Конусоподібний бюстгальтер: як він пройшов шлях від війни до символу сексуальної свободи

Тренди
25.03.2025
ПОДЕЛИТЬСЯ
Згадаємо історію іконічної речі з нагоди її гучного повернення на подіумі Miu Miu
ПОДЕЛИТЬСЯ

Історію конусоподібного бюстгальтера можна простежити до початку 40-х років XX століття. Саме в цей період компанія Perma-lift представляє цю модель, що не має кісточок, промотуючи її з акцентом на комфорт, омолоджувальний вигляд та підтримку грудей. Форма чашок такого бюстгальтера була конусоподібною — вона драматично підкреслювала груди, надаючи їм виразного вигляду, уособлюючи фемінність.

Ця річ також стала відомою як bullet bra («бюстгальтер-куля») або torpedo bra («бюстгальтер-торпедо»), віддзеркалюючи воєнний дух часу. З'являється термін sweater girl, що описував знаменитих акторок в обтислих светрах, які також комбінували їх з конусоподібним бюстгальтером. До них належали ікони-акторки 1940-1950-х років, як-от Лана Тернер, Джейн Менсфілд, Джейн Расселл і Мерилін Монро.

Мерилін Монро у 1951 році

 

Образ «дівчат у светрах» також викликав суперечливі реакції в суспільстві, пов'язані з контроверсійним ставленням до вигляду жінок. Публікація 1949 року в газеті «Brooklyn Eagle» наводить такі слова поліціянта Гарві Скотта: «Вони — “дівчата у светрах” — просто діти, які виставляють напоказ свої вигини та яким це, вочевидь, подобається. Якими ж вони стануть матерями й дружинами?».

Вже в 60-70-х роках конусоподібні бюстгальтери втратили свою популярність. У моду увійшли м’які, натуральні силуети, які розповсюджувалися завдяки технологічному прогресу та як наслідок створенню більш комфортних моделей. Вагому роль зіграв і феміністичний рух, що спонукав жінок відмовитися від некомфортних речей, а також зміна уявлень про красу, що ілюструє успіх андрогінної й худорлявої моделі Твіггі.

Джейн Менсфілд

 

Далі ж була Мадонна та її одяг, створений дизайнером Жаном-Полем Готьє. У колекції осінь-зима 1984/1985 він представляє контроверсійну оксамитову корсетну сукню з конічними деталями на сукні. Першим, хто носив такий ансамбль у формі прототипа, як потім зізнається дизайнер, був його плюшевий ведмідь, на ім’я Нана. Мадонна ж одягнула рожеве атласне вбрання цього силуету його авторства під час свого світового туру Blond Ambition у 1990 році. Вийшовши в ньому, вона уособила жінку сили, волелюбну, впевнену у своїй сексуальності. «Коли груди пронизують піджак, це сила й чуттєвість у поєднанні», — говорив Жан-Поль Готьє.

«Зростання сексуальної свободи жінок, що почалося в 1960-х роках, досягло кульмінації в дизайні костюмів Готьє для світового турне Мадонни Blond Ambition World Tour 1990 року», — писала модна критикиня Сюзі Менкес. «Його бунтарський момент з корсетом — це момент, коли подіум і сцена злилися воєдино, представивши світовій публіці бачення бюстгальтера, яке дизайнер вперше показав на подіумі на початку 1980-х років».

Мадонна, 1990 рік

 

Мадонна, 1987 рік

 

Впродовж наступних десятиліть знаменитості, як і сама Мадонна, одягали ансамблі з конусоподібним бюстом, зокрема Леді Гага, Кайлі Міноуг, Бейонсе, Ріанна, Кеті Перрі, Carbi B і Charli XCX. Їх включали у свої колекції й інші модні флагмани: Stella McCartney в колекції осінь-зима 2017/2018, Schiaparelli в колекції Haute Couture весна-літо 2022, Dilara Findikoglu, Vaquera, Dolce & Gabbana та Balmain у колекціях осінь-зима 2024/2025.

Кайлі Дженнер на Met Gala 2024

 

Miu Miu осінь-зима 2025/2026

 

Напередодні до конусоподібних бюстгальтерів гучно повернулася Міучча Прада, викликавши обговорення про їхній ренесанс. Їх дизайнерка представила в колекції модного трендсетера — Miu Miu осінь-зима 2025/2026. Цього сезону вона розмірковувала про жіночність, її роль у сучасному світі та атрибути, типово асоційовані з фемінністю.

«Типові аксесуари жіночності: бюстгальтер, брошки, хутро, — говорила дизайнерка, ставлячи багаторівневе запитання. — Питання в тому, що ми зберігаємо від жіночності? Чи допомагає вона в цей дійсно небезпечний момент? У час війни?».

Читайте також: Агентка-провокаторка: як Мадонна змінила моду назавжди

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).