Код нації: традиційна українська вишивка та її значення

Тренды
12.05.2023
ПОДЕЛИТЬСЯ
Напередодні Дня вишиванки розповідаємо про традиційні орнаменти разом з FOBERINI
ПОДЕЛИТЬСЯ

Українська вишиванка завжди була не просто частиною гардероба. У неї існувала своя особлива мова. Форма, колір, матеріал, орнамент – усе це має своє символічне значення. FOBERINI – бренд, який поєднав у собі старовинні традиції і мотиви із сучасним дизайном. Його головна мета – створити стиль поза часом і без жодних кордонів.

До прийдешнього Дня вишиванки ми разом із FOBERINI розповідаємо, що таке традиційна українська вишивка та яке значення має її орнамент. 

Вишивка Сокальщини

Сокальщина – місцевість сучасної Львівської області, яка отримала назву від міста Сокаль. Колись ця територія була під владою Польщі і Австро-Угорщини, тож Сокальщина має справді оригінальне народне мистецтво. Традиційна вишивка цього району виконується чорними нитками, але іноді можна зустріти також червоний та жовтий кольори. Часто використовується геометричний орнамент, а також для Сокальщини характерні легкі та ніжні узори, які часто нагадують тонке мереживо. Орнаментальні мотиви передають красу оточуючої природи цієї місцевості: її ружі, «дзвіночки», дикий виноград та яскраві барвінки.

Саме сокальською вишивкою були натхненні такі сукні бренду FOBERINI, як «Зоряна», «Золото» та «Зелений шик».

 

Сукня «Зелений шик». Біла туніка «Зоряна». Сукня «Золото». Гірчична туніка «Зоряна»

Закарпатська вишивка

Історія закарпатської вишивки складна, адже протягом кількох століть на Закарпатті сформувалися чотири етнографічні групи українців: гуцули, бойки, лемки та долиняни, тож орнаменти там багаті на різноманіття. Характерним є мотив «Кривуля», який виконується у різних техніках: зазвичай переважає вишивання хрестиком або техніка «заволікання». Кольорова гама цих вишивок широка: поширені не лише класичні білі, чорні або червоні кольори, а й багатокольорові орнаменти із використанням різнобарвних ниток. Часто можна зустріти цікаві зооморфні орнаменти, а також різну геометрію та фризові композиції. Напевно, такого різноманіття вишивки, як у Закарпатті, більше ніде в Україні не знайдеш, адже традиції вишивання на цих землях постійно зазнавали змін та впливів інших народів.

 

Сорочка «Карпати»

Вишивка Київщини

Вишиванка, як справжня сімейна цінність, здавна передавалася з покоління в покоління та закарбовувала це у своєму орнаменті.

На Київщині часто зустрічалися геометричні та природні мотиви: зірки, квіти, виноградні грона. Одним із таких було Дерево роду – символ життя та зв‘язку між поколіннями, який доволі поширений в українському народному мистецтві.

Дерево поєднує у собі три плани буття – горішнє або небо, проміжне, землю, та долішній хаос, тобто підземний світ та підземні води, а також у нього є свій власний охоронець – птах, який символізує єдину світову душу. 

Костюм «Дерево роду». Сукня «Вікторі». Сукня «Квітка пустелі». Сукня «Сієста».

Сьогодні українською культурою і традиціями важливо пишатися, вивчати їх і передавати наступним поколінням. Ми маємо справді багату культурну спадщину, саме тому наше головне завдання – зберегти її та відкрити всьому світові.

 

01 00
ПОДЕЛИТЬСЯ
ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).