Цього місяця, з 9 по 10 квітня, літературний клуб Miu Miu повертається до Мілану. Торік бренд за очільництва дизайнерки Міуччі Пради вперше провів подію, натхненну європейськими літературними салонами. Тоді вона була покликана на два дні зосередити увагу відвідувачів на творчості італійських письменниць Сібілли Алерамо та Альби де Сеспедес у межах розмов, живих виступів і розважальних заходів.
У фокусі цьогорічної ітерації літературного клубу Miu Miu під назвою «Жіноча освіта» — теми кохання, дорослішання жінки й сексуальної освіти. Вони досліджуються крізь творчість двох видатних письменниць: французької екзистенціалістки Симони де Бовуар та Фуміко Енті, провідної авторки XX століття в Японії. «Розмови на ці теми кидають виклик правилам, яких століттями навчали жінок, ставлячи під сумнів їхню правдивість і будь-які упереджені уявлення», — описують міланську літературну подію в Miu Miu.
Нижче L’Officiel Online розповідає, що треба знати про творчість Симони де Бовуар та Фуміко Енті, а також їхні книги, вибрані брендом.
Симона де Бовуар «Нерозлучні» (The Inseparables, 1954)
Симона де Бовуар, видатна інтелектуалка, політична активістка, філософиня й авторка феміністської біблії «Друга стать», народилася у 1908 році в Парижі в католицькій буржуазній сім’ї. Вивчавши філософію в Сорбонні й бувши двадцяти однорічною, вона стала наймолодшою людиною, яка склала іспити на отримання наукового ступеня агреже у Франції. Філософиня була серед першої десятки жінок, що отримали це звання. Тоді під час іспитів першість за кількістю балів отримав Жан-Поль Сартр, який проходив атестацію вдруге. З останнім, визначним французьким філософом, вона утворить поліаморне партнерство без шлюбу до кінця своїх життів, що взаємно вплине на їхній доробок.
Протягом 30-х років Симона де Бовуар викладала філософію, поки з цієї посади її не звільнили нацисти, що окупували Париж під час Другої світової війни. Серед провідних робіт філософині — «Друга стать», опублікована у 1949 році, котра є однією з найвпливовіших феміністських праць в історії. Крізь призму філософії, біології, психології та історії в ній Симона де Бовуар досліджує, які процеси вплинули на сприйняття жінки як «другої статі», як формуються гендерні стереотипи та кидає їм виклик, пропонуючи шляхи жіночої емансипації. «Жінкою не народжуються, нею стають», — знаменито писала філософиня, обґрунтовуючи, як насаджуються гендерні ролі через очікування суспільства.
Симона де Бовуар
2020-го, після майже 80 років із часу написання, світ побачила книга філософині під назвою «Нерозлучні». Історія була спробою письменниці зобразити свою дружбу з Елізабет Лакуан, шкільною подругою, котра значним чином вплинула на її особисте становлення. На сторінках книги образи зі свого життя Симона де Бовуар переносить на героїнь Андре й Сільві. Це оповідь про двох дівчат, що зближуються протягом довгих розмов про війну, рівність, справедливість і релігію, та, трансформуючись у молодих жінок, вони змушені протистояти тиску суспільства.
Фуміко Енті «Роки очікування» (The Waiting Years, 1957)
Знана під псевдонімом Фуміко Енті, Фуміко Уеда народилася в Токіо у 1905 році в сім’ї лінгвіста. З дитинства вона була занурена в мистецтво творення історій, зокрема, завдяки своїй бабусі, японським традиційному театру кабукі й класичним творам японської літератури. Як і Симона де Бовуар, письменниця зростала в часи, коли професійні й освітні можливості жінок були значно обмежені. Розпочавши свій шлях у театральній творчості, Фуміко Енті згодом звернула свою увагу на прозу.
Фуміко Енті
Для отримання визнання в літературному світі їй знадобилося кілька десятиліть. За роки, що передували публікації найвідоміших робіт письменниці, вона пережила нещасливий шлюб, смерть свого батька, руйнування власного будинку під час Другої світової війни й розвиток у неї онкологічного захворювання.
У 1957 році Фуміко Енті представила роман «Роки очікування» — провідний у японській літературі XX століття, отримавши за нього престижну премію Номи. Твори письменниці відомі дослідженням у них місця жінки в патріархальному суспільстві, старіння та сексуальності. Події її роману «Роки очікування» розгортаються наприкінці XIX сторіччя довкола Томо, вірної дружини урядовця, котра проходить крізь таємне приниження. Вона повинна знайти своєму чоловіку наложницю, розриваючись всередині через це ганебне завдання.
Читайте також: Видатні жінки України та світу: 7 книг, які необхідно прочитати