Що треба знати про видатну українку: Марина В’язовська здобула престижну нагороду з математики

Новости
08.07.2022
ТЕКСТ: Анастасія Поляк
ПОДЕЛИТЬСЯ
Українка розв’язала задачу, над якою роздумували століттями
ПОДЕЛИТЬСЯ

Марина В’язовська  математикиня, яка першою у світі розв’язала задачу з пакування куль cпочатку у восьмивимірному, а згодом, у співпраці з колегами, у двадцятичотирьохвимірному просторі та внаслідок цього отримала медаль Філдса, одну з найпрестижніших міжнародних нагород у цій галузі. Вона стала другою жінкою в історії премії.

Марина В’язовська  уродженка Києва. Вже з дитинства вона почала захоплюватися математикою: закінчила Київський природничо-науковий ліцей № 145 та вступила на математичний факультет до Київського національного університету ім. Т. Шевченка. Сама Марина розповідала, що обожнювала в той час ходити на олімпіади, адже вони ще більше розпалювали її любов до свого предмета. Її чоловік, з яким вона познайомилася в ліцеї, і сестри описували математикиню в тих роках як надзвичайно талановиту й самовіддану. “Коли всі лягали спати, вона брала свій блокнот і писала формули”,  згадувала сім’я.

Після отримання диплома бакалавра Марина В’язовська обрала не роботу за фахом у Києві, а подальше навчання і вдосконалення своїх знань з математики. Вона закінчила магістратуру в Кайзерслаутернському університеті в Німеччині, захистила кандидатську дисертацію і здобула ступінь доктора природничих наук у Боннському університеті.

У 2014 році Марина почала працювати докторантом у Берлінській математичній школі та Берлінському університеті імені Гумбольдта, а вже у 2016 році вона зробила справжнє відкриття з розміщення куль у восьмивимірному просторі, вирішивши задачу, над якою вчені ламали голову довгі роки. Робота В’язовської викликала захоплення у колег по всьому світу. “Розуміння того, що людський мозок може віднайти доказ чогось подібного, для мене є справді дивовижним фактом”,  поділилася вчена-математикиня Сильвія Серваті.

За відкриття Марині В’язовській було присуджено безліч премій: “Премію Салема 2016”, “Європейську премію з комбінаторики 2017”, премію Clay Research Award, а також New Horizons in Mathematics Prize і премію “Рут Літл Саттер”. Медаль Філдса стала для неї вже дев’ятою міжнародною нагородою.

З 2018 року Марина є професоркою Федеральної політехнічної школи Лозанни у Швейцарії. 

Марина В’язовська отримує медаль Філдса на Міжнародному математичному конгресі у Гельсінкі

Дослідниця щодня продовжувала працювати над собою і своїми знаннями, а ще, як і всі інші, вона ніколи не забувала мріяти. “Моєю математичною мрією було б розв’язати задачу, про яку ніхто не думав. Знаєте, як кажуть: "Хороші математики можуть влучити в ціль, яку всі бачать, а геній може влучити в ціль, яку ніхто не бачить", — розповіла Марина в одному з інтерв’ю.

Окрім математики, Марина любить проводити час зі своєю сім’єю. Разом із чоловіком Данилом вона виховує сина й доньку. Син Майкл розповідав, що коли мати розмірковує про математику, то вона нічого навколо себе не помічає. Він завжди знав про всі її нагороди, проте дуже здивувався, коли почув про премію Філдса. “Тепер я розумію, чому вона так багато працювала”, — сказав Майкл.

Більша частина сім’ї Марини живе в Києві, тому, коли почалася повномасштабна війна в Україні, дослідниця не знаходила собі місця, хвилюючись за своїх рідних. Розрадою ставала лише математика. Зараз сестри Марини евакуювалися до неї у Швейцарію, проте думки про долю країни досі турбують жінку. “Я хочу побачити мир і що якимось чином все буде добре”, — поділилася В’язовська.

 

Читайте також: 

Лієв Шрайбер, американський актор та співзасновник ініціативи BlueCheck Ukraine, став амбасадором UNITED24

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).