Цього грудня на киян і гостей столиці очікують яскраві мистецькі відкриття. Так протягом місяця вони зможуть, зокрема, познайомитися на виставках з українськими традиціями Різдва, творчістю визначного абстракціоніста Тіберія Сільваші та наївним мистецтвом в «Українському Домі».
L’Officiel Online розповідає про 8 знакових виставок грудня в столиці, які варті відвідування.
«Ніхто не острів. Три моря»
Коли: до 15 грудня
Де: Національний центр Олександра Довженка
«Ніхто не острів. Три моря» — мультимедійна виставка, що розповідає історію трьох морів, а саме Азовського, Чорного й Балтійського. Ця оповідь ведеться завдяки відео, музиці та кераміці. Проєкт бере початок у 2021 році на півострові Гіркий кут, Херсонщина. Тут створили першу частину цієї аудіовізуальної подорожі. Продовження проєкту відбулося вже наприкінці 2022-го з аудіо й відео, які митці створили в Маріуполі до повномасштабного вторгнення. Так було зібрано портрет мирного міста на Азові.
Руслан Тремба «Моя кімната: зі мною й без»
Коли: до 15 грудня
Де: артцентр «Я галерея»
Навіщо приховувати та завуальовувати те, що є присутнім у житті кожного з нас? Це одне з питань, яке порушує новий персональний проєкт Руслана Тремби. У межах виставки два зали «Я галереї» трансформуються в імітований простір митця, що відкриває його різні іпостасі.
Зустріч із блискучим, упізнаваними колірними блоками відбудеться в Кімнаті без нього. Таким звик бачити Руслана Трембу глядач. Другий зал — це максимально відвертий простір, Його кімната. Тут немає місця несправжньому, а є життєве, інтимне й тілесне. Таким є і новий цикл графічних еротичних робіт Руслана Тремби — про те, що багато хто з нас не готовий винести на публіку.
«Кілька кілограм виставок»
Коли: з 29 листопада
Де: thesteinstudio
«Кілька кілограм виставок» — новий проєкт художника Станіслава Туріна. Він є змінною експозицією, що трансформуватиметься протягом грудня. Роботи на виставці торкаються тем пам’яті, цінності мистецтва, як у час війни, так і в суспільствах, що опиняються на периферії.
«У цій виставці увага та присутність стають важливими; а речі, які нічого не мали спільного з воєнним повсякденням, обтяжуються тривогою та відчуттям неминучості. Ось з тобою поруч людина — і її нема. Люди помирають і від війни, і не від війни. Це єдиний список, який поповнюється іменами та складається у шухляду письмового столу, що не закривається на ключ. Але й попри це, доступ до нього є не у всіх. Пам’ять про час, про міста, і про людей, що тут були й досі присутні — те, що в нас залишається», — з кураторського тексту Катерини Яковленко.
Тіберій Сільваші «Випадковості»
Коли: до 18 грудня
Де: Eye Sea Gallery
Нова виставка визначного українського художника-абстракціоніста Тіберія Сільваші охопить його роботи на папері, створені в період із 2016 року. Вперше «Випадковості» демонструватимуть саме в Києві.
«Представлені роботи є не скільки імпульсом, скільки результатом довгого шляху митця та лаконічним виразом осягнутих за життя пластів знань та прийнятого досвіду, де все ж залишається місце для зовнішнього впливу, а також знаходить своє відображення і дозвіл допускати цей вплив та помічати завершеність жесту», — йдеться в описі експозиції.
«Під Різдвяною Зіркою»
Коли: з 6 грудня 2024-го до 19 січня 2025-го
Де: Національний музей «Київська картинна галерея»
Виставковий проєкт «Під Різдвяною Зіркою» розповідає про традиції святкування Різдва й простежує історію втілення різдвяних сюжетів в українському мистецтві. Експозиція є діалогом між минулим і сьогоденням, де вікові ремесла зустрічаються з сучасними формами.
Виставка охопить автентичні твори з колекції Національного музею народної архітектури та побуту України, як-от народні ікони XVII–XIX ст., свічники-трійці початку XIX ст., косівську кераміку ХІХ-ХХ ст., різдвяні зірки, шопки. А також — живопис Тараса Данилича, Федора Манайла, Івана Марчука, Володимира Микити та інших художників. Ці експонати з’являться в залах поряд із роботами сучасних майстрів декоративного мистецтва й крафтових майстерень, зокрема Gunia Project, GORN Ceramics і TRIYTSYA collections.
«Шиття-2. Анастасія Подерв’янська»
Коли: з 6 грудня 2024-го до 12 січня 2025-го
Де: Dymchuk Gallery
На персональній виставці Анастасії Подерв’янської будуть представлені її вишиті й ткані твори, живопис. Це друга виставка мисткині під назвою «Шиття», перша частина якої була презентована цього літа в Національному художньому музеї України. У своїх багатошарових роботах Анастасія Подерв’янська надихається різними аспектами українських легенд, міфів і народного мистецтва.
«В епіцентрі бурі. Сецесія в Україні»
Коли: з 29 листопада
Де: Національний художній музей України
Виставка об’єднає 31 роботу яскравих представників українського мистецтва початку XX століття. Йдеться про Олександра Мурашка, Федора і Василя Кричевських, Михайла Жука, Абрама Маневича, Всеволода Максимовича, Георгія Нарбута й Олексу Новаківського, Петра Холодного. Експозиція також маркує повернення творів митців у Київ, адже від початку 2024-го вони виставлялися в провідних музеях Європи.
«НАЇВ ВІЛЬНИЙ»
Коли: з 12 грудня 2024-го до 2 лютого 2025-го
Де: Національний центр «Український Дім»
Експозиція «НАЇВ ВІЛЬНИЙ» представить понад 300 унікальних творів українського наївного мистецтва з колекції Фонду Миколи Бабака. Це народні ікони, народні картини й сільська фотографія невідомих майстрів, що вирізняються свободою від канонів, безпосередністю, яскравою індивідуальністю та щирістю, що відкриває нові способи бачення світу.
«Саме ці риси надають наївному мистецтву, або наїву, особливої цінності в сучасному мистецькому контексті, де концептуальні форми нерідко домінують над емоційністю», — йдеться в описі виставки.
Читайте також: Як культова українсько-французька художниця Соня Делоне об’єднала моду й мистецтво