Чому нарешті офіційно можна засинати на оперній виставі?
Як на одній сцені можна об’єднати оперний спів, рок та джаз?
Як звучить препарований рояль в дуеті з розлаштованим фортепіано?
Як можна поєднати оперу з цирком чи реквіємом, академічний театр та класичну музику з віджеїнгом та live-електронікою?
Про це все нам розказали Катерина Мізіна, PR-менеджер проекту Nova Opera, композитор Роман Григорів, співачка Мар’яна Головко та вокаліст Євген Рахманін.
Катерина Мізіна (PR-менеджер)
Що таке Nova Opera?
Nova Opera – це музично-театральна формація, яка експериментує в жанрі нової опери, що є новим авангардним напрямком в оперному театрі. Він у світі вже достатньо популярний, але в Україні цього більше ніхто не робить, тому ми й взяли назву жанру за назву свого колективу.
В репертуарі творчого об’єднання вже є три унікальні мультижанрові опери: опера-реквієм IYOV, сонОпера ‹‹непрОсті›› та опера-цирк ‹‹Вавилон››. Чим особлива кожна з них?
Опера-реквієм IYOV – це перший проект наших композиторів і такого складу трупи. Вона вийшла достатньо трепетною і болючою, бо була створена в умовах важкого часу для нашої країни. Ця опера – своєрідний крик душі музикантів. Вона, можна сказати, найкласичніша з усіх, хоча в ній також присутні експерименти, наприклад музиканти грають на дико препарованому роялі. В опері дуже потужне лібрето, а саме – сакральні тексти книги Йова, сенс слів яких не втрачає своєї актуальності вже багато століть.
Друга опера — сонОпера ‹‹непрОсті››. Це нічний концерт, який триває с півночі до світанку, він написаний за текстами Тараса Прохаська. І тут ми трошки іронізуємо в тому плані, що глядач нарешті має змогу заснути на опері, і йому не повинно бути за це соромно!
Опера-цирк ‹‹Вавилон›› – це наша остання опера, яку ми представили восени на «Гогольфесті». В цій опері зустрілася найбільша кількість жанрів та напрямків мистецтва: тут на глядача чекає і візуальне мистецтво, і віджеїнг, і цирковий перформанс, живі ляльки, а також класичний оперний вокал у поєднанні з потужними роковими елементами. До речі, офіційна прем’єра в Києві буде 24 березня в Палаці культури КПІ.
Роман Григорів (композитор)
Яка основна ідея проекту Nova Opera?
Nova Opera – це інтеграція найрізноманітніших естетичних, стилістичних, музичних та творчих елементів в зону академічного мистецтва.
Наприклад, в нашій першій спільній роботі з Іллею Разумейком – опері IYOV − ми поєднали ‹‹непоєднуване›› – два глобальних жанра, оперу та діаметрально протилежний їй жанр – реквієм.
Що нового і особливого чекає на глядача на ваших операх?
В своїй творчості ми доводимо те, що при зміні моделі сприйняття музики змінюється і її вплив на слухача. Наприклад, наша сонОпера − це фактично формат майбутнього. Ми працюємо із підсвідомістю, адже, коли людина перебуває в стані дрімоти, музика сприймається зовсім інакше. Наприкінці вистави наші глядачі мали змогу написати відгук у книзі снів, нашій своєрідній ‹‹книзі відгуків та пропозицій››. І деякі писали, що почувалися на ранок зовсім іншими людьми, оновленими зсередини. До того ж ті, хто засинають на сонОпері, навіть хроплять у тональності (сміється).
Чи працюєте ви зараз над новими операми? І чим Nova Opera вразить глядачів у 2017 році?
Зараз ми працюємо над жах-оперою ‹‹Гамлет›› разом із режисером Ростиславом Держипільським, прем’єра якої відбудеться в Івано-Франківську. Ця опера створена за участю іншого складу, а саме акторів і музикантів івано-франківського театру, братиме участь в опері також відома українська акторка Ірма Вітовська. В березні запланована прем’єра вже допрацьованої опери ‹‹Вавилон››. А в квітні ми плануємо презентувати оперу IYOV у Віденській філармонії. До того ж це буде вперше в історії української музики, що наша опера прозвучить у стінах філармонії Відня. Також зараз з Іллею ми працюємо над створенням музики для перформанса, який буде проходити в Королівській консерваторії Данії, у Копенгагені. Відома піаністка Елізабет Нільсен буде грати ‹‹Карнавал›› Шумана, а ми саме займаємося створенням нового бачення цього відомого твору.
Мар’яна Головко (вокалістка)
Мар’яна, розкажіть нам історію вашого знайомства з проектом. Як ви стали частиною групи?
Фактически группа сформировалась во время постановки экспериментальной оперы Влада Троицкого «Кориолан», в которой я также принимала участие. Это был первый шаг, там и познакомились большинство участников Nova Opera. После этого проекта возник вопрос уже дальнейшего сотрудничества и создания постоянной оперной труппы.
Яке значення для вас має цей проект?
Для меня этот проект значит то, что наконец-то музыкант в нашей стране может реализовать себя достойно своих внутренних исканий, не идя на компромисс с музыкальным сообществом. То есть теперь вовсе не обязательно жертвовать своими вкусами и взглядами, заниматься поп-музыкой, к примеру, только потому, что у тебя больше нет другого выхода. Такой проект, как Nova Opera, – это возможность самореализовываться тем людям, которые интересуются каким-то определенным, даже, можно сказать, нетрадиционным стилем музыки. Nova Opera дает музыкантам возможность чувствовать себя свободными в своем выборе.
Ви ведуча на радіо ‹‹Аристократи››, викладаєте вокал в університеті, проводите живі шоу ‹‹Клуб благородних співачок›› і зараз до того ж займаєтеся власним сольним проектом. Поділіться з нами, як вам вдається все встигати? І які у вас плани на найближчий час?
Я очень люблю такой ритм, когда в жизни нет ни одной свободной секунды. И даже если она появляется, то я все равно нахожу чем заняться. По моему мнению, отдых – это смена деятельности. Все, что я сейчас делаю в своей жизни, мне очень нравится и приносит мне настоящее удовольствие. Но как и для любого артиста, самым важным для меня сейчас является сольный проект. Nova Opera − это для меня также очень серьезно, именно тот высокий уровень, к которому я тянусь. И те планы, которые сейчас намечены в рамках проекта, не могут не вдохновлять.
Євген Рахманін (вокаліст)
Чим ви займаєтеся ще, окрім проекта Nova Opera?
Все, чем я занимаюсь, так или иначе связано с музыкой и вокалом. Работаю в театре оперетты, в оперном театре, пою в оперной студии в консерватории, пою в церкви, также принимаю участие в различных музыкальных проектах.
Як ви стали учасником проекту?
Я последний участник из пришедших в коллектив. Группа уже состоялась, но в один момент понадобился бас. И хорошие знакомые, которые уже были на тот момент задействованы в проекте, посоветовали мою кандидатуру.
Когда я увидел в интернете проморолик оперы IYOV, я очень загорелся и решил, что обязательно схожу на эту оперу. В тот момент как раз захотелось каких-то новых звуковых ощущений. И тут спустя пару дней мне предложили поучаствовать в спектакле, на который я собирался идти. Знак судьбы, никак иначе.