Папа Римський, собаки та банан зі скотчем за $ 6 мільйонів. Мистецтво й провокація Мауріціо Каттелана

Стиль життя
26.11.2024
ТЕКСТ: Єлизавета Бабец
ПОДЕЛИТЬСЯ
Майстер сатири
ПОДЕЛИТЬСЯ

Експерти Sotheby's вважають, що мистецтвом може називатися все, у чого є своя ціна. Робота Мауріціо Каттелана «Комедіант» була оцінена в $ 6,2 мільйони — саме такою була фінальна ставка покупця зі США, який вбачив цінність у плоді банана, приклеєному скотчем до стіни. Італійського митця часто критикують за сатиру над сучасним мистецтвом, утім за це й обожнюють. Яким є творчість і провокація Каттелана, розповідає редакція L’Officiel Online.

Італійський художник Мауріціо Каттелан

Один з найпопулярніших художників сучасності Мауріціо Каттелан народився в 1960 році на сході Італії. Своєю «художньою освітою» він називає досвід у створенні експозицій, адже, зростаючи в незаможній сім’ї, митець не мав змоги здобути професійне навчання. На початку кар’єри Мауріціо Каттелан працював у жанрі фотографії, а згодом — опанував скульптуру та інсталяцію.

Як художник-самоучка, Каттелан швидко здобув репутацію людини, що стирає кордони між мистецтвом та реальністю. Водночас сам Мауріціо в одному зі своїх інтерв’ю ділиться, що вважає себе «лінивим художником», адже «майже нічого не робить». Проте творчість митця говорить краще за нього.

Мауріціо Каттелан для Milan Design Week — 2021

 

У 1999 році Мауріціо Каттелан представив одну з найвідоміших своїх робіт — колишнього Папи Римського Івана Павла II, враженого метеоритом. Скульптура викликала суспільний резонанс, художнику славу поза межами Італії. Того ж року в одній з лондонських галерей митець виставив мініатюрну копію пам’ятника жертвам війни в В’єтнамі, на якому вигравірував рахунок кожного футбольного матчу, програного національною збірною Англії.

Важливе місце в кар’єрі художника займає США — там були створені та показані найсміливіші роботи Мауріціо Каттелана. У 2016 році він представив публіці скульптуру в вигляді функціонуючого унітаза, створеного з 19-каратного золота. За чотири роки потому, у Бленгеймському палаці, Великобританія, де проходила виставка головних робіт художника «Перемога — це не головна», інсталяція була викрадена невідомими.

Мауріціо Каттелан, Нью-Йорк, 2012

Творчість Каттелана продовжує підігрівати дискусії серед публіки. Винятком не стала його робота «Комік», уперше представлена на Art Basel Miami Beach у 2019 році. Свіжий банан, приклеєний скотчем до стіни, викликав дебати на тему цінності мистецтва в сучасному світі. До того, як експозицію виставили на аукціон Sotheby's, її показали в головних галереях Парижу, Нью-Йорка, Мілану, Токіо та інших міст світу.

«Комедіант», 2019

«Балансуючи між глибокою критичною думкою та руйнівною дотепністю, ця робота є визначальною для художника і для нашого покоління. Якщо за своєю суттю «Комедіант» ставить під сумнів саме поняття цінності мистецтва, то виставлення роботи на аукціон... стане остаточною реалізацією її основної концептуальної ідеї - публіка нарешті матиме право голосу у визначенні її справжньої цінності», — розповів експерт Sotheby's напередодні торгів.

Пуф з поліуретану, Мауріціо Каттелан, 2016

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).