Як зрозуміти, що у вас хронічна втома, до того як вона переросте в депресію

ПОДЕЛИТЬСЯ
Симптоми, на які треба звернути увагу
ПОДЕЛИТЬСЯ

Буває так, що людина починає відчувати постійну втому, їй важко змусити себе щось зробити, зникає апетит та інтерес до життя. Такий стан отримав визначення «занепад сил», і це тривожний дзвіночок організму, на який обов'язково потрібно звернути увагу. Запущені випадки можуть перерости в синдром хронічної втоми, викликати депресію. Крім того, брак сил може бути симптомом низки небезпечних захворювань, як-от діабет, артрит, анемія, проблеми щитоподібної залози або серцево-судинної системи. У цьому разі своєчасна діагностика та медична допомога можуть позбавити недуги і врятувати життя. Втома небезпечна для організму, тому не варто нехтувати відпочинком, повноцінним сном і фізичною активністю.

Які симптоми характерні для занепаду сил

Учені дійшли висновку, що близько двох третин усього населення планети страждає від постійної втоми. Незалежно від місця роботи та характеру діяльності люди починають відчувати занепад сил. Фізична діяльність перестала бути показником втоми. Інтелектуальна активність і постійне психологічне напруження провокують серйозні проблеми зі здоров'ям.

Симптоми занепаду сил у кожному конкретному випадку можуть відрізнятися, але є кілька основних моментів, які можна виділити:

  • Сонливість. Постійне бажання прилягти та загальмований стан організму негативно позначаються не тільки на працездатності людини, а й на психологічному стані. На противагу цьому симптому деякі люди страждають від безсоння.
  • Запаморочення. Загальна слабкість, нудота, погане самопочуття - поширені супутники занепаду сил і перші ознаки хронічної втоми.
  • Дратівливість. Агресивна реакція на зовнішні подразники часто трапляється як наслідок перевтоми нервової системи.
  • Зниження апетиту. Ресурси організму спрямовані на усунення втоми, мозок перевантажений і не відсилає вчасно сигнал про необхідність прийому їжі.
  • Зниження або підвищення тиску. Серцево-судинна система активно реагує на стрес. Часто спостерігається різке підвищення пульсу.

Сукупність кількох симптомів знижує працездатність, погіршується настрій, може настати депресія, а в деяких особливо важких випадках можуть спостерігатися суїцидальні нахили. Якщо людина перебуває в подібному стані тривалий час, її здоров'я може істотно похитнутися.

Причини

Занепад сил може статися незалежно від віку, соціального статусу, професії чи рівня зайнятості. До речі, для дітей стомлення особливо небезпечне, бо може перерости в астенію, тобто втрату смаку до життя. Втома може виникнути як від надмірних фізичних навантажень, так і від психологічного перенапруження. У сучасному суспільстві нервова система страждає частіше за м'язову.

Причини занепаду сил можуть бути різні:

Фізіологічні причини

  • Нестача сонячного світла. Короткий світловий день провокує сонливість, апатію і знижує імунітет.
  • Брак вітамінів і мікроелементів. Поганий раціон, фастфуд, продукти з високим вмістом шкідливих складових не дають організму в достатній кількості речовин для нормального функціонування.
  • Гормональний збій в організмі. Порушення роботи імунної системи можуть бути спровоковані нестачею гормонів. Для виявлення проблеми здають спеціальний аналіз.

Психологічні причини

  • Напружений графік роботи. Постійна розумова активність, ненормований робочий день, відсутність вихідних, швидкий ритм життя - усе це суттєво виснажує нервову систему і провокує занепад сил.
  • Конфлікти. Проблемні ситуації між членами сім'ї, колегами виснажують ресурс організму. Час, який можна використовувати для розслаблення і відпочинку, йде на агресію, саморуйнування, негативні емоції.
  • Багатозадачність. Іноді люди заганяють себе в занадто жорсткі рамки, змушуючи себе робити безліч справ. Нервова система перестає справлятися з кількістю завдань - і настає занепад сил.

Психологічних причин може бути набагато більше: невдачі в особистому житті, неможливість реалізації будь-яких бажань, заздрість та інші. Найчастіше йдеться не про одну проблему, а про кілька, нашарованих одна на іншу. У цьому разі може допомогти консультація кваліфікованого психолога.

Занепад сил може бути однією з ознак небезпечного захворювання. Існує ціла низка недуг, які супроводжуються втомою: 

  • діабет;
  • анемія;
  • інфекція, яка приховано протікає в організмі;
  • захворювання щитоподібної залози;
  • проблеми серцево-судинної системи;
  • гіподинамія;
  • депресія.

 

Консультація терапевта допоможе зрозуміти причину виникнення занепаду сил. Якщо недугу виявити на початковій стадії, її буде набагато легше побороти.

Що робити при занепаді сил

Занепад сил - серйозний привід переглянути свій підхід до життя загалом і звернути увагу на здоров'я. Часто виконання кількох простих дій може запобігти серйозним наслідкам стомлення.

Отже, що робити в разі занепаду сил:

Переглянути систему харчування

Правильне харчування позитивно впливає і на фізичне, і на психологічне здоров'я людини. Різноманітний раціон допоможе заповнити втрату вітамінів і мікроелементів, надати організму енергії. Багато продуктів підвищують настрій і позитивно впливають на самопочуття, допомагають позбутися занепаду сил. З напоїв слід налягати на воду, оскільки вона найбезпечніша і виводить токсини з організму. Дієти, голодування і подібні експерименти краще залишити на більш сприятливий час.

Вести активний спосіб життя

Щоденне перебування на свіжому повітрі вирішує питання з вітаміном D і надходженням кисню в організм. Непровітрювані приміщення і сидячий спосіб життя провокують слабкість і відчуття втоми. Для гарного самопочуття достатньо півгодини на день неспішно прогулюватися на свіжому повітрі.

Навчитися розслаблятися

Після повернення з роботи потрібно вміти скидати з себе тягар обов'язків. Постійне нервове напруження провокує занепад сил. Для розслаблення можна використовувати будь-який зручний і дієвий в індивідуальному випадку спосіб: прийняття ванни, читання, масаж, перегляд фільму, хобі, прослуховування музики, зустріч із друзями тощо.

Висипатися

Сонливість не просто заважає продуктивно функціонувати організму. Вона шкодить здоров'ю, а отже потрібно добре висипатися. Гаджети краще прибрати подалі від ліжка, а замість них використовувати книгу, музику або заспокійливий чай. Під час сну виробляється мелатонін, який ефективно відновлює організм.

Якщо жоден із перерахованих вище способів не допомагає, а відчуття занепаду сил тільки зростає, необхідно терміново звернутися по лікарську допомогу. Терапевт проведе огляд і виявить захворювання, яке провокує втому. Це допоможе повернути здоров'я і знову відчути смак до життя. А якщо постійно дотримуватися перерахованих вище нехитрих правил, можна уникнути занепаду сил. Завжди легше попередити недугу, ніж позбутися її.

 

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).