Що читати: престижна Букерівська премія обрала 13 авторів

Стиль жизни
03.08.2023
ТЕКСТ: Ірина Задорожна
ПОДЕЛИТЬСЯ
Нові імена, дистопічні історії та самопізнання через книжкових героїв
ПОДЕЛИТЬСЯ

Букерівська премія вважається однією з найпрестижніших літературних нагород у світі. Вперше вручена в 1969, вона стала індикатором визнання у світі письменництва, а її п’ять лауреатів отримали Нобелівську премію з літератури. Цьогоріч журі обрали 13 авторів із семи країн та чотирьох континентів, які висвітлюють реалії нашої епохи в захопливій формі.

L’Officiel Online розповідає про дебютантів, переважання ірландських письменників і книги з лонглиста Букерівської премії, які посядуть почесне місце на вашій книжковій полиці. 

Нові голоси у світі літератури

Серед досвідчених авторів у лонглисті Букерівської премії видніються нові голоси. Дебютантом став Джонатан Ескоффері з романом If I Survive You («Якщо я переживу тебе»), який досліджує життя між культурами, домівками та заробітною платою. Згідно з сюжетом, герої книжки покидають батьківщину та намагаються почати життя в Америці.

Водночас Pearl («Перлина») дебютантки Шан Гʼюз порушує складне питання — чи може мистецтво зцілити? Авторка роману надихалася середньовічною поемою, а у своєму творі описує героїню Маріанну, яка пережила зникнення матері в дитинстві.

Інший книжковий дебют — All the Little Bird-Hearts («Усі маленькі пташині серця») Вікторії Ллойд-Барлоу — також досліджує тему материнства й людських стосунків: героїня Сандей має вперту доньку, а поряд оселяється пара, в якої ніколи не було дитини. Лейтмотив сім’ї також порушує у своєму романі Western Lane («Західний провулок») Четна Мару: письменницька праця досліджує сестринство та складнощі життя дівчинки-підлітка.

Кілька ірландських авторів

Журі Букерівської премії номінували тринадцять авторів із сімох країн, проте чотири з них мають спільну батьківщину — Ірландію. Ірландець Себастьян Баррі в романі Old God’s Time («Час старого Бога») розповідає історію поліціянта Тома, який не може відпустити оповите темрявою минуле. На противагу, ірландська авторка Елейн Фіні створила дитячу книгу How to Build a Boat («Як побудувати човен»), де 13-річний Джеймі зміг об’єднати місцеву громаду. 

Також Пол Мюррей у трагікомедії The Bee Sting («Укус бджоли») порушує домінантну тему сім’ю. Сюжет розгортається довкола різносторонньої родини: батько будує бункер на випадок апокаліпсиса, мати продає прикраси на eBay, а донька зловживає алкоголем перед іспитами. Головне питання твору: чи зможуть герої знайти гепі-енд?

Інший ірландський автор із лонглиста, Пол Лінч, у романі Prophet Song («Пісня пророка») зображає суспільство на межі, де Ірландією керують диктатори, а героїня Ейліш попри все намагається зберегти сім’ю.

Мрії, кохання та влада

Окрім історії про дистопічну Ірландію, в лонглисті присутній роман Айобамі Адебайо A Spell of Good Things («Заклинання добрих речей») про сучасну Нігерію, поділ на бідних і багатих, а також політичну корупцію. Ще один, номінант Пол Гардінг, у This Other Eden («Цей інший рай») висвітлює нетерпимість до тих, хто вирізняється. Гардінг надихався історичними подіями та розповів про поселення вигнанців, яке згодом має «очистити» цивілізація в особі чиновників. 

The House of Doors («Дім дверей») Тана Твана Енга — це інший роман із політичним контекстом. У XX столітті сім’я Гамлінів зіткнулася зі складнощами кохання, зради та таємниць. Більш позитивною є епопея In Ascension («У вознесенні») Мартіна Макіннеса, що будується на неможливому виборі: бути з сім’єю чи вирушити в мандрівку космосом. 

Проблематичність суспільства висвітлила Сара Бернштейн у Study for Obedience («Вивчення послуху»). Авторка досліджує теми упередження й насильства крізь лінзи жінки, яка повертається на батьківщину до свого брата.

Читайте також: Ким був Мілан Кундера: ідентичність автора у трьох книгах.

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).