Що читати та дарувати: 7 книг з атмосферою Різдва та про його традиції в Україні

Мистецтво
11.12.2024
ПОДЕЛИТЬСЯ
Святкова класика, сучасні твори та дослідження звичаїв
ПОДЕЛИТЬСЯ

Зимові свята об’єднують мільйони людей у всьому світі, приносячи затишок й відчуття тепла в зібрання найближчих людей. Їхній унікальний дух передає література, яка досліджує звичаї цього періоду та занурює в центр чуттєвих історій.

Класичні та сучасні українські твори, карнавальне дійство Маланки в Україні й оповіді про різдвяне диво — нижче L’Officiel Online розповідає про 7 книг з різдвяною атмосферою.

«Моє тихе Різдво»

«Моє тихе Різдво» — збірка коротких прозових творів від сучасних українських письменників, яка передає різдвяну атмосферу. До неї увійшли, зокрема, роботи Катерини Бабкіної, Надійки Гербіш, Василя Махна, Артура Дроня, Ірини Славінської, Петра Яценка, Мар’яни Савки та Євгенії Кузнєцової. На сторінках книги Різдво святкує велика галицька родина, волонтерка, для якої без повідомлення з фронту застигає час, і навіть атеїстка, що старанно готує дванадцять страв. Герої збірки шанують давні традиції та створюють нові, шукають сенси й чекають див. 

«Різдвяна класика»

Збірка «Різдвяна класика» об’єднує класичні та сучасні твори українських письменників, що розповідають про Різдво. Книжка охоплює 60 оповідань, 18 із яких були написані саме для цього видання, та ілюстрована Ладою Касьяненко. У ній переплітаються фольклорні історії з готичними елементами, сучасний погляд на свята та оповіді, що створюють затишну атмосферу зимових свят. Книга складається з творів Олени Пчілки, Лесі Українки, Юрія Андруховича, Тараса Прохаська, Ганни Осадко, Михайла Коцюбинського, Миколи Гоголя, Панаса Мирного, Михайла Грушевського та інших відомих літераторів.

«Під подушку чи під ялинку? Антропологічне дослідження свят»

Книга фольклористки, антропологині Дар’ї Анцибор розповідає, як виникли та розвивалися традиції зимових свят на території України. Приміром, які символи характеризують традиційне й сучасне Різдво. Або ж чому ми чекаємо на Миколая та як він пов’язаний із Сантою, і чи дійсно Дід Мороз є повністю продуктом радянської культури. Крім того, з книгою можна буде дізнатися, коли українці почали прикрашати ялинку, а також в який спосіб формувалися нові канони свят під впливом радянської влади й за часів незалежності.

«Різдвяна книжка»

«Різдвяна книжка» від письменниці Надійки Гербіш і історика Ярослава Грицака досліджує те, який відбиток залишило Різдво в масовій культурі. Вона розглядає різні історичні періоди, місця та традиції — від фашистської Німеччини, СРСР до особливостей українського різдвяного столу та історії знаменитого «Щедрика».

«Різдво з червоним кардиналом»

«Різдво з червоним кардиналом» — чуттєва казка для дорослих від Фенні Флеґґ, авторки бестселера «Смажені зелені помідори в кафе “Зупинка”». Її події розгортаються в Лост-Рівері, сонній громаді на півдні штату Алабама. Сюди на своє останнє Різдво приїжджає Освальд з холодного Чикаго, щоб провести свято в теплі після того, як йому поставили нещадний діагноз. У Лост-Рівері він зустрічає ексцентричних мешканців. Серед них Рой, що керує місцевою крамницею та таємно лікує розбите серце, Френсіс, яка намагається звести його зі своєю сестрою, і Джек, червоний птах, котрий приносить диво, можливе лише на Різдво.

«Різдво Еркюля Пуаро»

У культовій детективній творчості Агати Крісті знайшлося місце й Різдву. Саме свято зібрало героїв «Різдва Еркюля Пуаро», яке було перервано гуркотом меблів і пронизливим криком. Тиранічного голову сім’ї Симеона Лі знайшли мертвим, та, схоже, в кожного з родини була своя причина ненавидіти його. Тож, коли детектив Еркюль Пуаро зупиняється неподалік і вирішує допомогти, він застає зовсім атмосферу не жалоби, а взаємної підозрілості.

«Різдво / Маланка»

Книжка «Різдво / Маланка» від проєкту Ukraїner у супроводі фоторепортажу розповідає про традиції зимових свят в Україні. Серед них Маланка — карнавальне дійство з масками та костюмами з нагоди приходу нового року. Її, як і інші звичаї, забороняли, а маланкарів і колядників переслідували, про що Ukraїner розповідали на Полтавщині, в Харкові, у Львові та у Вашківцях. Чимало цих традицій вдалося зберегти завдяки тим, хто ховав маланкарські маски, оберігав ватаги від переслідувань, збирав колядників у себе, попри ризики арештів, обшуків. Те, якими ці звичаї є в різних регіонах України та їхні особливості, досліджує книжка «Різдво / Маланка».

Читайте також: 5 легких і романтичних фільмів 2024 року, що занурять у магію Різдва

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).