Формація Nova Opera: як українці популяризують авангардну оперу

Новини
13.01.2017
ТЕКСТ: Полина Коваль
ПОДЕЛИТЬСЯ
Зустрілись і поговорили з учасниками проекту Nova Opera, єдиної музично-театральної формації в Україні, яка розвиває однойменний жанр нової авангардної опери
ПОДЕЛИТЬСЯ

Чому нарешті офіційно можна засинати на оперній виставі?

Як на одній сцені можна об’єднати оперний спів, рок та джаз?

Як звучить препарований рояль в дуеті з розлаштованим фортепіано?

Як можна поєднати оперу з цирком чи реквіємом, академічний театр та  класичну музику з віджеїнгом та live-електронікою?

Про це все нам розказали Катерина Мізіна, PR-менеджер проекту Nova Opera, композитор Роман Григорів, співачка Мар’яна Головко та вокаліст Євген Рахманін.

Катерина Мізіна (PR-менеджер)

_F8A6598 copy

Що таке Nova Opera?

Nova Opera – це музично-театральна формація, яка експериментує в жанрі нової опери, що є новим авангардним напрямком в оперному театрі. Він у світі вже достатньо популярний, але в Україні цього більше ніхто не робить, тому ми й взяли назву жанру за назву свого колективу.

В репертуарі творчого об’єднання вже є три унікальні мультижанрові опери: опера-реквієм IYOV, сонОпера ‹‹непрОсті›› та опера-цирк ‹‹Вавилон››. Чим особлива кожна з них?

Опера-реквієм IYOV – це перший проект наших композиторів і такого складу трупи. Вона вийшла достатньо трепетною і болючою, бо була створена в умовах важкого часу для нашої країни. Ця опера – своєрідний крик душі музикантів. Вона, можна сказати, найкласичніша з усіх, хоча в ній також присутні експерименти, наприклад музиканти грають на дико препарованому роялі. В опері дуже потужне лібрето, а саме – сакральні тексти книги Йова, сенс слів яких не втрачає своєї актуальності вже багато століть.

Друга опера — сонОпера ‹‹непрОсті››. Це нічний концерт, який триває с півночі до світанку, він написаний за текстами Тараса Прохаська. І тут ми трошки іронізуємо в тому плані, що глядач нарешті має змогу заснути на опері, і йому не повинно бути за це соромно!

Опера-цирк ‹‹Вавилон›› – це наша остання опера, яку ми представили восени на «Гогольфесті». В цій опері зустрілася найбільша кількість жанрів та напрямків мистецтва: тут на глядача чекає і візуальне мистецтво, і віджеїнг, і цирковий перформанс, живі ляльки, а також класичний оперний вокал у поєднанні з потужними роковими елементами. До речі, офіційна прем’єра в Києві буде 24 березня в Палаці культури КПІ.

 

Роман Григорів (композитор)

_F8A8258

Яка основна ідея проекту Nova Opera?

Nova Opera – це інтеграція найрізноманітніших естетичних, стилістичних, музичних та творчих елементів в зону академічного мистецтва.

Наприклад, в нашій першій спільній роботі з Іллею Разумейком – опері IYOV − ми поєднали ‹‹непоєднуване›› – два глобальних жанра, оперу та діаметрально протилежний їй жанр – реквієм.

Що нового і особливого чекає на глядача на ваших операх?

В своїй творчості ми доводимо те, що при зміні моделі сприйняття музики змінюється і її вплив на слухача. Наприклад, наша сонОпера − це фактично формат майбутнього. Ми працюємо із підсвідомістю, адже, коли людина перебуває в стані дрімоти, музика сприймається зовсім інакше. Наприкінці вистави наші глядачі мали змогу написати відгук у книзі снів, нашій своєрідній ‹‹книзі відгуків та пропозицій››. І деякі писали, що почувалися на ранок зовсім іншими людьми, оновленими зсередини. До того ж ті, хто засинають на сонОпері, навіть хроплять у тональності (сміється).

Чи працюєте ви зараз над новими операми? І чим Nova Opera вразить глядачів у 2017 році?

Зараз ми працюємо над жах-оперою ‹‹Гамлет›› разом із режисером Ростиславом Держипільським, прем’єра якої відбудеться в Івано-Франківську. Ця опера створена за участю іншого складу, а саме акторів і музикантів івано-франківського театру, братиме участь в опері також відома українська акторка Ірма Вітовська. В березні запланована прем’єра вже допрацьованої опери ‹‹Вавилон››. А в квітні ми плануємо презентувати оперу IYOV у Віденській філармонії. До того ж це буде вперше в історії української музики, що наша опера прозвучить у стінах філармонії Відня. Також зараз з Іллею ми працюємо над створенням музики для перформанса, який буде проходити в Королівській консерваторії Данії, у Копенгагені. Відома піаністка Елізабет Нільсен буде грати ‹‹Карнавал›› Шумана, а ми саме займаємося створенням нового бачення цього відомого твору.

Мар’яна Головко (вокалістка)

_F8A6550 copy

Мар’яна, розкажіть нам історію вашого знайомства з проектом. Як ви стали частиною групи?

Фактически группа сформировалась во время постановки экспериментальной оперы Влада Троицкого «Кориолан», в которой я также принимала участие. Это был первый шаг, там и познакомились большинство участников Nova Opera. После этого проекта возник вопрос уже дальнейшего сотрудничества и создания постоянной оперной труппы.

Яке значення для вас має цей проект?

Для меня этот проект значит то, что наконец-то музыкант в нашей стране может реализовать себя достойно своих внутренних исканий, не идя на компромисс с музыкальным сообществом. То есть теперь вовсе не обязательно жертвовать своими вкусами и взглядами, заниматься поп-музыкой, к примеру, только потому, что у тебя больше нет другого выхода. Такой проект, как Nova Opera, – это возможность самореализовываться тем людям, которые интересуются каким-то определенным, даже, можно сказать, нетрадиционным стилем музыки. Nova Opera дает музыкантам возможность чувствовать себя свободными в своем выборе.

Ви ведуча на радіо ‹‹Аристократи››, викладаєте вокал в університеті, проводите живі шоу ‹‹Клуб благородних співачок›› і зараз до того ж займаєтеся власним сольним проектом. Поділіться з нами, як вам вдається все встигати? І які у вас плани на найближчий час?

Я очень люблю такой ритм, когда в жизни нет ни одной свободной секунды. И даже если она появляется, то я все равно нахожу чем заняться. По моему мнению, отдых – это смена деятельности. Все, что я сейчас делаю в своей жизни, мне очень нравится и приносит мне настоящее удовольствие. Но как и для любого артиста, самым важным для меня сейчас является сольный проект. Nova Opera − это для меня также очень серьезно, именно тот высокий уровень, к которому я тянусь. И те планы, которые сейчас намечены в рамках проекта, не могут не вдохновлять.

Євген Рахманін (вокаліст)

_F8A8296

Чим ви займаєтеся ще, окрім проекта Nova Opera?

Все, чем я занимаюсь, так или иначе связано с музыкой и вокалом. Работаю в театре оперетты, в оперном театре, пою в оперной студии в консерватории, пою в церкви, также принимаю участие в различных музыкальных проектах.

Як ви стали учасником проекту?

Я последний участник из пришедших в коллектив. Группа уже состоялась, но в один момент понадобился бас. И хорошие знакомые, которые уже были на тот момент задействованы в проекте, посоветовали мою кандидатуру.

Когда я увидел в интернете проморолик оперы IYOV, я очень загорелся и решил, что обязательно схожу на эту оперу. В тот момент как раз захотелось каких-то новых звуковых ощущений. И тут спустя пару дней мне предложили поучаствовать в спектакле, на который я собирался идти. Знак судьбы, никак иначе.

ПОДЕЛИТЬСЯ
ВЕЩЬ ДНЯ
17.05.2024
Marc-Antoine Barrois
Аромат для жінок і чоловіків Tilia
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).