Держкіно планує реорганізувати “Довженко-Центр”, що фактично означатиме ліквідацію національного кіноархіву

Новости
18.08.2022
ТЕКСТ: Анастасія Поляк
ПОДЕЛИТЬСЯ
Рішення, яке обурило користувачів Мережі
ПОДЕЛИТЬСЯ

Державне агентство України з питань кіно видало наказ про реорганізацію “Довженко-Центру”, який займається збереженням і популяризацією українського кінематографа. Це фактично означатиме ліквідацію національного кіноархіву.

Згідно з наказом, усі фільми та майно “Довженко-Центру” повинні бути передані державній установі “Науковий центр кінематографії України”, основним видом діяльності котрої є “вища освіта”. “Таким чином, відповідати за унікальну кінематографічну спадщину України Держкіно доручає де-факто “сплячій” установі, що з моменту свого заснування, за часів Януковича, у 2011 році, не здійснювала жодної діяльності, не має штату, відповідних компетенцій, сайту тощо”, — розповідають у “Довженко-Центрі”.

Рішення Держкіно обурило українців, які почали масово виступати проти реорганізації в соцмережах. “Ліквідація архівів, джерел історичної пам’яті, особливо під час війни, — не що інше, як диверсія в тилу власної культури. Тих, хто цим займається, користуючись воєнною веремією, слід таврувати як ворогів і поводитись з ними відповідно”, — розповідає екскерівник “Довженко-Центру” Іван Козленко.

У Міністерстві культури та інформаційної політики України повідомили, що вся ситуація стала для них справжньою несподіванкою. “Міністерство виступає проти нехтування та ліквідації кіноспадщини, тому подібна заява є несподіванкою і для нас. Ми бачимо, що у рішенні Держкіно про ліквідацію Довженко-Центру не йдеться. Планується реорганізація шляхом створення двох нових державних підприємств, одному з яких передається фільмофонд. Впевнені, що Держкіно якнайшвидше дасть більш детальні роз‘яснення”, — заявили в міністерстві. 

Держкіно відповіло на обурення в Мережі заявою, у якій зазначається, що питання реорганізації почалось ще до повномасштабної війни, тоді, коли “Довженко-Центр” перебував у сфері управління МКІП. “Наказом Держкіно не передбачається ліквідації Центру Олександра Довженка, лише його реорганізація”, — йдеться у заяві.

У Держкіно повідомляють, що в процесі реорганізації буде утворено три самостійні юридичні особи, а всі працівники центру зможуть отримати посади вже в новій організації. Автори заяви додають, що таке рішення дозволить “Довженко-Центру” “приділити більшу увагу розвитку музейної справи та кінокультури”. 

Однак на сайті Кабінету Міністрів України вже з’явилася петиція про скасування реорганізації.

“Довженко-Центр” розпочав свою роботу ще в 1994 році. У його колекції зберігаються українські фільми з початку XX століття і аж до сьогодення: роботи Дзиги Вертова, Олександра Довженка, кінострічки 80-х і 90-х. Всього у Центрі Олександра Довженка знаходиться більше 60 тисяч одиниць зберігання кіноматеріалів.

Читайте також: Галереї, мистецькі центри та міжнародні виставки: де українські митці представляють свої роботи у Європі

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).