Що таке «Ісламська Держава»?

Статті
01.12.2015
ТЕКСТ: admin
ПОДЕЛИТЬСЯ

Колумнист Ольга Дацюк Все статьи колумниста > Шокуюча жорстокість, мільярдний заробіток і пропаганда безпрецедентного масштабу. Хочемо ми цього чи ні, але терористичне угруповання «Ісламська Держава» увійде в світову історію. Ця організація вдалася до практики, від якої цивілізована спільнота відмовилася після Другої світової – силове захоплення території і встановлення на ній своєї влади. Останні акти агресії

ПОДЕЛИТЬСЯ

isis2


Шокуюча жорстокість, мільярдний заробіток і пропаганда безпрецедентного масштабу. Хочемо ми цього чи ні, але терористичне угруповання «Ісламська Держава» увійде в світову історію. Ця організація вдалася до практики, від якої цивілізована спільнота відмовилася після Другої світової – силове захоплення території і встановлення на ній своєї влади. Останні акти агресії – теракти в Парижі і збиття російського літака над Синаєм – , вразили весь світ.  Вони стверджують, що слідують Корану і захищають іслам, проте вбивають, в першу чергу, мусульман. Два роки протистояння «Ісламскій Державі» показали, що домовитись із ними неможливо, а перемогти –  зовсім не просто. Ми спробуємо дати відповідь на найбільш важливі питання, пов’язані із цією терористичною організацією.

Що таке «Ісламська Держава»?

«Ісламська Держава» – це сунітське  терористичне угруповання, яке вперше заявило про себе у 2006 році. Щоправда, тоді це була лише другорядна ісламістська група у складі «Аль-Каїди» в Іраку. Назва організації мінялась залежно від цілей. Спершу це була ІДІ — «Ісламська держава Іраку», потім ІДІЛ – «Ісламська держава Іраку і Леванту» (ще одна назва Сирії, або ж регіону, що включає Сирію, Ліван, Йорданію та Ізраїль). Нині найменування позбавлене назв країн чи регіонів і спрощене до «Ісламської Держави», що фактично означає «наша мета — захопити весь світ».

Опосередковано до виникнення цього угруповання причетні Сполучені Штати. Після вторгнення США до Іраку в 2003-му із метою повалення режиму Хусейна влада в країні перейшла до шиїтів, а колишня генеральська верхівка (суніти, як і сам Хусейн) втратила вплив. Розкол позначився і на мирному населенні, суніти зазнавали утисків на кожному кроці. Виведення контингенту США з Іраку в 2011 році активізувало сунітську опозицію. Цю хвилю осідлала «Ісламська Держава». Під керівництвом самопроголошеного халіфа Абу Бакра аль-Багдаді вона розширила свій вплив в Іраку, і в 2013-ому втрутилася в громадянську війну в сусідній Сирії. «Аль-Каїді» останній крок підопічних не сподобався, і в лютому 2014 року її лідер Айман аз-Завахірі заявив, що ІДІЛ більше не має стосунку до «Аль-Каїди».

Чого хоче «Ісламська Держава»?

Ідеологія «Ісламської держави» заснована на ваххабізмі — релігійно-політичному русі, який закликає повернутися до витоків ісламу. Тобто до найсуворіших обмежень, середньовічних покарань і дрімучого неуцтва. «Ісламська держава» вимагає беззаперечного дотримання шаріату – сукупності ісламських норм, законів і простих настанов у повсякденному житті. Зокрема, чоловіки мають носити бороду, жінки – чадру. Заборонені алкоголь і тютюн. Порушення караються побиттям або стратою. Будь-яке інакомислення неприпустиме. Представників інших релігій здебільшого страчують як «невірних». Все це мракобісся оголосили «халіфатом» – теологічною державою під керівництвом халіфа, наступника пророка Мухаммеда.  Фактично, угрупування прагне об’єднати в одну країну весь мусульманський світ. Із амбітною установкою «володарюй, домінуй, принижуй» «Ісламська Держава» оголосила, що планує завоювання усіх континентів. При цьому до перспективи зіткнутися із опором міжнародної спільноти джихадисти поставилися із моторошним захватом, адже це наблизить день Апокаліпсису – центральної ідеї доктрини «Ісламської Держави». В їхньому уявленні, Судний День не за горами, його давно передбачили в хадисах – переказах про життя Мухамеда. Приблизно це має відбутися так: відновлення халіфату спричинить гнів невірних, почнеться велика війна, біля сирійського міста Дабік відбудеться остання битва. Сили Заходу будуть розбиті, але і мусульмани зазнають поразки – після війни прийде так званий Даджаль, своєрідний Антихрист, який знищить майже усіх мусульман. Зупинити його зможе тільки пришестя пророка Іси (Ісуса Христа), після чого настане Судний День. Ті, хто визнав халіфат і боровся за нього, гарантовано потрапляють на небеса, усі інші — в пекло. Таким чином, як би парадоксально це не звучало, вбивствами, захопленням територій та грабунками  воїни «Ісламської Держави» намагаються забезпечити собі місце в раю.

isis1

Звідки бере гроші «Ісламська Держава»?

За даними Forbes, «Ісламська держава» щорічно заробляє близько двох мільярдів доларів, що робить її найбагатшим терористичним угрупуванням світі. За даними американської розвідки, фінансування організації відбувається за рахунок кількох джерел. Перш за все, це нелегальний продаж нафти із захоплених територій по демпінговим цінам. Купівлею палива у терористів не гребують Туреччина, Йорданія і навіть сирійський президент Башар Асад. «Ісламська Держава» усіляко намагається підкреслити, що є повноцінною країною, з урядом і податками. Відповідно, певну частину коштів їм сплачує населення. Велика стаття доходу джихадистів – рекет. На захоплених територіях вони розграбували банки, музеї, архітектурні пам’ятки. Предмети мистецтва «Ісламська Держава» продає на чорному ринку,  заявляючи усьому світу їхнє урочисте знищення в рамках боротьби із «ідолами», які суперечать Корану. На рахунку ісламістів також транзит наркотиків, торгівля людськими органами, продаж людей в рабство та кіднепінґ.  Не обходяться терористи і без фінансування від приватних спонсорів із Катару, Кувейту і Саудівської Аравії, противників урядів Сирії та Іраку. Звісно, всі ці ресурси не довговічні: їх вистачить хіба що на підтримку сякого-такого існування «халіфату», але економічний розвиток аж ніяк не є метою «Ісламської Держави».

Хто воює проти і хто виступає за «Ісламську Державу»?

Основний противник «Ісламської держави» – «невірні». Під це визначення підпадають всі народи, які населяють Землю, враховуючи і мусульман. Сунітське угрупуваня веде жорстоку боротьбу з представниками інших течій ісламу – шиїтами, алавітами, єзидами та іншими. Нерідко гине і сунітське населення, адже усіх, хто не згодний із доктриною «Ісламської Держави», знищують. Намагаючись відвоювати якомога більше земель Іраку та Сирії, «Ісламська держава» виступає проти тамтешнього керівництва. У Сирії, де вже чотири роки точиться битва між опозиційними та урядовими військами, вона воює на два фронти – і проти сирійського президента Башара Асада, і проти повстанців. Також серед противників джихадистів  – міжнародна коаліція на чолі зі США. За даними офіційного Вашингтона, до неї входять 60 країн, але далеко не усі вони беруть участь у протистоянні із «Ісламською Державою». Більшість просто висловили підтримку боротьбі з ісламістами, тоді як реальні авіаційні удари здійснюють тільки Австралія, Канада, Данія, Франція, Йорданія, Нідерланди і Велика Британія в Іраку та Австралія, Бахрейн, Канада, Франція, Йорданія, Саудівська Аравія, Туреччина і ОАЕ в Сирії.  У кінці вересня цього року до ударів по «Ісламській Державі» приєдналась і Росія. Щоправда, спостерігачі фіксують здебільшого бомбардування сирійських повстанців, що воюють із давнім союзником Путіна — Башаром Асадом. Ще одна потужна сила, що протистоїть ісламістам – курди. Цей народ мешкає на перетині кількох країн: переважно це південний схід Туреччини, захід Ірану, північ Іраку та північний схід Сирії. Курди показали високу витримку і військові успіхи у протистоянні з ІД, не в останню чергу за рахунок збройної підтримки Заходу. Цікаво, що на боці курдів воюють жіночі батальйони, яких терористи бояться більше, аніж дебелих солдатів-чоловіків: мусульмани вірять, що, якщо в бою воїн загине від руки жінки, то у рай йому шлях закритий.

За даними Пентагону  в рядах «Ісламської Держави» майже 30 тисяч бійців. На боці організації — радикальні угруповання в різних частинах світу, які присягнули на вірність «халіфату». Ці групи активно діють в Африці: Лівії, Нігерії, Єгипті. Є багато прихильників у Європі та США – в основному вони займаються вербуванням та пропагандою. Для цього активно використовують західні технології комунікації — YouTube, Facebook, Twitter, Instagram. Про рух добре відомо саме завдяки численним відео публічних страт полонених і заручників. Крім того, угрупування має свій англомовний журнал Dabiq. Медіа-кампанію «Ісламської держави» називають однією з найбільш ефективних і водночас жорстоких. Що ж приваблює новобранців з усього світу вступати до лав цієї машини смерті? По-перше, чималі кошти, які обіцяють як заробіток за приєднання до «джихаду».  По-друге, боротьба за «халіфат» дарує молодим мусульманам у всьому світі (особливо тим, хто не інтегрувався у західне суспільство) відчуття правоти, обраності. Можливість домінувати над жертвою безкарно і, при цьому, не страждати морально (адже все робиться в ім’я Аллаха) – це потужний стимулюючий фактор.

Чи загрожує Україні «Ісламська Держава»?

В часи Османської імперії до складу халіфату входили також український Крим і територія нинішньої Херсонської області. В теорії, захоплення цих земель також в планах «Ісламської Держави». Нещодавно у своєму ролику із погрозами на адресу Росії ісламісти заявила, що Татарстан, Урал, Кавказ і Крим будуть їхніми. Є ще одна новина, яка нещодавно прокотилася українською медіа-спільнотою і пов’язала Україну із «Ісламською Державою». Два тижні тому служба безпеки Кувейту повідомила про арешт групи терористів. Затримані зізналися, що  організовували поставки китайських ПЗРК із України в Туреччину, а далі — до Сирії для «Ісламської Держави». Українське Міноборони одразу ж заперечило таку заяву, наголосивши, що Україна ніколи не виробляла і не закуповувала таке озброєння та не надавала транзиту для його переміщення. Реальна погроза в бік України від «Ісламської Держави» прозвучала лише раз – 26 листопада джихадисти випустила нове відео, де Україну вперше оголосили ворогом «халіфату». Наш прапор опинився в переліку 60 країн-учасниць коаліції проти «Ісламської Держави». Хоч Україна і не бере участі у боротьбі проти джихадистів, але, за словами Вашингтона, підтримує боротьбу міжнародної спільноти. Утім, перейматися такими погрозами поки передчасно. В «Ісламської Держави» є вороги, завдати удару по яким значно важливіше для неї: це держави, які активно здійснюють авіаційні напади по ісламістах. А Україні в такій ситуації залишається хіба що спостерігати за боєм на близькосхідній арені.

ПОДЕЛИТЬСЯ
ВЕЩЬ ДНЯ
19.11.2024
Bevza
Ялинкова прикраса «Щедрик»
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).