Топ-10 найкращих фільмів в історії українського кіно

Новости
29.06.2021
ПОДЕЛИТЬСЯ
За версією Довженко-центру
ПОДЕЛИТЬСЯ

24 червня на X «Книжковому арсеналі» відбулася презентація рейтингу 100 найкращих фільмів в історії українського кіно, складеного за результатами опитування Довженко-центру разом зі Спілкою кінокритиків України. 

Перше місце посіла стрічка Сергія Параджанова «Тіні забутих предків» 1964 року, з Іваном Миколайчуком в головній ролі. На другому місці опинився фільм «Земля» (1930) Олександра Довженка, на третьому — «Людина з кіноапаратом» (1930) режисера Дзиґи Вертова. 

«Опитування з визначення найкращих фільмів українського кіно – це насправді безпрецедентна історична подія. Це спроба нарешті сформувати канон того, чим є і чим було українське кіно протягом понад ста років свого існування. Фактично це список стрічок, рекомендованих до перегляду всім, хто цікавиться українським кінематографом. Деякі спроби з резюмування історичних досягнень українського кіно робилися кінокритиками й раніше. Проте ініціатива Довженко-центру мала на меті зібрати полярні точки зору в межах єдиного експертного консенсусу. Особливо приємно, що до опитування долучилися й наші закордонні колеги — дослідники українських фільмів. Взірцем для нашого рейтингу слугували, зокрема, списки кращих фільмів в історії усього світового кіно, які вже майже 70 років формує Британський кіноінститут (BFI)», – Олександр Телюк, керівник кіноархіву Довженко-центру, співкоординатор проєкту.

До топ-10 найкращих українських картин увійшли:

  1. «Тіні забутих предків» (1964), реж. Сергій Параджанов
  2. «Земля» (1930), реж. Олександр Довженко
  3. «Людина з кіноапаратом» (1930), реж. Дзиґа Вертов
  4. «Плем’я» (2014), реж. Мирослав Слабошпицький
  5. «Камінний хрест» (1968), реж. Леонід Осика
  6. «Астенічний синдром» (1989), реж. Кіра Муратова
  7. «Польоти уві сні та наяву» (1982), реж. Роман Балаян
  8. «Білий птах із чорною ознакою» (1970), реж. Юрій Іллєнко
  9. «Довгі проводи» (1971), реж. Кіра Муратова
  10. «Вавилон ХХ» (1979), реж. Іван Миколайчук.

 

Повний рейтинг фільмів, а також індивідуальні експертні списки можна переглянути на сайті Довженко-центру

Читайте також: 6 короткометражок, які варто подивитись на "Українській новій хвилі"

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).