Хвилина мовчання як символ безмежної вдячності всім захисникам і захисницям України. Саме вона супроводжувала кожен показ другого з початку повномасштабної війни росії проти України Ukrainian Fashion Week сезону осінь-зима 2025/2026, що проходив у Києві з 14 по 17 лютого. А також знову стала нагадуванням: мода — це передусім відображення культурних, соціальних змін та потреб.
У межах Тижня моди українські дизайнери, як і на початку великого вторгнення, відшиваючи спорядження й одяг для військових, відреагували на нагальні суспільні запити. Вони представили функціональний одяг для людей з інвалідністю, залучили до своїх показів героїв і обличчя краси, сили — ветеранок та ветеранів як моделей.
Показ Nadya Dzyak у межах Ukrainian Fashion Week сезону осінь-зима 2025/2026
Серед них бренд MAKI, що презентував проєкт «Одяг з функцією: рівність у розмаїтті», організований командою дизайнера Макара Ципана, фахівцями із реабілітації та ветеранами. Його мета — подолати бар’єри та відкрити нові можливості для людей з інвалідністю завдяки функціональному й стильному одягу. Під час розробки проєкту велася тісна співпраця з фокус-групами, які складаються з ветеранів із різними типами ампутацій і втратою зору.
Кожен військовий мав змогу зробити власне замовлення на одяг, що відповідає його потребам, стилю. Згодом різноманітні моделі одягу — від футболок, худі, класичних костюмів, джинсів та сорочок — тестувалися іншими групами для оптимізації функціональності, уніфікації дизайну й масштабування.
«Функціональність в проєкті “Одяг з функцією” зашита безпосередньо в дизайн, що робить його зручним та стильним для всіх», — розповідають у MAKI. «Це одяг, який дає впевненість та комфорт, можливість самостійно одягнутись та провести час з родиною, друзями, працювати в колі успішних людей. Одяг з функцією — це про гідність та рівність можливостей».
Презентація проєкту MAKI «Одяг з функцією: рівність у розмаїтті» у межах Ukrainian Fashion Week сезону осінь-зима 2025/2026
Презентація проєкту MAKI «Одяг з функцією: рівність у розмаїтті» у межах Ukrainian Fashion Week сезону осінь-зима 2025/2026
Колекція бренду Andreas Moskin також включала образи, адаптовані для чоловіків із протезуванням рук та ніг. Рукави одного з представлених піджаків можна зняти за допомогою непомітної застібки, а на внутрішніх бокових швах штанів наявні застібки, котрі допомагають носію швидко одягати чи знімати протез. Натхненням для створення колекції стали українські культурні діячі 20-30-х років XX століття, представники покоління Розстріляного відродження, підданого радянським репресіям.
«Загалом у цій колекції ми намагалися відобразити етапи становлення нашої культурної еліти — від чорних та червоних образів, які відсилають до часів цензури та воєн, і до світлих та відкритих образів, що символізують епоху незалежності та свободи», — поділилися засновники та дизайнери бренду Андрій Моськін та Андреас Білоус.
Показ Andreas Moskin у межах Ukrainian Fashion Week сезону осінь-зима 2025/2026
Показ Andreas Moskin у межах Ukrainian Fashion Week сезону осінь-зима 2025/2026
Важливою частиною Ukrainian Fashion Week сезону осінь-зима 2025/2026 стала й благодійна ініціатива «Обличчя героїв» — проєкт підтримки поранених із мінно-вибуховими травмами обличчя. Кожен дизайнер, як і відвідувач Тижня моди, мав можливість допомогти у лікуванні та реабілітації його учасників. Знаковим елементом простору Мистецького арсеналу, де проходила більшість показів, до того ж виступила портретна галерея представників фешн-індустрії, які залишили мирні професії та долучилися до лав Збройних Сил України.
Зі свого боку у своїй новій колекції «You Are Like Infinity» бренд Juliya Kros приділив значну увагу філософії «Безмежність можливостей для кожної». Вона втілилася в адаптивному одязі для людей з інвалідністю, зокрема для тих, хто користується кріслом колісним або має протези верхніх чи ніжних кінцівок. Приміром, сукні, які не мають лицьового, виворітного, переднього та заднього боку, були адаптовані для жінок з порушеннями зору.
Показ Juliya Kros у межах Ukrainian Fashion Week сезону осінь-зима 2025/2026
На подіумі Juliya Kros з’явилися Катерина Матлаєва, громадська діячка, візажистка, і Марія Нікітіна, активістка у сфері прав людей з інвалідністю, котрі використовують крісло колісне. Іншими моделями стали викладачка, кураторка Ліна Дешвар навчальної програми у «Школі для кожного» ГО «Бачити серцем», котра має протезування ноги, та студентка, фотографка, гравчиня футбольної збірної України з ампутацією кінцівок Тетяна Мацишена. «Кожна з них — це історія сили, мужності та краси», — зазначають у Juliya Kros.
Читайте також: TG Botanical, Andreas Moskin, J’ammeme та інші бренди, які представили свої колекції під час двох останніх днів UFW fall-winter — 2025