"росія почала активно поширювати фейки про хімічну зброю. Щодня вони згадують цю тему. Іноземні розвідки побоюються, що це підготовка росії до використання хімічної зброї, як вона вже робила це в Сирії", — повідомляють у МОЗ. Аналогічне припущення висловив генсекретар НАТО Єнс Столтенберг.
Хімічна атака — нервово-паралітичний тип зброї. Отруйні речовини відносять до тієї ж категорії, що й "Новачок", — родини фосфорорганічних. Раніше ми розповідали, як діяти при вибухах фосфорних боєприпасів. Якщо перебувати на відстані від обстрілу та дотримуватися правил захисту, зберегти життя можливо. Не ігноруйте інструкції, та нехай не буде нагоди їх дотримуватись.
У правилах вказано про марлеві пов'язки та медичні маски, але вони не дають повноцінного захисту від хімічної отрути. Найкращий засіб порятунку — протигаз.
ЯК РОЗПІЗНАТИ ХІМІЧНУ АТАКУ?
Відповідає кандидат хімічних наук Гліб Репіч:
- Хімічна атака — це обстріл бомбами з отрутою. Це глухі вибухи, тому, якщо ви знаходитесь на відкритому просторі, негайно тікайте в укриття. Не ігноруйте звуки сирен, адже неможливо одразу зрозуміти, який саме обстріл відбувається.
- Сирена: один гудок короткий, а інший довгий. Про ситуацію обов’язково повідомляють по телебаченню чи радіо.
- Першими гинуть тварини з малою вагою: птахи, комахи.
- Перша симптоматика в ураженої людини: звужуються зіниці, виникає посмикування м’язів. При легкому ураженні — слабкість, нудота, блювота, потовиділення. При сильному — втрата свідомості, конвульсії, параліч, смерть.
Як діяти при евакуації?
- Залишайте зону ураження проти потоку повітря.
- Візьміть з собою аптечку.
- Не залишайте відкритими жодні ділянки шкіри. Краще одягнути рукавиці, окуляри, плащ-дощовик.
- Користуйтеся протигазами або ватно-марлевими пов’язками, змоченими водою. Якщо є можливість, змочіть тканину 2-5% розчином питної соди (при ураженні хлором), оцтовою або лимонною кислотою (при ураженні аміаком).
- Пересувайтесь по підвищеннях при викидах хлору (ховатися також краще на високих поверхах у будівлях, адже хлор випаровується з землі наверх), низинами — якщо це аміак.
- При евакуації не торкайтеся зайвих предметів, не наступайте у калюжі, нічого не їжте і не пийте.
Як діяти, якщо залишаєтесь вдома?
- Зачиніть вікна і не відкривайте їх без потреби. Якщо вирішили відкрити – завішуйте вологою тканиною.
- Закрийте вентиляцію. Відключіть кондиціонер.
- Не виходьте на вулицю без потреби.
- Одяг, в якому ви перебували на вулиці, залиште за межами домівки. Одразу після повернення вимийте відкриті ділянки тіла з милом.
- Робіть вологе прибирання декілька разів на день.
- Поставте у приміщенні ємність з водою, щоб очистити повітря.
- Пийте 2-3 літри води на день. Якщо є можливість – підсолену, мінеральну воду, молоко.
- Промивайте ніс і горло.
Негайно перемістіться у бомбосховище, якщо є така можливість. Читайте новини від ДСНС про стан після хімічної атаки, та ще раз повторимо: дотримуйтесь інструкцій.
Читайте також: Інструкція: Як розпізнати міну і що робити у випадку такої знахідки