script async="async" src="https://securepubads.g.doubleclick.net/tag/js/gpt.js">

Синьо-жовті кольори серця: Що потрібно знати про Державний прапор України

Матовый глянец
23.08.2022
ТЕКСТ: Анастасія Поляк
ПОДЕЛИТЬСЯ
Історія синьо-жовтого стяга
ПОДЕЛИТЬСЯ

23 серпня Україна щороку відзначає День Державного прапора України. Наш синьо-жовтий стяг, кольори якого символізують небо та золоті пшеничні поля, має довгу і цікаву історію. Саме тому ми зібрали найголовніші факти про прапор України, які варто знати кожному українцю. 

Прапор в синьо-жовтому забарвленні з’явився ще за часів Данила Галицького, у 1256 році. Тоді це був герб Львова: на синьому тлі возвеличувався жовтий лев. Потім ці кольори на стязі почали використовувати й козаки Запорізької Січі. Проте вперше синьо-жовтий прапор у такому варіанті, який ми бачимо й сьогодні, замайорів над Львівською ратушею у червні 1848 року. “Синій колір, як чисте небо південної Русі, ясний, погідливий, як душа щирого не скаженного русина, зображав мир і спокій... Золотий колір, як ті зірниці на яснім небі, зображали ясне світло, до якого нам прагнути належить”, — описував стяг український етнограф та історик Яків Головацький.

Згодом, з 1900-го року, синьо-жовтий прапор починає використовувати спортивно-пожежно-руханкове товариство “Січ”. На українських землях, які були у складі Російської імперії, такий варіант прапора поширився вже після революції 1905 року.

Після заснування Української Центральної Ради, 17 березня 1917 року, синьо-жовті прапори почали масово з’являтися у Києві. Згодом вони поширилися у Харкові, Чернігові, Полтаві, Сімферополі та Одесі. Синьо-жовтий стяг став офіційним прапором Української Центральної Ради (1918), Західноукраїнської народної республіки (1918), Української Галицької армії (1919) і Карпатської України (1939). 

За радянської доби зберігання синьо-жовтого прапора вважалося злочином, і тих, кого ловили з ним, карали. Проте українцям це не заважало піднімати його на різних заходах. Так, у 1976 році під час півфіналу гри з футболу між збірними НДР і СРСР в Монреалі Данило Мигаль вибіг на поле у вишиванці та з українським прапором і станцював гопак для того, аби підтримати українських футболістів. Це все тривало близько 15 секунд, поки вболівальника не затримала поліція. 

У 1989 році, коли Радянський Союз вже знаходився на межі розпаду, синьо-жовтий стяг знову почав з’являтися у різних куточках країни. Його неодноразово піднімали на музичних фестивалях, зокрема на фестивалі “Червона рута” у Чернівцях, і на футбольних стадіонах. Впродовж 1990 року прапор вивішували над міськими та обласними радами в багатьох містах України.

І вже 24 серпня 1991 року, в день, коли пролунали слова про проголошення незалежності України, декілька народних депутатів, включаючи В’ячеслава Чорновола, Миколу Поровського, Ігоря Деркача та інших, занесли до Верховної Ради синьо-жовтий прапор і накрили ним трибуну. Пізніше цей момент художник Олексій Кулаков закарбував на картині “Державотворення”.

28 січня 1992 року було ухвалено постанову “Про прапор України”, яка закріплювала за синьо-жовтим стягом статус Державного прапора України.

Читайте також: "Ми купили супутник": Сергій Притула розповів, куди витратили гроші, зібрані у рамках проєкту "Народний "Байрактар"

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).