Як киянка Валентина Саніна-Шлее творила високу моду в Америці

ПОДІЛИТИСЯ
А також одягала фешн-ікон і світських левиць
ПОДІЛИТИСЯ

На стелажах історії тривалий час непомітним залишалося ім’я Валентини Саніної-Шлее. Вона, емігрантка з України, що покинула країну після Жовтневої революції, із 20-х по 50-ті роки XX століття керувала найексклюзивнішим і найдорожчим будинком високої моди в Америці. Валентина Саніна-Шлее також стала однією зі знакових фігур на американській світській сцені, а її вбрання одягали культові акторки Кетрін Гепберн, Норма Ширер і Грета Гарбо.

1 травня, понад століття тому, знаменита дизайнерка народилася в Києві. З цієї нагоди L’Officiel Online згадує, як киянка Валентина Саніна-Шлее творила високу моду в Америці.

2 травня 2022 року в Нью-Йорку відбувся щорічний Бал інституту костюма музею Метрополітен (Met Gala). У своїй промові на події глобальний головний редактор журналу Vogue Геміш Боулс згадав про внесок у моду дизайнерки Валентини Саніної-Шлее. «Сьогодні, коли в Україні вирує війна, що змушує мільйони покинути свої домівки, ми нагадуємо про внесок іммігрантів та біженців в історію та розвиток американської культури та моди», — сказав він. «У 1917 році дизайнерка Валентина, яка народилася в Україні, втекла від більшовицької революції й приїхала до Нью-Йорка, де зарекомендувала себе як одна з провідних кутюр'є свого часу, одягаючи наймодніших і найвідоміших світських левиць та акторок XX століття». Варто зазначити, що нині численні дизайни Валентини Саніної-Шлее зберігаються в колекції нью-йоркського Метрополітен-музею. 

 

Історія іменитої дизайнерки бере початок у Києві. Рік її народження, крім дати — 1 травня, — достеменно невідомий. Вважається, що це був 1899 рік або 1904-й. Плутанина в життєписі пов’язана з «переписуванням» власної біографії Валентиною Саніною-Шлее, до чого вдавалася і її сучасниця Коко Шанель. Про життя дизайнерки до Жовтневого перевороту, який закінчився приходом до влади більшовиків, та виїзду в США відомо доволі мало. У Харкові вона вивчала акторську майстерність, мріявши реалізувати себе в театрі. Цей період її життя також охарактеризувався знайомством з вже тоді доволі відомим актором і співаком Олександром Вертинським, якому вона розбиває серце.

Вже з початком революції, за легендою, вона зустріла майбутнього чоловіка Георгія або за американською манерою Джорджа Шлее на севастопольському вокзалі, коли намагалася втекти з родинними коштовностями. Разом вони оселилися в Нью-Йорку у 1923 році. До того пара побувала в Атенах, Римі, а також у Парижі, де Валентина Саніна-Шлее була танцівницею. Відомо, що Валентина Саніна-Шлее нерідко гіперболізувала факти зі своєї біографії, приписуючи собі дядька-князя Сергія Оболенського й танцювальну кар’єру в балеті Сергія Дягілєва. 

У США подружжя доєдналося до так званого café society або товариства світських осіб. Серед них Валентина Саніна-Шлее вирізнялася своїм мінімалістичним і утилітарним стилем із закритими силуетами та максідовжиною, коли інші жінки носили короткі спідниці й глибоке декольте. Кар’єру в театрі вона так і не розпочала: погано знала англійську, проте деякий час працювала моделлю, зокрема для Vogue. 

Перший бізнес під назвою Valentina & Sonia вона заснувала в середині 1920-х, але його чекало банкрутство. Проте її кар’єра як дизайнерки не закінчилася на цьому: у 1928 році вона з чоловіком відкриває бутик Valentina, перший асортимент якого включав 13 суконь із гардероба самої Валентини Саніної-Шлее. Невдовзі для навчання вона їде в Париж, і каже одну зі своїх крилатих фраз: «Я навчилася лише одному, і це ніколи не копіювати». Інші її знамениті афоризми — це «норка для футболу» й «горностай — для халатів».

Невдовзі дім Valentina став американським флагманом, пропонуючи прості й елегантні вбрання, футуристичні капелюшки, струмливі сукні, кейпи та тюрбани. Її дизайни випереджали час. «Простота переживе зміни моди», — говорила вона наприкінці 40-х. «Шикарні жінки зараз носять сукні, які вони купили в мене у 1936 році. Одягайтеся для століття, забудьте про рік». З часом успіх привів до Валентини Саніної-Шлее зіркових клієнток із Бродвею й Голлівуду: Глорію Свенсон, Норму Ширер, Кетрін Гепберн і Грету Гарбо. З останньою акторкою в дизайнерки були складні стосунки: вони ділили порівну чоловіка. Джордж Шлее не створював сім’ї з Гарбо, але й не пішов від своєї дружини. Після смерті він заповів все майно акторці, через що Валентині довелося жити в одному будинку з Гретою до самої смерті. 

На піку слави дім Valentina зачинив двері наприкінці 50-х. Сама Валентина Саніна-Шлее померла у віці близько 90 років від хвороби Паркінсона. Її творіння залишили значний слід в американській моді, зокрема у вимірі костюмів: дизайнерка створила вбрання для п’єс «Повноліття Джудіт Андерсон», «Захоплення ідіота» й «Філадельфійська історія». Історія Валентини Саніної-Шлее дійсно чимось схожа на американську мрію: уроджена киянка, що втекла від революції, вона стала однією з тих, хто побудував високу моду в США.

Читайте також: L’Offciel ART: 8 книг про українську культуру та мистецтво.

ПОДІЛИТИСЯ
На сайті доступні аудіозаписи статей, підкасти і рекомендації стилістів в аудіо-форматі. Такі матеріали відмічені відповідним знаком(зліва).