Напевно, кожна сучасна людина хоч раз чула термін «антиоксидант». Цей елемент присутній у нашій їжі, напоях, косметиці, лікарських препаратах, харчових добавках і не тільки. Користь антиоксидантів доведена авторитетними вченими світового рівня. Проте звичайні люди далеко не завжди розуміють, про що йдеться. У цій статті ми розберемося з антиоксидантами та їх застосуванням, а також з'ясуємо, де шукати такі важливі речовини.
Що таке антиоксиданти
Антиоксиданти — це невеликі молекули, які гальмують фізичне окислення. По суті, це своєрідний природний захисник нашого організму, який допомагає уповільнити старіння, уникнути багатьох захворювань і очистити клітини від шкідливих сполук.
Клітини виробляють вільні радикали самостійно. Але їхня кількість може збільшитися шляхом впливу факторів навколишнього середовища. Наприклад, від ультрафіолетового випромінювання, куріння або токсичних речовин, які викидають заводи. Тому дуже важливо допомагати організму, насичуючи його корисними молекулами.
Антиоксиданти бувають різні, і функції в них теж відрізняються. Основні їхні плюси полягають у такому:
- зниження рівня холестерину;
- збереженні здоров'я очей;
- усунення наслідків забруднення навколишнього середовища;
- запобігання деяким формам раку;
- гальмування процесів старіння.
Найпотужніші антиоксиданти
Природні антиоксиданти діляться на два типи. Ендогенні виробляються організмом самостійно, але для цього людина має бути повністю здоровою. Екзогенні потрапляють в організм ззовні з харчовими продуктами.
Вчені розрізняють понад 8 тисяч видів антиоксидантів. Умовно їх можна розділити на вітаміни, пігменти, мінеральні речовини та біофлавоноїди. Велику кількість антиоксидантів людина отримує з фруктів, овочів, бобових і горіхів.
Завдяки численним дослідженням, сьогодні ми точно знаємо, що до найсильніших антиоксидантів належать:
- вітамін С — покращує роботу імунної системи, зміцнює серцевий м'яз. Міститься в броколі, цвітній і брюссельській капусті, помідорах, апельсинах, лимонах, полуниці;
- вітамін Е — омолоджує, покращує стан шкіри та волосся, відповідає за здоров'я слизових оболонок і гостроту зору. Міститься в авокадо, мигдалі, шпинаті, горіхах, рослинних оліях;
- селен — підтримує імунітет, покращує метаболізм, бере участь у регенерації клітин. Міститься в морській капусті, рибі, яловичині, коричневому рисі, горіхах, бобових;
- лікопін — захищає від пестицидів, підтримує зір, полегшує невропатію, запобігає раку, покращує мозкову і серцеву діяльність. Лікопін зустрічається в моркві та гарбузі, броколі, абрикосах, апельсинах, шпинаті;
- коензим Q10 — відповідає за роботу серцево-судинної системи, імунітет, молодість шкіри, мозкову діяльність. Міститься в жирній яловичині, курці, арахісі, маринованому оселедці, варених яйцях, броколі, полуниці;
- елагова кислота — бореться з онкологічними захворюваннями, має протизапальну і кровотворну дію. Міститься в малині, ожині, суниці, волоських горіхах;
- катехін — найпотужніший антиоксидант, який міститься в чаї та ягодах.
Також до антиоксидантів належать цинк, вітамін А, ресвератрол, лютеїн, бета-каротин, полінасичені кислоти тощо. Денна норма вживання овочів і фруктів для насичення організму протиокислювальними молекулами становить 450 грамів.
Антиоксиданти в продуктах
Сьогодні вчені навчилися виділяти антиоксиданти штучним шляхом. Їх можна вживати як біологічно активну добавку незалежно від раціону. Однак багато вчених і лікарів наполягають на користі натуральних антиоксидантів, які людина отримує з харчових продуктів.
Синтетичні сполуки діють повільніше й менш ефективно, аніж овочі з фруктами. Людському організму легше переробляти природні речовини. Крім того, добавки можуть вступати в протидію з деякими ліками. Тому перед їх вживанням обов'язково потрібно проконсультуватися з лікарем.
Найсильніші антиоксиданти в продуктах — в овочах, фруктах, злаках і бобових. У продуктах тваринного походження набагато менше мінералів, але це не означає, що варто від них відмовитися.
Антиоксиданти містяться в малині, ожині, журавлині, чорниці. Що стосується овочів, найбільше корисних речовин у буряках, броколі, спаржі, ріпчастій цибулі, солодкому перці. Окремо варто відзначити користь картоплі, яка є потужним протиокислювальним засобом. Також багаті на антиоксиданти зелений чай і червоне вино.
До чого призводить нестача антиоксидантів
Якщо вживати мало продуктів з антиоксидантами, то в організмі буде накопичуватися надлишок вільних радикалів. Ці речовини здатні спровокувати збої в роботі клітин, органів і цілих систем, а також розвиток раку. Звідки ж вони беруться?
Організм постійно фільтрує речовини, що потрапляють до нього з їжею та із зовнішнього середовища. Усе непотрібне та зайве перетворюється на вільні радикали. Це побічні продукти, які виникають під час перероблювання клітинами поживних речовин в енергію.
Вільні радикали небезпечні тим, що «полюють» на електрони інших молекул. Запозичення важливих частинок не проходить безрезультатно. Вільні радикали змінюють структуру клітин і ланцюжки ДНК, через що виникають хронічні захворювання. В організмі відбуваються окислювальні процеси, які впливають на швидкість старіння. Але назвати вільні радикали чистим злом не можна, оскільки їх активно використовує наш імунітет для боротьби з інфекціями.
Точно визначити, чи вистачає антиоксидантів організму, досить складно. Їх занадто багато, щоб відстежити кожен. Але є низка симптомів, які свідчать про збої в захисті організму.
Насамперед це швидка стомлюваність, безсоння, слабкість. Брак антиоксидантів видно візуально: погіршується стан шкіри, нігтів і волосся, з'являються зморшки. Людина починає часто хворіти, спостерігаються проблеми із зубами та розлад нервової системи.
Продукти з антиоксидантами необхідні організму, але вживати їх потрібно в міру. Надлишок речовин призводить до прискорення окислювальних процесів і може спровокувати рак. Саме тому діагностику та приймання харчових добавок має проводити кваліфікований лікар.
Як застосовуються антиоксиданти в медицині
Фармацевтична промисловість активно займається винаходом і тестуванням препаратів для насичення організму антиоксидантами. Вживання ліків показано людям, які працюють на шкідливому виробництві, живуть у місцях із поганою екологічним оточенням, курять. Їм лікар може призначити вживання лікарських препаратів на основі ліпіну, коензиму, глутаргіну, катралу, жирних кислот. Наприклад, аспаркам покращує роботу шлунково-кишкового тракту, зміцнює серцево-судинну систему, підтримує тонус м'язів.
Крім ліків, антиоксиданти надходять в організм із вітамінами. Можна вживати мінерали й вітаміни окремо, можна включати в раціон грамотно підібраний комплекс поживних речовин. Окремо продаються препарати для чоловіків і жінок. Для перших особливо актуальна наявність в організмі фолієвої кислоти, цинку й лікопіну. Для других — коензиму, селену та вітаміну А.
Широкого поширення набули косметичні продукти, що містять антиоксиданти. Вітаміни, флавоноїди та поліфеноли додають у доглядові засоби. Сьогодні у продажу можна знайти креми, маски, сироватки, тоніки, гелі з антиоксидантами в складі.
Косметичні засоби допомагають відновити захисний бар'єр організму, наситити клітини необхідними корисними речовинами. Вільні радикали прискорюють старіння організму, що відбивається на шкірі. Застосування засобів з антиоксидантами допомагає зменшити кількість зморшок, тонізувати шкіру, надати обличчю свіжого вигляду. Щоб засоби давали максимальний ефект, потрібно підбирати їх спільно з косметологом і використовувати строго за інструкцією.
Читайте також: 7 нових б'юті-звичок у новому році