Зимова казка на полотнах: якими є різдвяні свята у творчості українських художників

Мистецтво
24.12.2024
ПОДЕЛИТЬСЯ
Мистецький погляд на традиції
ПОДЕЛИТЬСЯ

Цьогоріч українці відзначатимуть Різдво 25 грудня, вже завтра. Упродовж століть це свято об’єднувало різні нації, зокрема їхніх митців в обраних сюжетах. У часи Середньовіччя, Відродження та бароко художники зображували народження Ісуса Христа, трьох царів, що принесли йому дари, пастухів та інші релігійні сцени, зокрема в іконах. 

З часом митці почали досліджувати не лише сакральні теми. Сальвадор Далі представив свою сюрреалістичну версію Різдва, данець Вігго Йогансен зобразив сім’ю біля ялинки, а Норман Роквелл створив образ сучасного американського свята з його теплом та іронією. Для українських живописців, показово в другій половині XIX століття та на початку XX століття, провідними стали сюжети з традиціями власних земель.

Колядки та зимові пейзажі — L’Officiel Online розповідає, якими є різдвяні свята у творчості українських художників.

Звичай колядувати

Один із найпоширеніших різдвяних сюжетів в українському мистецтві двох останніх минулих століть — це колядування. Виконання цих календарно-обрядових пісень зимового циклу зобразив Костянтин Трутовський. Його робота другої половини XIX сторіччя змальовує грайливу атмосферу колядування, де люди за спів під вікнами односельців отримують «винагороду», а поряд сніжками граються діти. 

Костянтин Трутовський, друга половина XIX сторіччя

 

Видатний живописець Микола Пимоненко також втілив у своїх творах колядування, а саме зі звіздами, традиційно атрибутом колядників, що знаменували народження Ісуса Христа та символізували Вифлеємську зірку. У 2022 році російські військові пограбували Херсонський художній музей, вивізши картину «Колядки» художника.

Микола Пимоненко «Колядки», друга половина XIX сторіччя

 

Микола Пимоненко «Колядки», друга половина XIX сторіччя

 

Колядували й українські шістдесятники. Так Віктор Зарецький, один із представників дисидентського руху, у своїй барвистій картині зобразив традиційне святкування з переодяганням. Його дружина та визначна монументалістка Алла Горська також закарбувала різдвяні традиції в циклі «Колядки та щедрівки».

Віктор Зарецький «Коляда», 1987 рік

 

Очікування Різдва й зимові пейзажі

Георгій Якутович — український митець, ілюстратор, який оформлював повість «Тіні забутих предків» Михайла Коцюбинського та працював художником-постановником над однойменним культовим фільмом Сергія Параджанова. На одній зі своїх ілюстрацій, гравюрі на дереві, він зобразив героїв книги — Івана й Палагну — у молитві перед Різдвом.

Георгій Якутович «Під Різдво», 1965 рік

 

Неодноразово зима, зокрема різдвяна ніч, з’являлася у творчості одного з найвідоміших вітчизняних художників сучасності Івана Марчука. Свого часу нею до того ж надихалися українських пейзажисти Сергій Васильківський та Сергій Шишко, саме в творах останнього вагоме місце посідав Київ, як-от засніжений.

Іван Марчук «Ніч на Різдво»

 

Сергій Шишко «Зима», 1959 рік

 

Сергій Васильківський «Зимовий вечір», 1890-ті

 

Зимовий пейзаж Івана Марчука

 

Читайте також: Відродження власного: дідух та інші традиційні українські різдвяні прикраси для оселі

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).