Стиль ікони: як Марлен Дітріх закохала нас у чоловічий костюм

Статті
27.12.2024
ПОДЕЛИТЬСЯ
Про моду в житті акторки, що принесла андрогінність на великий екран
ПОДЕЛИТЬСЯ

«Нема Діора, нема Дітріх!» — такі знамениті слова промовила Марлен Дітріх Альфреду Гічкоку у 1950 році, коли велися переговори з нею щодо головної ролі у фільмі «Страх перед сценою». Звісно, культова акторка досягла свого: кутюр’є розробив вишукані вбрання для стрічки. Марлен Дітріх розуміла силу самопрезентації та блискуче нею користувалася, закохуючи глядачів у себе як в розкішних сукнях, так і в циліндрі та в смокінгу. Саме вона була однією з перших, хто приніс андрогінність на великий екран.

З нагоди дня народження акторки, 27 грудня, L’Officiel Online згадує стиль Марлен Дітріх, який досі надихає дизайнерів і поціновувачів моди.

Марлен Дітріх у фільмі «Блакитний ангел»

 

Марі Магдалена «Марлен» Дітріх народилася у 1901 ролі в Берліні. В юності сім’я називала її «Леною». Свій псевдонім вона створила, поєднавши ці два імені. Батько майбутньої кіноікони помер, коли вона була ще дитиною, сама ж вона зростала з середнім достатком. Спочатку акторка хотіла стати скрипалькою, проте через травму зап’ястя покинула думки про музичну кар’єру. Проте вона не пішла зі сцени: грала в театрі й німецькому кіно.

Проривною для Марлен Дітріх стала роль у комедійному драматичному мюзиклі «Блакитний ангел» 1930-го, де вона перевтілилася в магнетичну співачку кабаре. Світовий успіх картини відкрив для неї шлях до Голлівуду: акторка переїхала в США й уклала контракт із Paramount Pictures. В Америці вона досягла нових досягнень із фільмами «Шанхайський експрес», «Білява Венера», «Дестрі знову у сідлі», «Закордонний роман» та численними іншими, ставши однією з найвисокооплачуваніших акторок свого часу. Під час Другої світової війни Марлен Дітріх відмовилася від німецького громадянства, займалася волонтерством, підтримуючи своїми виступами військових навіть біля самої лінії фронту.

«Я одягаюся для іміджу», — сказала одного разу акторка. «Не для себе, не для публіки, не для моди, не для чоловіків. Якби я одягалася для себе, я б взагалі не переймалася. Одяг мені набрид. Я б носила джинси. Я обожнюю джинси. Купую їх у громадському магазині — чоловічі, звісно, я не можу носити жіночі штани. Але я одягаюся відповідно до професії. Я купую одяг у Голлівуді та Парижі, і якщо я не можу приїхати до Парижа, я чекаю». 

Трансформація Марлен Дітріх із європейської висхідної зірки в голлівудську діву відбулася з її переїздом у США, зокрема з допомогою режисера Джозефа фона Штернберга, в шістьох успішних фільмах якого вона зіграла. Уже у своїй наступній стрічці після «Блакитного ангела», американському «Марокко», вона з’явилася в гламурних ансамблях з елегантно завитим волоссям у стилі тих років. Акторка перефарбувалася в білявку й почала тонко підводити брови олівцем. У «Марокко» вона постає в смокінгу, циліндрі, сигарета звисає з руки, під час виступу її героїня цілує відвідувачку.

Для 30-х років жінка в смокінгу була провокацією, проте Марлен Дітріх вдалося огорнути скандальність чарівливістю. У 1933 році вона вирушила пароплавом до Парижа в білому костюмі. Начальник поліції французької столиці заявив, що якщо вона носитиме штани в місті, то її заарештують. До 2013-го жінки технічно не могли носити штани законно в Парижі, така постанова діяла з 1800 року. Проте закон не зупинив акторку, яка прибула в краватці, костюмі, чоловічому пальті, береті й протисонцевих окулярах.

«Мене глибоко вразила фотографія Марлен Дітріх у чоловічому одязі», — сказав Ів Сен-Лоран, надихнувшись нею для створення свого іконічного жіночого смокінгу Le Smoking. «Смокінг, блейзер або морська офіцерська форма — жінка, одягнена як чоловік, повинна бути на вершині жіночності, щоб боротися з костюмом, який не її». Сама ж Марлен Дітріх одного разу сказала: «В душі я джентльмен».

Акторка з ретельністю контролювала свій образ на знімальному майданчику, наприклад, пришивала бюстгальтери до суконь, щоб легше рухатися. Вона працювала з видатними голлівудськими художниками з костюмів, як-от Тревісом Бентоном і Едіт Гед, та надавала перевагу в житті й на сцені Balenciaga, Dior та Givenchy й коштовним прикрасам. «Все своє життя я репрезентувала гламур у середовищі, яке не було гламурним», — казала Марлен Дітріх. «Люди приходять не для того, щоб побачити мене, а для того, щоб подивитися на мене».

Позачасова вишуканість та андрогінність акторки продовжує надихати модних творців і сьогодні. Колекція Dior Pre-fall 2024 була натхненна саме її стилем, як говорила креативна директорка дому Марія Грація К’юрі, Марлен Дітріх була «однією з першою серед акторів, яка зрозуміла силу образу для визначення того, ким вона була».

Читайте також: Як французька ікона Едіт Піаф навчила нас ні про що не жалкувати

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).