6 березня, вже цього четверга, у вітчизняний прокат вийде фільм «Порцелянова війна». Це одна з найбільш нагороджених документальних стрічок 2024 року з близько 50 відзнаками від кінопремій та фестивалів, котра також здобула номінацію на «Оскар — 2025». Картина розповідає про трьох митців у Харкові, які серед хаосу та руйнувань, спричинених російським вторгненням, знаходять натхнення й красу, захищаючи свою культуру, країну.
Перша робота в кіно для українських режисера Слави Леонтьєва й оператора Андрія Стефанова, інтеграція фантастичної анімації та знімання під час бойових дій — L’Officiel Online розповідає, що треба знати перед переглядом «Порцелянової війни».
Художники та нові покликання
Повномасштабне вторгнення росії в Україну змінило життя мільйонів українців, як і головних героїв фільму «Порцелянова війна». Серед них творче подружжя керамістів Слави Леонтьєва та Ані Стасенко, яке створює фантастичні анімалістичні вироби, невеликих «монстрів» — кроликів, совенят і равликів. Живши в Криму до його анексії росією, вони вирішують залишитися в Харкові з початком повномасштабного вторгнення разом із їхнім чарівливим собакою Фродо.
«Порцелянова війна» (2024)
Слава приєднується до лав Збройних Сил України, а також стає інструктором зі стрільби для звичайних людей, яким довелося взяти в руки зброю. Близький друг митців, художник-пейзажист Андрій Стефанов вирушає в ризиковану подорож, щоб доправити своїх доньок та дружину в безпечне місце за кордоном. Коли війна навколо загострюється, Андрій бере до рук камеру, щоб зафільмувати їхню історію. Заразом на невеликих порцелянових фігурках Аня та Слава закарбовують «своє ідилічне минуле, непевне теперішнє та надію на майбутнє».
«Порцелянова війна» (2024)
«Порцелянова війна» (2024)
Поряд з їхньою історією — нових воєнних умов життя, що супроводжуються свистом ракет — фільм демонструє сцени й безпосередньо бойових дій на Харківщині та Донеччині, зокрема в Бахмуті. Зняті самими військовими, вони допомагають сформувати пронизливий контраст у фільмі про найважчі часи, де продовжує діяти сила мистецтва та спротиву. «Ми звичайні люди в надзвичайних обставинах», — коментував Слава Леонтьєв.
Перша робота в кіно та іноземна команда
«Порцелянова війна» — фільм, що був створений у копродукції з США та Австралією. Герой стрічки, митець Слава Леонтьєв виступив одним із його режисерів. Ще до початку повномасштабної війни завдяки своїй художній діяльності з партнеркою Анею Стасенко він познайомився з Бренданом Белламо — американським режисером кіно й реклами, серед клієнтів якого HBO, Sony, Samsung, Sony, Леді Гага, Девід Бові. Спочатку українські художники планували з Бренданом анімаційний проєкт про власну творчість, проте з початком повномасштабного вторгнення це змінилося.
«Порцелянова війна» (2024)
Співпрацюючи з українською командою в онлайн-форматі, Брендан Белламо став співрежисером «Порцелянової війни». Водночас для художників Слави Леонтьєва й Андрія Стефанова, оператора фільму, праця над картиною стала першим досвідом у кіно. Згодом до команди також долучилася продюсерка Пола Дюпре Песмен, відома роботою над франшизою «Гаррі Поттер», оскароносною «Бухтою» й стрічкою «Квінсі», котра здобула нагороду за найкращу музику на «Ґреммі-2019». «До війни я не знімав фільмів», — говорив Андрій Стефанов. «Тепер наше завдання — зробити так, щоб цей фільм розповів нашу історію, і просто вижити».
«Порцелянова війна» (2024)
Одна з вагомих частин фільму — анімаційні фрагменти, які показують, як оживають історії на порцелянових фігурках Слави та Ані. Створені в співпраці з BluBlue Studios у Варшаві, вони передавали історії про мирне й воєнне життя, ті, котрі не могла зафіксувати камера. Доповнює стрічку до того ж музичний супровід від українського гурту «ДахаБраха». Свій успішний шлях у межах сезону нагород «Порцелянова війна» розпочала з прем'єрою на американському кінофестивалі незалежного кіно «Санденс», де отримала головний приз журі в документальній категорії.
Багато важливих послань «Порцелянової війни» зафіксовані в словах її героїв. «Україна — як порцеляна, яку легко розбити та неможливо знищити», — промовляє у фільмі Слава Леонтьєв.
Читайте також: 7 подкастів, які допоможуть глибше зрозуміти історію та культуру Україну