дала назву “Психосоматичне мистецтво”».
Яйої Кусама, 1965
Під час Другої світової війни, бувши підліткою, Яйої Кусама працювала на фабриці, що виробляла парашути, продовжуючи знаходити час для своєї творчості. Наприкінці 1940-х років художниці вдалося переконати своїх батьків дозволити їй навчатися в Кіото японському живопису ніхонґа, проте вона була незадоволена традиційністю навчання. Тож мисткиня ступила на шлях самостійних творчих пошуків, зокрема навчаючись олійного живопису. Коли Яйої Кусама було ледве за двадцять, пройшла її перша персональна виставка в Мацумото, де були представлені більш ніж сотні робіт.
Переїзд у США
Починаючи свою мистецьку кар’єру, Яйої Кусама натрапила на книгу з роботами американської художниці Джорджії О'Кіф. На той час, за її словами, вона «мріяла поїхати до Америки й втекти від своєї сім’ї, хоча нікого там не знала». Яйої Кусама написала листа своїй американській колезі, її ж відповідь надала сміливість мисткині переїхати до США. Перед прибуттям до Нью-Йорка наприкінці 1950-х років вона спалила тисячі своїх робіт, зашила гроші в одяг і привезла з собою десятки кімоно.
Яйої Кусама, 1966
Будувати кар’єру в домінованій чоловіками американській мистецькій сфері було нелегко. Тоді ліжком Яйої Кусама слугували старі двері, а їжею — риб’ячі голови та овочі зі смітників, із яких вона робила суп. Попри всі труднощі, художниця продовжувала наполегливо творити. 1959-го відбуваються її перші персональні виставки в Бостоні й Нью-Йорку, а згодом її твори стають частиною експозицій світових інституцій.
Творчість Яйої Кусама невіддільна від горохових візерунків. «Наша Земля — це лише одна горошинка серед мільйона зірок у космосі», — ділилася мисткиня. «Горошок — це шлях до нескінченності. Коли ми розмальовуємо природу і свої тіла горошком, ми стаємо частиною єдності нашого довкілля». Вона також описувала корені свого мистецтва через наявність станів галюцинацій: «Моє мистецтво виникає з галюцинацій, які бачу лише я. Я втілюю галюцинації та нав'язливі образи, які мене мучать, у скульптури та картини».
Яйої Кусама, «Нескінченні сітки 1960», близько 1979 року
Яйої Кусама, 2010
Під час свого життя в США Яйої Кусама стала провідною фігурою авангардної сцени, вплинувши на Енді Воргола й Класа Ольденбурга. Вона також була знана своїми антивоєнними роботами, протестуючи проти В’єтнамської війни, розмальовуючи крапками тіла людей, наголошуючи цим на красі життя. «Наша Земля — як маленька горошинка серед мільйонів інших небесних тіл, як куля, сповнена ненависті та ворожнечі серед мирних, тихих сфер», — писала вона тодішньому президенту Річарду Ніксону, закликаючи припинити вогонь. «Змінімо все це з вами й зробімо цей світ новим Едемським садом... Ви не можете викорінити насильство, застосовуючи більше насильства».
Повернення в Японію, мода та слава
На початку 70-х років Яйої Кусама повернулася до Японії через погіршення психічного здоров'я, продовжуючи працювати. Вона вирішила лягти в психіатричну лікарню в Токіо, де й досі проживає й займається творчістю в студії неподалік. «Я щодня борюся з болем, тривогою й страхом, і єдиний метод, який я знайшла, щоб полегшити свій розлад — це продовжувати творити мистецтво», — писала вона.
Тривалий час доробок Яйої Кусама перебував у забутті. Вона знову отримала світову увагу на Венеційському бієнале 1993-го, ставши першою мисткинею з персональною виставкою в японському павільйоні. Протягом наступних років у всьому світі відбулися величезні експозиції її робіт: понад два мільйони людей відвідали ретроспективу художниці «Нескінченна одержимість». Імерсивні барвисті роботи Яйої Кусама здобули популярність в ері технологій і соцмереж, захоплюючи заразом й молодшу аудиторію.
Яйої Кусама «Одержимість крапками» (Dots Obsession), 2000
Яйої Кусама «Дзеркальна кімната нескінченності» (Infinity Mirrored Room)
У 2016 році вона стала єдиною мисткинею, що увійшла до переліку 100 найвпливовіших людей за версією журналу Time. Художниці також належить звання однієї з найдорожчих мисткинь сучасності: 2022-го її робота пішла з молотка аукціону Philips за більш ніж 10 мільйонів доларів.
Особливі стосунки Яйої Кусама побудувала з модою й власним іміджем. Ще в 60-х роках вона заснувала свою марку із зухвалими дизайнами із вирізами на грудях, геніталіях, сідницях, відкривши власний бутик і продававшись в універмагах, бутиках на всій території США. Серед її відомих гучних колаборацій — співпраці з Louis Vuitton та Marc Jacobs. «Горошок не може залишатися на самоті», — стверджувала Яйої Кусама. «Коли ми розмальовуємо природу та своє тіло в горошок, ми стаємо частиною єдності нашого середовища».
Читайте також: Психоделіка, Louis Vuitton і японська культура: з чого складається творчий вимір Такасі Муракамі