5 конституційних прав, які варто знати кожному громадянину

ПОДЕЛИТЬСЯ
Та застосовувати на практиці
ПОДЕЛИТЬСЯ

Зі шкільного курсу історії ми знаємо, що Конституція Пилипа Орлика стала першим європейським документом такого типу. Постанова 1710 року визначала права й обов'язки усіх членів Війська Запорізького і стала зразком для наступних національних Конституцій по всьому світу. 

Сьогодні Конституція це основний державний документ, який визначає державний устрій, функціонування влади, виборчу систему, права й обов'язки громадян. Згідно з дослідженням, повний текст Конституції України читали лише 11% (при цьому 67% усіх опитаних вважають, що її текст варто змінити). До Дня Конституції ми вирішили згадати п'ять громадянських прав, про які варто пам'ятати не лише 28 червня.

 

Свобода слова

Свобода слова — природне право кожної людини, яке навіть у сучасному світі страждає через ідеологічні причини. Українська Конституція гарантує повний спектр свобод і прав своїх громадян, передбачених демократією: свободу слова, друку та самовираження, право на недоторканність та приватність особистого життя. Стаття 34 зазначає:

“Кожному гарантується право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань”.

Свобода є основою демократії, а отже — одним з найголовніших положень Конституції. Однак варто пам'ятати, що наявність закону не завжди передбачає його дотримання. Свободу слова гарантувала і Радянська Конституція, тому права потрібно відстоювати.

 

Рівність

Українське законодавство визнає рівними усіх громадян, незалежно від їхньої статі, етнічного походження, сексуальної орієнтації чи віросповідання. На практиці це положення має великі проблеми згадати хоча б провокації на Марші Рівності й випадки расової ненависті. Бути собою — це конституційне право, яке часто порушується іншими громадянами.

Стаття 21. Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Стаття 28. Кожен має право на повагу до його гідності.

Екологія

Конституція зазначає, що екологічна ситуація це відповідальність влади. Поки що захист екології обмежується законопроєктами з заборони поліетиленових пакетів (ініційованими громадськими організаціями) та планами з побудування сміттєпереробних заводів. Закон, що зобов'язує сортувати сміття, існує з 1 січня 2018 і досі не приведений в дію. Піклуватись про екологію на особистому рівні — обов'язок кожного громадянина, а створювати для цього всі умови — держави. Наступного разу в спілкуванні з чиновниками варто нагадати 16 статтю Конституції, яка зобов'язує їх долучитись до світових ініціатив зі збереження природи. Або хоча б поставити роздільні баки біля будинку.

Стаття 16. Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, збереження генофонду українського народу є обов'язком держави.

Окрім того, за життя в забрудненому середовищі кожен громадянин може отримати матеріальне відшкодування. Однак при цьому відповідальність лежить і на самих громадянах:

Стаття 50. Кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля та на відшкодування завданої порушенням цього права шкоди.
Стаття 66. Кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Право не працювати

В сучасному світі ми часто забуваємо про те, що не повинні бути на зв'язку 24/7, працювати у вихідні та жертвувати сном заради роботи. Конституція забезпечує не тільки право на відпочинок, а й гідну оплату праці та можливість влаштовувати страйки, якщо порушуються умови праці.

Стаття 65 дозволяє вам легітимно вимикати телефон у неробочий час, ігнорувати сотні непрочитаних листів на пошті та інколи забивати на все. Ваш роботодавець погодиться з цим, якщо прочитає Конституцію.

Стаття 44. Ті, хто працює, мають право на страйк для захисту своїх економічних і соціальних інтересів.
Стаття 45. Кожен, хто працює, має право на відпочинок.

Недоторканність

Ніхто не може безпідставно позбавити вас свободи чи обмежити в правах, якщо ви не порушували закон. Верховенство права залишається проблемним питанням для України, однак Конституція перешкоджає здійсненню грубих порушень прав людини.

Стаття 55. Права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Стаття 59. Кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно.
Стаття 60. Ніхто не зобов'язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази.
Стаття 63. Особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом.
Стаття 64. Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Читайте також: Как Брексит уничтожил Терезу Мэй

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).