У січні гості та містяни столиці зможуть побачити творчість видатних Марії Примаченко та Марії Галушко в діалозі, провідних сучасних українських митців, як-от Павла Макова, Ігоря Гусєва й Матвія Вайсберга, а також познайомитися з роботами «Р.Е.П», авторитетного художнього угруповання, що виникло на хвилі Помаранчевої революції.
Нижче L’Officiel Online розповідає докладніше про 8 виставок січня в Києві, що варто відвідати.
«Дві Марії»
Коли: до 12 січня
Де: виставкові зали «Хлібні» Національного заповідника «Софія Київська»
Виставка об’єднує роботи двох видатних українських художниць наївного мистецтва — Марії Примаченко та Марії Галушко. На ній представлені близько 100 робіт із фондової колекції Національного музею народної архітектури та побуту України, що раніше не були презентовані для широкого загалу. Це яскравий світ живопису Марії Примаченко з його фантастичними квітами й звірами, що доповнений анімалістичними керамічними скульптурами Марії Галушко.
Ігор Гусєв «Безпілотник над імперією»
Коли: до 12 січня
Де: Національний музей «Київська картинна галерея»
Ігор Гусєв — яскравий представник нової хвилі українського сучасного мистецтва, поет, автор перфомансів, фільмів та інсталяцій. Виставка є його ретроспективою, де можна буде побачити, зокрема, знакову серію митця «Теорія струн», візуальний експеримент, де кожну картину пронизує «глітч». Також експозиція включає серії створені після початку повномасштабного вторгнення — «Третю світову війну» та «Картотеку» — роботи «швидкого реагування», пройняті гострою сатирою та соціальною критикою.
«Вишукані букети квітів на тлі ідеалістичних краєвидів, спокійне й сите життя десь у глибині російської імперії та силует безпілотника — уповноваженого представника України, — який ось-ось перетворить усю цю пишність на хмару диму й пилу», — так з іронією Ігор Гусєв описує свою нову серію.
«Фрагменти»
Коли: до 21 січня
Де: Eye Sea Gallery
Груповий проєкт «Фрагменти» об’єднає роботи понад 75 українських художників, що були відібрані серед 300 заявок. Ці твори були створені протягом 2024-го, а серед учасників згодом буде обраний один митець, що матиме персональну виставку в Eye Sea Gallery у 2025 році.
Павло Маков «Родовід, або поховані імена»
Коли: до 25 січня
Де: The Naked Room
Павло Маков — один із головних сучасних українських художників, чиї твори протягом останніх років були представлені на Венеційському бієнале, в музеях і галереях України, Австрії, Іспанії, Німеччини. Роботи на виставці — це частина циклу «Абракадабра» про місце й місто, який митець розвиває з 2018 року. «Продукт культивації, рослини та квіти височіють над хитким світом своїх творців — у роботах 2020–2024 років буквально над фізичними руїнами цього світу», — повідомляють кураторки Марія Ланько та Лізавета Герман. «Сьогодні безумовна краса мистецтва Макова уже невіддільна від мороку реальності, серед якої художник живе й працює».
Матвій Вайсберг «Передчуття»
Коли: до 28 січня
Де: артфундація «Дукат»
Матвій Вайсберг — провідний український художник сучасності, ілюстратор, чиї роботи представлені в мистецьких інституціях України, Німеччини, Великої Британії, США та Італії. Експозиція «Передчуття» охопить його роботи, що були створені у 2022-2024 роках. «Картини немов пронизані тишею та напругою, але водночас залишають простір для роздумів, мрій та надій», — йдеться в анонсі артфундації «Дукат».
«Змішані відчуття»
Коли: до 23 лютого
Де: артцентр «Я Галерея»
На виставці представлені роботи п’ятьох авторів: Андрія Дудченка, Юрія Денисенкова, Євгена Піскунова, Андрія Яковенка та Антона Логова. Разом вони створюють не лише візуальне мистецтво, а й утворюють музичний гурт «222». Експозиція покликана розкрити п’ять основних емоційних станів, через які кожен автор передає своє бачення світу в часи змін, болю та надій. Інструментами вираження для цього стали візуальне мистецтво й звук, з якими працюють митці.
«Р.Е.П. Історія»
Коли: до 1 березня
Де: Національний художній музей України
До 20-річчя мистецької групи «Р.Е.П» (Революційний Експериментальний Простір) було представлено велику ретроспективу її основних творів у різних медіа — перформансі, інсталяції, відео. Художнє угрупування народилося під час Помаранчевої революції, у 2004 році, та у своїй творчості порушувало теми демократії, суспільства, культури, політики, євроінтеграції й патріотизму. До «Р.Е.П» належать значущі українські художники сучасності, як-от Ксенія Гнилицька, Нікіта Кадан, Жанна Кадирова, Володимир Кузнецов, Лада Наконечна та Леся Хоменко.
«Відвага нації»
Коли: до 11 травня
Де: Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків
З квітня 2022 року американський фотограф і філантроп Говард Грем Баффетт понад десяток разів подорожував Україною, щоб надати гуманітарну допомогу. У своїх світлинах він фіксував відвагу українських людей, як військових, так і цивільних. Його 50 фотографій були дібрані для виставки та доповнені 10 роботами Дмитра Козацького, українського військовослужбовця й фотографа, автора відомих світлин з бункерів «Азовсталі».
Читайте також: Зимова казка на полотнах: якими є різдвяні свята у творчості українських художників