Кілліан Мерфі, Деніел Крейґ та історія будинку «Слово» — це 7 найважливіших фільмів квітня

ПОДЕЛИТЬСЯ
Довгоочікувані іноземні та українські кінопрем’єри
ПОДЕЛИТЬСЯ

У квітні на великих екранах в Україні дебютують знакові іноземні та вітчизняні фільми. Серед них історична драма з Кілліаном Мерфі, романтична стрічка з Деніелом Крейґом від режисера Луки Гуаданьїно, а також «оперна» історія з костюмами Dolce & Gabbana. У прокат також вийдуть важливі українські картини, що розповідають про покоління Розстріляного відродження й життя лідера кримськотатарського національного руху Мустафи Джемілєва.

Ці та інші прем’єри квітня, які варті уваги, нижче зібрав L’Officiel Online.

«Такі дрібниці» (3 квітня)

«Такі дрібниці» — історична драма з Кілліаном Мерфі, створена за мотивами однойменного роману Клер Кіган 2021 року, що увійшов до шорт-листа престижної Букерівської премії. Її події розгортаються напередодні Різдва 1985-го в маленькому містечку в графстві Вексфорд, Ірландія. Білл Ферлонг у виконанні Кілліана Мерфі працює торговцем вугілля, щоб забезпечити себе, дружину й п’ятьох доньок. Одного ранку, доставляючи вугілля до місцевого монастиря, де утримують «негідних» жінок, він робить шокувальне відкриття, яке ставить його перед непростим вибором. Він може замовчувати це, як роблять у містечку, або піти проти системи.

Події у фільмі зображають сумнозвісні пральні Магдалини в Ірландії, остання з яких припинила працювати в 1996 році. У цих церковних інституціях утримувалися дівчата й жінки, що вважалися «занепалими», наприклад, через пережите ними сексуальне насильство або вагітність до шлюбу. Там вони під примусом виконували неоплачувану працю та були піддані жорсткому психологічному та фізичному поводженню.

«Киснева станція» (10 квітня)

У центрі стрічки — історія правозахисника, дисидента, колишнього політв’язня й лідера кримськотатарського національного руху Мустафи Джемілєва. Влітку 1980 року, він перебуває на засланні в селищі Зирянка в Якутії. Його щоденна робота на кисневій станції — наповнення іржавих балонів — нагадує долю міфологічного Сізіфа. У це ж відірване від світу селище вирушає шкільна вчителька Сафінар, котра стане майбутньою дружиною діяча й знайде його «там, де немає ні надії, ні майбутнього».

«Мур. Ти [Романтика] в кіно» (10 квітня)

Стрічка є кінофіксацією театральної вистави колективу «МУР», котру наживо побачили близько 60 тисяч людей. Вона розповідає про події в будинку «Слово» в Харкові, де на початку XX століття жили провідні українські культурні діячі, — згодом вбиті й репресовані радянською владою. Про що сперечались Лесь Курбас, Остап Вишня, Володимир Сосюра та Михайль Семенко? Чому Микола Хвильовий вистрілив у себе, закінчивши своє життя? Що спонукало Павла Тичину співпрацювати з тоталітарною владою?

«Ти [Романтика]» — історичний мюзикл про митців, які жили, творили й загинули за те, щоб творити українською. Про тих, хто не боявся мріяти. Хто вірив, що в української культури — є майбутнє», — описують виставу, що порушує ці питання.

«Опера!» (17 квітня)

Мюзикл «Опера!» виступає сучасним переосмисленням давньогрецького міфу про Орфея й Еврідіку. Несподівана трагедія — постріл — руйнує мрію двох закоханих у день їхнього весілля. Душу Еврідіки забирають у підземний світ, куди, щоб повернути кохану, вирушає Орфей. Драматична історія про долю й кохання доповнюється музикою — від класиків Пуччіні, Верді до попгурту Frankie Goes to Hollywood з Ліверпуля. Супроводжують стрічку також костюми, створені будинком Dolce & Gabbana. У стрічці знялися Венсан Кассель, Россі де Пальма й Фанні Ардан.

«Квір» (24 квітня)

Нова романтична драма режисерства Луки Гуаданьїно («Суперники», «Назви мене своїм ім’ям») зосереджується на герої, на ім’я Вільям Лі, американському ветерані на тлі Мехіко минулого сторіччя. Втілений на екрані Деніелом Крейґом, він проводить свої дні майже повністю на самоті, не враховуючи кількох контактів із невеликої американської громади. Його зустріч зі значно молодшим колишнім військовим Юджином Аллертоном, котрого грає Дрю Старкі, дає надію, що, можливо, йому нарешті вдасться встановити з кимось особливий зв’язок.

Костюми для стрічки, заснованій на однойменній книзі 1985 року Вільяма Барроуза, створив дизайнер Джонатан Андерсон, колишній креативний директор будинку Loewe.

«Дві сестри» (24 квітня)

Українсько-польська стрічка «Дві сестри» демонструє глядачам подорож двох зведених сестер — Яшміни та Малгожати, котрі вже давно не спілкуються. Знову зустрітися їх спонукає звістка, що їхній батько був поранений як волонтер на Харківщині. Вони вирушають в небезпечну мандрівку з Польщі в охоплену війною Україну, змінюючись назавжди й намагаючись врятувати батька.

«Насіння священного інжиру» (24 квітня)

Напередодні прем’єри фільму «Насіння священного інжиру» на Каннському кінофестивалі, що згодом був номінований на «Оскар», іранського режисера Мохаммад Расулоф було засуджено до восьми років ув’язнення. Йому також призначили биття батогом і конфіскацію майна — раніше режисер неодноразово зіштовхувався з тиском влади через власну діяльність, котра не узгоджувалася з іранською політикою. Згодом режисеру та команді стрічки вдалося покинути країну, прибувши в Європу.

«Насіння священного інжиру», знятий таємно, фокусується на персонажі, на ім’я Іман. Він працює слідчим суддею в Революційному суді Тегерана в час, коли відбуваються масові громадські протести через загибель молодої жінки. Одного разу він виявляє, що його зброя зникла. Стаючи більш параноїдальним, Іман починає розслідування у власному будинку й підозрює свою сім’ю з двома доньками та дружиною.

Читайте також: Виклик системі: «Киснева станція» — майбутній фільм про кримськотатарського дисидента Мустафу Джемілєва

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).