Ми зібрали маловідомі факти про українські парфуми і створили невелику антологію фактів про те, як розвивалася ця сфера у нашій країні останні сто років.
У дорадянський період у вжитку українців були перш за все природні аромати. Приємний запах завжди панував в українській домівці – його створювали аромати корисних лікарських та запашних трав, плодів і квітів, що сушилися під стелею хати і які часто були пов’язані з релігійними святами. А ще українки ополіскували волосся відваром любистку, який і сьогодні в нішевій парфумерії вважається неперевершеним компонентом, що поєднує у собі яскравість зелених та пряних нот із звабливим мускусним тоном.
Та чи інша офіційна влада панувала на різних українських територіях. Тож різні культурні перехрестя та впливи формували різні смаки та вподобання у різних регіонах. Мешканці Західної України мали можливість користуватися австрійськими парфумами. Потужний культурний вплив Австро-Угорської імперії відчувався у всьому – від архітектури та музики до одеколонів. Російська аристократія того часу користувалася французькими парфумами від Guerlain, ароматами Альфонса Ралле та Генріха Брокара. До 300-річного ювілею Романових Дім Брокара презентував парфуми «Улюблений букет імператриці», створений послідовником Генріха Брокара парфумером Августом Мішелем. Згодом ці парфуми перетворилися на «Красную Москву» – аромат, що кілька десятиліть був символом радянської парфумерії і став одним із тогочасних ароматних архетипів України.
Українські парфуми зі Львова
У Львові діяли одразу два парфумерні підприємства: парфумерно-косметична фабрика «Львів» і фабрика «Червона гвоздика». Перша, на жаль, нині не існує, хоча у радянський період була достатньо популярною, наприклад, завдяки одеколону «Карпати». А фабрика «Червона гвоздика», яку заснували ще в 1919 р., існує і сьогодні. У назвах їхніх ароматів та в пошуку джерел натхнення використовувалися мотиви місцевої природи та культури, що згодом набуло великої популярності у світі і сформувало новий стиль нішевої парфумерії 2000 рр.
Особливістю почерку львівських парфумерів було елегантне поєднання квіткових і деревних нот, що набуло сьогодні нової актуальності. 90-ті виявилися вельми складними для «Червоної гвоздики». Підприємство отримало нову назву – «Едельвейс». У 1993 р. до співпраці з цією знаною компанією долучився український спеціаліст з натуральної парфумерної сировини, парфумер африканського походження Бруно Ахоссей. Головний парфумер фабрики Алла Білоусова разом із Бруно Ахоссеєм та відомим французьким парфумером Жаном-Клодом Асті щорічно працювали разом безпосередньо на французькому виробництві, розробляючи нові напрями парфумерних композицій.
«Кримська троянда»
Як відомо, парфуми – це перш за все ароматна сировина, з якою працює художник-парфумер. Південь України і зокрема Кримський півострів став ще одним місцем сили української парфумерії – таким собі власним Провансом, що прославився високоякісною трояндовою та коріандровою оліями. Перші посадки ефіроолійних культур в Криму були закладені в 1927–1930 рр., і вже до 1932 р. троянда і шавлія перероблялися в промислових обсягах. Спеціально для вирощування цінної сировини був створений Сімферопольський ефіроолійний радгосп-завод, і тоді ж з'явилася назва «Кримська троянда». Також комбінат переробляв бузок, ірис, розмарин, ладанник, дубовий мох, жасмин і навіть лісову фіалку.
Однак ефіроолійне виробництво було сезонним, і щоб зберегти цінні досвідчені кадри, з 1960-х рр. «Кримська троянда» стала опановувати парфумерне виробництво. Сімферопольська фабрика разом із ще сімома місцевими підприємствами почала розширювати виробництво і випускати невеличкі зразки парфумерно-косметичної продукції. Спочатку передбачалося, що це буде тільки сувенірна продукція для туристів. Продукція швидко отримала популярність, тому виробництво знову розширили – побудували і запустили нові парфумерні цехи, в яких спочатку виготовлялися ефірні олії в ампулах, а згодом і відповідно упаковані концентровані парфуми та одеколони. Протягом років був напрацьований широкий асортимент, серед якого аромакомпозиції до ювілеїв і пам'ятних дат, а також одеколони та ефірні олії у сувенірних упаковках. Поступово сегмент вишуканих парфумерних виробів збільшився, і комбінат випускав відомі на всю країну аромати за рецептурами московської «Нової зорі» та ленінградського «Північного сяйва», зокрема парфуми «Червона Москва». Миколаївська парфумерна фабрика також розробляла рецептурні книги для кримського парфумерного виробництва.
Згодом «Кримська троянда» вийшла на міжнародний рівень: ефірні олії цінувалися за якість і мали схвальні оцінки парфумерів. Основу експорту становили лавандова і шавлієва олії, а з середини 1970-х до них додалася і трояндова, основним імпортером якої була Франція. Кримські ефірні олії також поставлялися в Німеччину, Угорщину, Чехію, Бельгію, Італію та в країни Близького Сходу. Наприкінці 1980-х асортимент налічував понад 60 найменувань, серед яких можемо згадати парфуми «Кримські», «Блакитна долина», «Індійський сандал» і один із найбільш упізнаваних, перш за все через яскраву, вишукану ноту кримської троянди, аромат «Милій жінці». Згодом комбінат «Кримська троянда» втратив позиції як виробник парфумерії і знову зосередився на виробництві ефірних олій.
Харківські аромати
Історія харківської парфумерно-косметичної фабрики розпочалася в далекому 1923 р. Саме тоді Комітет із праці при Всеукраїнській раді профспілок для подолання загального безробіття ухвалив постанову про створення миловарного заводу у Харкові, який отримав назву «Трудовий хімік». Завод почав потихеньку розвиватися, і вже до початку 30-х рр. з'явилися перші партії косметики і парфумерії. Під час окупації Харкова на той час фабрика вже була майже повністю знищена, тому після звільнення міста в 1943 р. почалися роботи з її відновлення. Також була організована власна парфумерна лабораторія, а до роботи залучені кращі фахівці, які отримали можливість випускати аромати за власними оригінальними рецептурами. У 1988 р. Харківська парфумерно-косметична фабрика отримала нове ім'я «Ефект», а в 1992 р. була перетворена на акціонерне товариство (АТ «Ефект»). За роки роботи у Харкові було створено багато популярних ароматів, зокрема парфуми «Оксана», «Адам і Єва», одеколони «Мрія» і «Містер Ікс», «Моцарт». Цікаво, що саме на фабриці «Ефект» створили один із перших ароматів для дітей – одеколон «Антошка».
Миколаївська парфумерія
Міжнародну славу миколаївській фабриці принесли її подарункові парфумерні набори, виробництво яких було однією з тенденцій радянської парфумерії. Стандартний набір складався з двох флаконів – парфумів та одеколону, об’єднаних однією парфумерною ідеєю в принадному футлярі. Такі набори користувалися тоді величезною популярністю, це був корисний досвід, адже вони навчали культурі споживання: вдень користуватись одеколоном для свіжості, а парфумами – ввечері, для шлейфу. Такі набори часто дарували іноземним делегаціям, послам, і більшість з них виходили лімітованою партією – наприклад, набір «Рідна Україна».
«Червоні вітрила» почали свою історію з 1927 р. Тоді в приміщенні колишньої миколаївської аптеки Ландау відкрилася скляно-парфумерна фабрика «Айстра». Через три роки підприємство вже могло похвалитися виробництвом понад вісімдесяти одиниць парфумерних ароматів. З 1950 р. слава миколаївської ароматної продукції почала розноситися по всьому Союзу. Згодом на фабриці працювало більше тисячі співробітників, а асортимент продукції постійно розширювався, зокрема і за рахунок косметичної продукції, попит на яку постійно зростав: креми «Ніжний» і «Місячний», лосьйон «Огірковий», а також засоби для гоління та шампуні.
У той час з миколаївських парфумерів вже брали приклад московські й ризькі колеги, переймаючи у них досвід і технології. І саме тоді з’явилася назва підприємства, що стала справжнім брендом, – «Червоні вітрила».
За радянських часів виробництво здійснювалося за певним ГОСТом, тобто створювалася одна типова композиція, яку потім могли повторити за стандартною рецептурою на всіх фабриках країни. Незабаром виробництво стало орієнтованим переважно на групу «екстра», тобто елітну за якістю і дорогу за ціною парфумерну групу. Одним із найзаповітніших для модної радянської панянки флакончиків були парфуми «Ассоль», їхня вартість становила близько дев’яти карбованців, тоді як звичайні парфуми коштували 1,50– 3,00. Особливістю парфумерного почерку миколаївських парфумерів було використання акордів із нот квітів з тонами терпкуватої зелені. На той час це було вельми актуальною тенденцією у світовій парфумерії. Дуже популярними і навіть культовими стали парфуми «Шахразада» – п’янкий східний аромат на основі сандалу, який можна було придбати за невисоку ціну. Як і на інших парфумерних виробництвах, усе змінилося із розвалом Радянського Союзу.
У 1996 році головним парфумером «Червоних вітрил» стала Любов Пещера – інженер-технолог, яка почала працювати на фабриці у далекому 1983 році. Парфумерному мистецтву Любов навчалася у знаного професіонала Вікторії Рудявської, яку згадує з великим теплом і повагою. У той період, попри кризу, були створені одеколон «Метеорит», туалетна вода «Бумеранг», парфуми та туалетна вода «Мрії». Сьогодні на деяких потужностях колишньої знаменитої фабрики працює косметичне підприємство «Амальгама Люкс».
Українська парфумерна ніша сьогодення
Зараз в Україні функціонує близько десятка невеликих підприємств. Одним із головних напрямів роботи таких фабрик є закупівля європейських парфумерних концентратів – варіацій на популярні брендові аромати і їх використання у подальшому виробництві. Продовжує працювати Золотоніська парфумерно-косметична фабрика, на якій виробляється класичний одеколон «Потрійний», а також парфуми «Острови кохання» і «Дика пристрасть».
Останніми роками бурхливого розвитку набула українська авторська, нішева парфумерія, що створюється невеличкими партіями в умовах лабораторного виробництва. У 2013 р. презентовано перший український нішевий парфумерний бренд BZ Parfums Bohdan Zubchenko, історія якого розпочалася ще на початку 1990 рр.
У 2010-х в Україні плідно працювали буквально кілька парфумерів, які з відвагою і пристрастю, стикаючись із нерозумінням і вельми складними умовами виробництва, дефіцитом сировини, розвивали власний парфумерний почерк, створювали цікаві колаборації із художниками, але не були відомі широкому загалу. Презентація суто українського авторського бренда у вигляді повноцінної парфумерної стильно упакованої серії відбулась не деінде, а в салоні високої парфумерії поруч із продукцією відомих європейських виробників, і викликала чималий інтерес серед професіоналів і публіки. Ця подія продемонструвала, що якісна українська парфумерія існує, вона конкурентна і має перспективи розвитку.
Особливістю парфумерії періоду Незалежності України стала поступова відмова від іншомовних назв, повернення до культурних витоків і надбань наших парфумерних фабрик, пошук справжніх українських архетипів, які можуть бути втілені у композиціях: «Порічка», «Степ», «Лелека», «Мавка», «Бурштинове намисто», «Дехтярі». Треба згадати кількох авторів, які професійно створюють вельми цікаві, красиві композиції: Євген Лазарчук, Олександр Перевертайло, Анна Шевчук, Олександр Чернієнко. А також сказати про нові імена, на які покладаються надії, – Наталія Дишлюк та Ксандра Осініна. Варто відзначити і появу українських fashion- і парфумерних брендів, які замовляють композиції у європейських та українських парфумерів, зокрема T. Belz, Lesia Semi, Shur Shur, Le Pelerin, Svet Parfums.
Від часу першої презентації українського парфумерного бренду і до сьогодні творчість вітчизняних авторів у Києві пропагує салон високої парфумерії Le Flacon. Саме тут відбуваються ольфакторні зустрічі, лекції і майстер-класи парфумерів, презентації новинок – це справжній парфуманський клуб із затишною атмосферою.
Останній рік виявився вельми непростим для світової парфумерії. Фінансова криза, пандемія COVID-19, карантин аж ніяк не спонукають виробництво і попит такого витонченого продукту, як парфуми. Але та краса, що таїться у флаконі, ті приємні спогади, емоції, вишукані образи і насолода – цілющий еліксир, що здатен у будь-якій ситуації наповнити життя красою і відчуттям щастя. Отож, робота триває – українська парфумерія розвивається, у неї все більше поціновувачів, створюються нові колаборації, аромати. Далі буде!
Читайте також: Ароматы на стикерах, броши и подвески-флаконы: Как (и зачем) современные парфюмеры меняют форматы