Чеченський конфлікт: серія розповідей

Статті
12.04.2016
ТЕКСТ: admin
ПОДЕЛИТЬСЯ

Ми продовжуємо публікувати розповіді письменниці Поліни Жеребцової зі збірки «Тонка сріблиста нить», присвяченої чеченським конфліктам.
«Тонка сріблиста нить» — це не просто документ, це сильна проза, герої якої розповідають свої історії: як серед жахів війни зберегти кохання та волю до життя, як перемогти злу казку і не порвати, при цьому, тонку сріблисту нить, що зв’язує душу та тіло.

ПОДЕЛИТЬСЯ

Поліна Жеребцова — письменниця-документаліст, член Союзу журналістів Росії, член фінського ПЕН-клубу. Отримала диплом міжнародної премії ім. Януша Корчака в Ієрусалімі одразу в двох номінаціях (розповідь та документальна проза). У 2012 році отримала диплом премії А. Сахарова: «За журналістику як вчинок». З 2013 році живе у Фінляндії як політемігрантка.

town

МЕРТВЕ МІСТО

Ми йшли поруч. Уночі, крізь Мертве місто. Чорні згорілі руїни будинків ховали під собою людські тіла, а пси-пожирачі пильно шукали здобичі. Зненацька морозяне грудневе повітря пронизало моторошне собаче завивання. Пролунав самотній постріл, і все затихло, окрім канонади, що чулася з-за далекого горба й приємно тішила слух.

Ми йшли дорогою, оточеною гігантськими котлованами після глибинних бомб, тих бомб, які заборонені гуманістами для застосування в містах, де є мирні мешканці. Прокляття на голови тих гуманістів, тих, хто винайшов ці бомби, і тих, хто перетворив на пекло наше життя.

– Я сумую…– мовила я.

– А я дивлюся на твою Душу, – відповів він смутно.

Зірки відбивалися в калюжках, там, де трохи розтав сніг.

– Коли ми зможемо бути разом?

– Там, де я, час має іншу форму, тому – незабаром! Але у вашому світі холодних реакцій потрібно чекати роками… Зачекай.

– Не можу! – вирвалося несамохіть. – Я не хочу більше чекати!

Він похитав головою:

– Ти така ж маленька, якою я тебе пам’ятаю.

Його пальця прикрашав срібний перстень з агатом. Той же, з батальйону смертників.

І нікому не знати, що звели нас з тобою

Дивовижні ці знаки, ці перстені на пальцях…

Під нашими підошвами скрипів сніг, і я відчувала те, що відбувається, настільки реально, що аж не втрималася й узяла його за руку.

Цієї самої миті навколишній простір надломився, входячи в інший стан. А мій супутник став напівпрозорим, і крізь нього було видно зруйновані чорні будинки.

Я відпустила його.

Поступово картинка мого сну відновилася, і той, хто йшов поряд зі мною, посміхнувся:

– Енергії не збігаються! Тому не можна торкатися Тих, Хто Відійшов. Я ж тобі казав.

Я мало не заревіла голосно й відчайдушно, та стрималася.

– Ти нечасто приходиш до мене! – вирвалося з глибини свідомості. – Напевно, в Раю гарні гурії?

– Яка дурня, – посміхнувся він. – Я завжди з тобою.

Дорога спинялася біля прірви під лісом. Там, на самому дні, лежало перекинуте авто, тобто його згорілий кістяк. Обриси, схожі на силует людини.

… – Тобі пора прокидатися! – в його голосі чулася відверта досада, що він не міг смикнути мене за носа.

Я лишилася сама й подивилася на летючі зірки в темряві простору, які спочатку рухалися слухняно, а потім закружляли в ритмі виру. Все швидше й стрімкіше – доки в мене не запаморочилося в голові.

Я розплющила очі: світанок. Квітневий похмурий ранок.

Поряд зі мною лежить іграшка: великий веселковий заєць, подарований мені в січні 2000-го російським солдатом, що написав на нашому грозненському снігу зламаною віткою:

НАМ ПОРА ДОДОМУ!

Зайцеві байдуже.

Він бадьоро й весело дивиться на цей світ.

tonka-sriblista-nit-in-Ukrainian-2015

Українською книжку переклала Оксана Думанська

ПОДЕЛИТЬСЯ
ВЕЩЬ ДНЯ
19.11.2024
Bevza
Ялинкова прикраса «Щедрик»
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).