Маестро світла: визначний живописець Архип Куїнджі — у 10 роботах

Мистецтво
27.01.2025
ПОДІЛИТИСЯ
Українські ночі та кримські простори
ПОДІЛИТИСЯ

На початку 40-х років XIX століття у передмісті Маріуполя народився Архип Куїнджі — видатний живописець, який магнетично зображав українські ночі й кримські простори, майстерно працюючи зі світлом та кольором. Місяцем появи на світ художника грецького походження зазвичай вважається січень, хоч історики виокремлюють і інші можливі варіанти.

Портрет Архипа Куїнджі, створений Іллею Рєпіном (Репіном)

 

Сім’я Архипа Куїнджі, в якій батько був шевцем, була незаможною, у ранньому дитинстві митець залишився сиротою. Хоч змалку художник захоплювався живописом, передусім він мусив заробляти на життя: продавав хліб і працював на будівництві. У юності Архип Куїнджі таки вирішив спробувати власні сили в мистецтві, вирушивши на навчання до Івана Айвазовського, проте ця подорож не стала для нього успішною.

Попри невдачі та відмови, митець отримав диплом в Академії мистецтв у Петербурзі. У 70-х роках XIX століття він ступає на дорогу успіху: його роботи експонують і купляють, а на Всесвітній виставці в Парижі вони здобувають визнання. У 1880 році Архип Куїнджі на експозиції однієї картини демонструє свою знамениту «Місячну ніч на Дніпрі» — подивитися на неї прийшли тисячі людей. Майстерність кольору в цій роботі, яка досягалася особливістю змішування фарб з іншими речовинами, вразила багатьох так, що гадалося, наче Архип Куїнджі розташував стороннє світло за твором. 

На вершині слави художник перестав показувати свої роботи публіці, але не перестав творити, підтримував молоде покоління митців завдяки своєму комерційному успіху й викладав. 

У 2022 році російські війська знищили будівлю Художнього музею імені Архипа Куїнджі в Маріуполі та викрали картини митця.

Нижче, відзначаючи вагомий внесок Архипа Куїнджі в українське та світове мистецтво, L’Officiel Online зібрав 10 його робіт.

«Червоний захід» (1905-1908)

«Місячна ніч на Дніпрі» (1880)

«Українська ніч» (1976)

«березовий гай» (1901)

«Дніпро вранці» (1881)

«нічне» (1905-1908)

«Христос у Гетсиманському саду» (1901)

«ЗАХІД СОНЦЯ В СТЕПУ» (1900)

Читайте також: «Він та я були українцями». Історія Казимира Малевича — легенди мистецтва світового масштабу

ПОДІЛИТИСЯ
На сайті доступні аудіозаписи статей, підкасти і рекомендації стилістів в аудіо-форматі. Такі матеріали відмічені відповідним знаком(зліва).