Блискуча історія Christofle — дому, чий посуд мав Наполеон III та з яким співтворив Лагерфельд

ПОДЕЛИТЬСЯ
Сяйлива подорож
ПОДЕЛИТЬСЯ

У листопаді паризький Музей декоративного мистецтва присвятив велику виставку Christofle — французькому будинку з двохсотлітньою історією, що відомий своїм вишуканим посудом. Історія дому складається з інновацій, а також — із шанувальників монарших титулів, зокрема Наполеона III Бонапарта і Луї-Філіппа I, та співпраць у сучасності з Карлом Лагерфельдом та креативним директором Louis Vuitton Фарреллом Вільямсом. L’Officiel Online розповідає, як формувалася сяйлива історія з новаторства та розкоші Christofle та про її найпам'ятніші моменти.

Заснування у XIX столітті

На початку 1830-х Christofle заснував Шарль Крістофль. Він походив із сім’ї невеликих промисловців, що спеціалізувалися на виготовленні ґудзиків. В юності Шарль Крістофль став учнем свого зятя, який виробляв «провінційні» мідні прикраси. Через 10 років роботи у родича він перейняв його бізнес.

У 1842 році Шарль Крістофль придбав патенти на гальванічне покриття сріблом та золотом, і протягом 15 років був єдиним, хто володів ним у Франції. Цей метод вирізнявся довговічністю та меншою шкідливістю, дозволяв виготовляти вироби в масовому масштабі, на відміну від традиційних практик. Йшлося про те, щоб наносити тонкий шар срібла або золота на недорогоцінний метал, надаючи йому цінності. 

Шарль Крістофль

 

Уривки з першого ілюстрованого каталогу Christofle, близько 1850 року

 

Одним із перших клієнтів Шарля Крістофля став останній король Франції Луї-Філіп I, який замовив повний комплект виробів для замку, де відпочивала королівська сім’я. Згодом творіннями Christofle послуговувався імператор Наполеон III Бонапарт, племінник Наполеона I. «Я не вагався ні хвилини й попросив, щоб все було виконано в Christofle», — одного разу сказав Наполеон III Бонапарт.

Виріб Christofle для Наполеона III Бонапарта

 

Відро, близько 1851 року

 

Прикрашання Єлисейського палацу й Опери Гарньє

Будинок Christofle часто брав участь у всесвітніх виставках, де неодноразово посідав перше місце й перемагав англійських, німецьких та американських конкурентів. Це сприяло розширенню на ринках та як наслідок відкриттю магазинів і філій у світі. 

Christofle також декорував знакові паризькі пам’ятки — Оперу Гарньє, Оперу комік, Єлисейський палац, міністерства й мерії. У другій половині XIX століття дім позиціював себе як кращого постачальника для вишуканих готелів і ресторанів, як-от Ritz. З технологічним прогресом вироби Christofle з’явилися в престижних потягах, приміром, Східному експресі, океанських лайнерах. 

Вироби Christofle

 

Доба модерну й сучасність

XX століття принесло до Christofle сучасний напрям у дизайні: динамічні лінії, італійські та скандинавські впливи. Під час Другої світової війни дім перестав виробляти посуд і столове наряддя, а його паризький бутик на Королівській вулиці перетворився на артгалерею з роботами Жана Кокто, Жана-Шарля Моро й Поля Елюара. У 1986 році Christofle повернуся до «ювелірної» діяльності свого засновника Шарля Крістофля. 

Вироби Christofle

 

Вироби Christofle

 

Сьогодні дім використовує лише ручне виробництво, а також співпрацює для створення своїх виробів із відомими сучасниками. У 2018 році Christofle представили колаборацію з дизайнером Карлом Лагерфельдом, відомим колекціонером їхніх творінь: яйцеподібний футляр зі столовими наряддями. Свою життєствердну версію цього виробу для Christofle розробив і креативний директор Louis Vuitton Фаррелл Вільямс.

Читайте також: Улюбленець президентів, крісла у формі язиків і грибів: історія дизайнера П’єра Полена

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).