Габрієль «Коко» Шанель говорила, що книги — її найкращі друзі. Зі свого боку французький філософ Ролан Барт назвав дизайнерку «новим класиком». Щоправда, замість паперу й чорнила вона використовувала матеріали, форми, кольори. «…вони кажуть, що одяг має важливіші функції, аніж просто зігрівати нас», — писала Вірджинія Вульф у своєму знаменитому романі «Орландо». «Він змінює наш погляд на світ і погляд світу на нас».
Del Core весна-літо 2025
Стосунки моди та літератури тривають не одне десятиліття, водночас сьогодні ми спостерігаємо їхнє пожвавлення. Це було яскраво виражено під час показів сезону весна-літо 2025 минулого місяця. Так шанувальники італійського бренду Del Core зможуть зібрати невеличку бібліотеку, спираючись на подіумні образи з їхнього останнього шоу. У його центрі була науковиця, яка «ніколи не вийде з дому без стосу есеїв, наукових статей чи однієї-двох із восьми книг, які читає одночасно». На час показу героїня Del Core обрала кілька видань — від науково-фантастичного роману «Притча про сіяча» до «Проти інтерпретації» Сьюзен Зонтаґ.
Колекція Erdem виступила дослідженням сторін маскулінності й фемінності. Натхненням для неї став лесбійський роман «Колодязь самотності» англійської письменниці Редкліфф Голл. Так показ Erdem відкрив двобортний костюм у смужку, на рукаві якого вручну вишили титульну сторінку з книги.
Erdem весна-літо 2025, J.W Anderson весна-літо 2025
У межах сезону весна-літо 2025 J.W Anderson представили сукню, на якій з’явилися слова з есею критика Клайва Белла. Зі свого боку в Bottega Veneta під час вибору колірної палітри надихалися дитячими книгами Річарда Скаррі. Таке звернення до літератури відсилало й до минулого сезону. Під час нього Anna Sui надихалася міс Марпл із детективів Агати Крісті, а Thom Browne — поезією Едґара Еллана По.
Anna Sui осінь-зима 2024/2025, Thom Browne осінь-зима 2024/2025
«Занурення у світ літератури» торкнулося й знаменитостей. Тепер на медійній повістці також книги, що носять із собою відомі особистості. У 2019 році Белла й Джіджі Гадід були помічені з «Стороннім» Альбера Камю та «Аутсайдером» Стівена Кінга. Стрітстайл Каї Гербер не обходиться без книги, а Джейкоб Елорді навіть започаткував суперечливий тренд «чоловік із книжками в задніх кишенях». Зрештою, книги залишаються інструментом, із допомогою якого, ми, як і знаменитості, можемо розповісти про себе світу.
Белла Гадід із «Аутсайдером» Стівена Кінга
Подіум — не єдине місце, де мода демонструє свої стосунки з літературою. Цього літа Miu Miu організували ініціативу Summer Reads із поп-апами, на яких відвідувачі могли отримати примірники Джейн Остін, італійських письменниць Альби де Сеспедес і Сіббіли Алерамо. Chanel уже кілька років поспіль створюють книжкові добірки з Шарлоттою Казірагі, журналісткою й онукою Грейс Келлі. Saint Laurent, як і Марк Джейкобс, володіє своїм книжковим магазином.
Для дизайнерів література є джерелом натхнення, з яким вони можуть будувати власну модну історію. Для їхніх брендів — це можливість доповнити досвід, що вони пропонують, чимось новим, витонченим і інтелектуальним, водночас доступним широкій аудиторії.
А також у світі, втомленому від перенасичення швидкою інформацією, нагадати, що варто зупинитися. Приміром, з особистим, сповненим натхненням та сьогодні особливо цінним ритуалом читання.
Читайте також: Що читати в жовтні: 7 бестселерів українських видавництв — від Жадана до саги поколінь