З 25 травня по 10 червня в Римі триватиме перша виставка Фонду Валентіно Гаравані та Джанкарло Джамметті під назвою «Горизонти | Червоний». Вона досліджуватиме червоний колір як візуальну, символічну силу, що формує ідентичність. На експозиції поряд із мистецькими роботами, як-от Джеффа Кунса й Енді Воргола, будуть представлені 50 іконічних червоних творінь Valentino, створених протягом п’яти десятиліть.
До того, як Valentino став відомим своїм рожевим, він був знаним саме завдяки червоному, яким був так захоплений італійський дизайнер, засновник Дому Валентіно Гаравані.
Про те, як цей колір став культовим для Будинку, розповідає L’Officiel Online.
Валентіно Гаравані поруч із моделями
«Якщо є сумніви, одягайте червоне», — стверджував американський дизайнер Білл Бласс. З таким правилом, беззаперечно, погоджувався також Валентіно Гаравані, для якого цей колір став фірмовим. Згідно з його розповіддю, він розпочав «роман» із червоним в студентські роки.
Під час візиту в барселонську оперу Валентіно Гаравані звернув увагу на жінку з сивим волоссям, одягнену в червоний оксамит, і цей образ надзвичайно захопив майбутнього кутюр’є. «Серед усіх кольорів, які носили інші жінки, вона виглядала унікальною, ізольованою у своїй величі, — казав він. — Вона стала червоною богинею. Казковою. Я вважаю, що жінка, одягнена в червоне, завжди чудова. Вона — ідеальний образ героїні посеред натовпу».
П'єрпаоло Піччолі, наступник дизайнера й креативний директор Valentino з 2008 по 2024 рік, говорив для L’Officiel Ibiza також про іншу подію в житті Валентіно Гаравані, що пов’язала його з червоним кольором. «Він згадував свій досвід, отриманий на вечорі в барселонській опері в 1950-х роках, кажучи: “На сцені були тільки червоні костюми, жінки в ложах були переважно вбрані в червоне й визирали, як герань, з балконів, і крісла, і завіси були червоні... Я зрозумів, що після чорного та білого немає більш красивого кольору”», — переповідав П'єрпаоло Піччолі.
Свою першу червону сукню Валентіно Гаравані представив в Римі в межах дебютної колекції весна-літо 1959. Це тюлеве вбрання без бретелей із пишною спідницею до колін отримало назву «Фієста». З того часу майже кожна колекція Valentino включала принаймні один червоний образ, що міг варіюватися у відтінку та виді: від вишуканих кутюрних суконь, грайливих міні й до зухвалих прозорих ансамблів. «Для Будинку Valentino червоний — це не просто колір. Це немеркнучий знак, логотип, знаковий елемент бренду, цінність», — заявляв Валентіно Гаравані.
Сукня «Фієста»
За словами колишнього креативного директора Дому П'єрпаоло Піччолі, точна формула червоного Valentino ніколи не була запатентована. Як говорив дизайнер, така гнучкість у невизначеності кольору надала йому довговічності та еклектичності. Заразом унікальність червоного від Valentino — нотка жовтого, що зігріває тон.
За часів Валентіно Гаравані в червоних образах Valentino з’являлися на публіці Жаклін Кеннеді, Елізабет Тейлор, Клаудія Шиффер, Елізабет Герлі, Енн Гетевей, Пенелопа Крус, Скарлетт Йоганссон і численні інші знаменитості. Назву RED, що розшифровується як «Romantіc, Eccentric, Dress», до того ж отримала окрема демократична лінійка Valentino.
Захоплення червоним в історії Valentino продовжилося й у колекціях інших очільників Дому після того, як Валентіно Гаравані пішов із посади у 2008 році. Колекція Pre-Fall 2019 авторства П'єрпаоло Піччолі майже наполовину складалася з образів в цьому кольорі. У 2022 році Дім представив книгу Valentino Rosso, що досліджує більш ніж п’ять десятиліть його зв’язку з червоним.
«Cильний колір, але водночас це не колір. Він нейтральний: як чорний, коричневий, синій, білий. Це не блідий і не пастельний відтінок. Він передає багато енергії, багато сили. Червоний — це життя, пристрасть, любов. Це ліки проти смутку», — казав про червоний Валентіно Гаравані.
Читайте також: Історія однієї речі: хустка з культовим принтом Gucci Flora, яку створили для Грейс Келлі