Препарати для схуднення завжди мали свою актуальність через стереотипи привабливості, що досі побутують в суспільстві. Відокремлення спеціалізованої потреби приймати ліки проти ожиріння або інших ускладнень здоров’я від нав’язливого бажання мати більш стрункий вигляд часто зводиться до вживання одних й тих самих ліків, хоч в другому випадку такої клінічної необхідності немає. Попри те, люди шукають панацею «від усього». Питання наступне: чи варто приймати ліки проти діабету не за призначенням, а за супутнім ефектом – зниженням ваги?
У 2023 році на європейському ринку акцій змінився лідер, яким став не нафтовий концерн, не технологічний або навіть автомобільний гігант, а – фармацевтична компанія Novo Nordisk. Данській компанії, заснованій в далекому 1923 році, вдалося обійти попереднього лідера, французького виробника товарів розкоші LVMH, завдяки її інноваційним препаратам Ozempic і Wegovy, які допомагають знизити вагу.
Ozempic – це препарат, який застосовують при діабеті 2-го типу. Одним із його супутніх ефектів є зниження ваги, тож багато людей, що не хворіють на діабет, використовують його не за призначенням. Шалений попит на препарат спричинив появу аналога Wegovy, що використовується саме для зниження ваги.
Активним компонентом ліків є речовина семаглутід, яка знижує апетит і подовжує відчуття ситості. Ефект полягає у тому, що активна речовина уповільнює травлення. Семаглутід стимулює вироблення гормону кишкового тракту глюкагоноподібного пептиду-1, що в нормі починає продукуватися в організмі за кілька хвилин після їжі, стимулюючи синтез інсуліну та знижуючи апетит. Внаслідок формується відчуття насичення.
Деякі дослідження стверджують, що Wegovy допомагає знизити вагу на 15 відсотків за умови, що пацієнти регулярно виконують фізичні вправи. Інші ж виявили, що гормон глюкагоноподібний пептид-1 знижує ймовірність виникнення серцево-судинних захворювань, як-от інфаркт та інсульт. Контроверсійними стали висновки, ніби препарати із зазначеним гормоном ефективні проти ниркової недостатності. Попри «позитивні» висновки досліджень, довгострокові побічні ефекти ліків до кінця ще не вивчені.
На противагу попереднім, дослідження інших науковців показують, що препарати з глюкагоноподібним пептидом-1 можуть збільшити ризик розвитку панкреатиту, кишкової непрохідності та паралічу шлунка. Згідно з публічною базою даних Управління з контролю за продуктами харчування і ліками США (FDA), на кінець вересня 2023 року служба отримала 8018 звернень зі скаргами на шлунково-кишкові розлади після застосування препаратів, що містять семаглутід, серед яких Ozempic і Wegovy.
Крім цього, зростання попиту на Ozempic і Wegovy вплинули на суміжні галузі життєдіяльності: харчову, продуктову та медичну. Наприклад, генеральний директор найбільшого американського ритейлера Walmart Джон Фернер в інтерв'ю для Bloomberg у жовтні сказав, що компанія фіксує невелике зниження продажів через зростання попиту медикаментів для зниження ваги. На тому ж тлі впали й акції компанії Nestle, про що заявив генеральний директор Марк Шнайдер для журналу Forbes.
Доки препарати доступні тільки в США, Великій Британії, Німеччині, Данії та Норвегії.