На шляху до самої себе: ретрит як спосіб відновитися фізично та морально

ПОДЕЛИТЬСЯ
ПОДЕЛИТЬСЯ

Кожен з нас у певний період життя відчуває на собі, що таке емоційне вигорання, стан безвиході, повна апатія. В такі моменти тобі нічого не хочеться, ти відкладаєш всі свої справи, прострочуєш всі дедлайни. А найголовніше - ти відкладаєш життя. 

Вплив війни на емоційний стан українців

Українцям, як нікому, зараз знайомо, що таке виснаження та відсутність почуття щастя. Повномасштабне вторгнення, щодня погані новини, перепади настрою, постійний негатив, нерозуміння як жити, коли в тебе відбирають дім, сім‘ю, стабільність, теперішнє і намагаються відібрати майбутнє. 

Приблизно так ми живемо вже більше року. І на кожну ситуацію кожна людина реагує по-різному. Хтось бере себе в руки і продовжує рухатися далі, а хтось опиняється на емоційному дні.

Такий стан переживала і відома українська гольфістка Марія Орлова:

“Зі мною це відбувалося: втрата стабільного щасливого життя, еміграція в Англію, відсутність близьких людей поруч, нерозуміння майбутнього, повна виснаженість”.

В соцмережах Марія, як майже і кожен із нас, транслювала тільки позитивну частину свого життя. Ненадовго з’являлося натхнення щось постити, показувати, а потім приходить апатія і ти зникаєш. 

“Я буквально перетворилася на психологічно неврівноважену особистість. Я дратувалася та нервувала з кожного приводу, ба більше - з будь-якої дрібниці. Тоді я зрозуміла, що в мене з’явився запит на “лікування психіки”, - ділиться своєю історією вона.

Що таке ретрит і як він впливає на ментальне здоров’я людини  

Зараз в мережі активної популярності набирає так званий ретрит. Це духовні виїзні семінари в тихе і безлюдне місце для особистого чи групового усамітнення. Зазвичай це час, проведений далеко від повсякденного життя, незалежно, від чого саме ми хочемо “перезавантажитися”. Іншими словами, це відрив від реальності задля пізнання себе.

Духовні практики ретрит мають безліч варіацій і способів вираження. Здебільшого вони зосереджені на медитаціях та концентрації на моменті.

Деякі з ретрит-семінарів проводяться в повному мовчанні, суть інших навпаки - в тому щоб багато розмовляти, ділитися сокровенним, відкриватися. Розрізняють також і “темний” ретрит. Ти усамітнюєшся в повну темряву і тишу, і дослухаєшся до свого внутрішнього “я”, до своїх внутрішніх бажань. 

У більшості випадків необхідною умовою ретриту є заборона користування мобільними пристроями та комп‘ютерами. 

Під час практик людині доводиться поглянути в очі своїм проблемам, з якими вона не може впоратися вдома. Якщо ти не хочеш повністю ізолюватись та усамітнитись наодинці з собою, тоді можна взяти участь в груповому ретриті. В цьому випадку збирається команда людей, які теж бажають віднайти душевну гармонію.

Більшість ретритів є унікальними та детально організованими, а провідники зазвичай супроводжують вас під час усієї подорожі.

“Ретрит, так би мовити, це побачення з собою. Коли ти можеш завдяки певним умовам та практикам достукатися до свого внутрішнього “я” і зрозуміти свої справжні емоції та бажання”.

“Я обрала ретрит в один із найскладніших моментів свого життя. В період, коли наодинці впоратись не могла. Попри всі “проти” голосу розуму, жінка обрала серце, яке було “за”. Так розпочалася смілива історія з віднайдення власного “я” та повного перезавантаження мого внутрішнього стану”, - розповідає Марія Орлова.

“Всесвіт підморгнув мені в момент найбільшої слабкості. І вперше в житті я дозволила собі вибрати себе”,  - додає в своєму інстаграм акаунті Марія.

Ретрит на острові душі Балі

Одним із найвідоміших місць для проведення ретриту є острів Балі, або як його ще називають - острів душі. Ретрит Марії проходив саме там. В ньому взяли участь дев’ять дівчат з різних куточків України. Таких же, які втратили душевний спокій через війну і намагались віднайти свій шлях. 

Балі, каже Марія, зустрів низкою власних правил: 

  • Залишити все буденне поза островом.
  • Приїхати з чистими намірами.
  • Приїхати наодинці, без подруг чи родичів.
  • Вимкнути й відкласти всі гаджети.
  • Багато мовчати, багато медитувати.
  • Шукати нових провідників, навіть серед тих, кого не розглядаєш на цю роль. 

Найважчим в цьому для Марії було відмовитись від мобільних пристроїв:

“В цей момент тобі здається, що життя закінчилось. В голові безліч питань: як же без мене буде родина? Школа, розклад, спорт, домашнє завдання дітей? Робочі моменти і робочі листування ? А якщо щось трапиться з дітьми, чоловіком, батьками, рідними ? Що про мене подумають, якщо я не відповім бодай на один дзвінок ?”, - згадує свої враження гольфістка.

Але з часом звикаєш і тобі вже навіть подобається. Тиша стає твоїм вічним супутником та вірною подругою.

Практика віпассана як спосіб очиститись і віднайти себе

Віпассана – одна з базових практик, які присутні у ретриті. Суть в тому, що ти прокидаєшся з самого ранку  (зазвичай це 5-6 ранку) і з моменту пробудження весь день медитуєш. Тобі заборонено говорити чи навіть контактувати поглядами з іншими з групи. Зазвичай віпассана триває 10 днів, але є й коротші варіанти - 3-5 днів. 

Під час медитацій у віпассані ти повністю зосереджуєшся на собі. Фокусуєшся на диханні так, ніби відсторонено спостерігаєш за ним. Пізніше твоя увага поширюється і на все тіло. 

Головним завданням віпассани є тренування концентрації, спостереження за своїми відчуттями та почуттями в процесі медитації. 

“В своєму житті я проходила таке вперше. Відверто кажучи, мені було дуже важко.  По-перше, через обітницю мовчання. Не можна взагалі розмовляти, навіть коли ти знаходишся у ванній одна - не можна було навіть поговорити самій з собою” – пояснює Марія Орлова.

Окрім спілкування, заборонений зазвичай також і зоровий контакт чи будь-яке торкання. А ще - повна відмова від щоденних звичок. Табу на куріння та вживання алкоголю.

В ході медитації ти маєш зосередитися на моменті, в якому знаходишся саме зараз. Відчути своє дихання, запахи та звуки, які оточують, пташиний спів, вітер тощо.

“Життя в моменті. Ось чого нас навчали на медитації і ось чого не вистачає більшості з нас в буденному житті”, - каже Марія.

Поїздки до цілющих джерел і в місця сили

Часто в рамках духовної практики ретрит організовуються поїздки до різних цілющих джерел та місць сили. В цих місцях ти умиваєшся в джерелах, одночасно змиваючи з себе негативні думки, емоції і отримуючи відповіді на багато запитань. В місцях сили ти знаходишся в тиші, прислухаєшся до звуків природи і серед них намагаєшся почути голос свого внутрішнього “я”. 

Нерідко практикують цвяхостояння, давню практику медитації, яка прийшла до нас з Індії. Її суть в розслабленні та пізнанні себе, що зміцнює дух і заряджає тіло енергією.

До деяких сеансів ретрит додають також спеціальне харчування, а саме - веганську кухню. Вважається, що веганська їжа також має очищаючі властивості. 

З таких поїздок ти зазвичай повертаєшся іншою людиною. Ти не лише отримуєш відповіді на всі свої запитання – ти відчуваєш вдячність за все, що маєш у житті і відпускаєш старі образи:

“Я відчувала таку вдячність. Вдячність за все, що в мене є. Я в кожній локації цього ретриту лише дякувала. Дякувала, що всі рідні живі, здорові, що на зв’язку. Дякувала за те, що родина поруч. А з вдячністю в мені також відкрились сили допомагати далі, підтримувати українців і мою рідну країну”, - підсумовує свою історію Марія Орлова.

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).