У віці 93 років пішла з життя італійська дизайнерка та «генійка кольору» Розіта Міссоні, що разом із чоловіком Оттавіо створила модний дім Missoni. Цей сімейний бізнес, заснований ще у 1953 році, протягом десятиліть залишається знаним у всьому світі завдяки своєму принтованому барвистому трикотажу. Свого часу співзасновники дому були серед числа перших, хто вийшов з італійським прет-а-порте на глобальний ринок, а їхні покази ще в 60-х перетворювалися на сенсаційні перформанси.
Про історію Missoni, мрію одного подружжя, розповідає L’Officiel Online.
Розіта та Оттавіо Міссоні після показу колекції, 1982 рік
Розіта Джелміні народилася в сім’ї працівників фабрики шалей і вишитих тканин, заснованої її дідусем і бабусею за материнською лінією, тож процес виробництва одягу для неї був знайомим із дитинства. Згодом вона вивчала мови й для покращення англійської поїхала до Лондона.
Саме там в Олімпійських іграх брав участь Оттавіо Міссоні, багатообіцяльний італійський легкоатлет-рекордсмен, що дозволило майбутній парі познайомитися. Використовуючи свій спортивний досвід, Оттавіо невдовзі розпочав трикотажний бізнес, і його вовняні тренувальні костюми використали як уніформу для італійської національної збірної.
Розіта та Оттавіо Міссоні в ательє, 1968 рік
У 1953 році Розіта та Оттавіо одружилися, створивши невелику трикотажну майстерню в підвалі власного дому. 60-ті відзначилися для подружжя збільшенням відомості. Їхній бізнес зростає, одяг з’являється в модних журналах, а верстати, які використовувалися для шалей, вони починають застосувати для створення барвистих і надзвичайно легких суконь. У той же період Missoni отримує підтримку від фешн-журналістки Анни П'яджі та представляє колаборацію з молодою французькою дизайнеркою Еммануель Кан.
«Ми намагаємося знайти кращі матеріали та нові способи використання старих матеріалів», — говорив Оттавіо Міссоні у 1971 році. «Але я вважаю, що наша найбільша перевага — це простота ліній. Ми даємо можливість жінкам бути одягненими за модою й під час цього одягатися дуже просто».
Перший показ італійського дому пройшов ефектно з перформансом у міланському театрі Gerolamo Theatre. Водночас у 1967 році їхнє наступне шоу стає несподіваною провокацією, коли Розіта попросила зняти моделей бюстгальтери, адже вони були неправильного кольору. Так під світлом манекенниці вийшли з помітно оголеними грудьми, що призвело до заголовка: «Навіть сексуальний вечір на модних показах у Флоренції». Хоч представники італійської моди були обурені такою ідеєю Розіти, наступне шоу стало не меншою сенсацією з моделями в басейні.
«Прозорі» вбрання Missoni, 1967 рік
Показ Missoni в басейні, 1967 рік
Показ Missoni в Gerolamo Theatre, 1966 рік
Барвистість дизайнів Missoni була натхненна гватемальським, ацтекським та інкським текстилем. А також мистецтвом — абстракціонізмом, імпресіонізмом та ар-деко.
«Скільки існує основних кольорів?», — писав одного разу Оттавіо Міссоні. «Я точно не пам'ятаю, можливо, сім, як ноти гами, але скільки тонів чи відтінків має кожен колір? Нескінченна кількість, так само як завжди нескінченними є відтінки та нюанси, з яких складається витвір мистецтва». Знаменитий зигзагоподібний візерунок дому також був створений під час експериментів — із машиною для роботи з трикотажем.
Розіта та Оттавіо Міссоні, 1984 рік
Наприкінці 60-х років модні видання та індустрії Франції та США починають звертати увагу на роботу Missoni. Так про дім написав The New York Times: «Вони роблять найкращий трикотаж у світі, хтось каже, що у них найкрасивіша мода у світі». У 80-х Missoni розширюють свій вплив на інші сфери, представивши аромат, меблеві тканини, колекції килимів і постільну білизну. Ще одним знаковим моментом в історії дому стає створення костюмів AFRICA — інтерпретації африканської культури — для чемпіонату світу з футболу, що проходив у Мілані.
Сім'я Міссоні, 1993 рік
Missoni весна-літо 2023
Троє дітей Розіти та Оттавіо, а також їхні онуки, стали частиною бізнесу Missoni й продовжують нею залишатися сьогодні. Так у 90-х подружжя передало креативний контроль своїм нащадкам, хоч і продовжувало працювати над маркою. «Я знала, що нам дуже пощастило в житті», — говорила для The New York Times дочка Розіти та Оттавіо, Анжела Міссоні, нині президентка сімейної компанії. «Я кажу це своїм племінникам. Нам так пощастило. Їм так пощастило».
Читайте також: Культ капелюшника: як Стівен Джонс захопив моду — від Леді Гаги, принцеси Діани до Гальяно