Як київська horeca стала великою волонтерською кухнею: Історія бістро Pure & Naive

Интервью
27.04.2022
ТЕКСТ: Юра Амосов
ПОДЕЛИТЬСЯ
Ми поговорили з одним із засновників закладу та організатором волонтерської ініціативи — Павлом Гуком
ПОДЕЛИТЬСЯ

З першого дня повномасштабного воєнного вторгнення армії рф на територію України наш малий і середній бізнес стали важливим рухом опору. Тилове забезпечення харчуванням взяли на себе затишні бари та кафе, які до 24 лютого були місцями наших зустрічей за суботнім сніданком, діловим обідом та вечерею у колі друзів. 

Одним із таких переорієнтованих закладів став винний бар і бістро Pure & Naive, який з перших днів війни почав безплатно годувати тих, хто цього потребує. І так два місяці, і кожен день. Ми поговорили з одним із засновників закладу та організатором волонтерської ініціативи — Павлом Гуком.

Павло Гук

“Все почалося 27 лютого, коли я прийняв рішення не їхати з Києва. Також у місті залишились деякі учасники команди Pure & Naive: наш операційний директор, один з офіціантів і бармен. З тридцяти людей залишилося четверо, — згадує Павло. — Тоді ми вирішили, що хочемо допомогти хоч якось. Перших кухарів, які змогли вийти й готувати, ми знайшли через маленькі групи працівників інших ресторанів і київської horeca в Telegram. Вже 1 березня ми почали волонтерити й готувати порції їжі. Спочатку їх було десь 200, потім 300, кожен день ми нарощували об’єм, допоки вже стабільною командою закладу не вийшли на 1200-1300 порцій щоденно”.

Згодом Pure & Naive почав працювати з організацією “Київ Волонтерський”, до якої входять 26 ресторанів і 3 пекарні. Вони обмінювалися продуктами, упаковуванням і іншою гуманітарною допомогою, яка приходила кожному з них. “Наприклад, наші друзі відправляли нам дитяче харчування, а ми вже передавали його тим, хто займається саме цим напрямком”, — уточнює Павло.

 
 
 
Посмотреть эту публикацию в Instagram
 
 
 

Публикация от Київ Волонтерський (@kyiv_volunteer)

Цього тижня загальний обсяг приготованої Pure & Naive їжі за весь час з початку війни сягне приблизно 50 тисяч порцій. Вони готують їжу для ЗСУ, різних батальйонів, в тому числі іноземних, для територіальної оборони, госпіталів, материнських центрів, дитячих лікарень, центрів крові та для центрів переселенців із Бучі, Ірпеня та області, які зараз знаходяться у Києві. 

“Також ми почали робити виїзди в область, як самі, так і у складі різних гуманітарних штабів, — розповідає Павло. — Наші волонтери були в Чернігівській та Київській областях. У Бородянці, на території біля ЧАЕС, у Макарові, Іванкові та інших маленьких населених пунктах. Наш подальший план – розширювати роботу в області. Потенційні потреби у Києві в найближчі місяці будуть знижуватися, тому ми хочемо сфокусувати нашу увагу туди, де наша допомога буде більш потрібною”.

Павло каже, що зараз у Київській області ситуація покращується. Так, в Ірпені забезпечили людей вже практично всім необхідним. Але разом з тим є багато селищ, до яких допомога не завжди надходить. “Туди треба просто приїжджати, ходити по будинках і допомагати, — каже хлопець і уточнює: — Десь пів села може бути знищено, але там все одно залишається хтось жити. Люди зараз знаходяться без зв'язку та електрики, бо їх не встигли відновити, й вони, звісно, не можуть подати нам запит”. Павло наводить приклад маленького селища Мощун у Бучанському районі, куди їздили його волонтери. Зараз там залишилися жити у своїх домівках усього шість людей. 

Сьогодні команда Pure & Naive налічує близько двадцяти людей, а загалом у “Києві Волонтерському”, з яким вони взаємодіють, близько 270 постійних учасників. І ще дуже багато тих, хто просто час від часу їм допомагає. 

Загальний волонтерський звіт Pure & Naive станом на 28 березня з усіма донатами склав 2 450 909 гривень. “За квітень буде трохи більше, бо ми ще отримали пожертви на закупівлю автомобілів для доставляння гуманітарної допомоги по області”, — додає організатор. 

 
 
 
Посмотреть эту публикацию в Instagram
 
 
 

Публикация от Pavlo Huk

“Зараз ми працюємо над залученням польських і німецьких фондів, щоби через них доставляти допомогу з цих держав напряму. Бо донати знаходити стає досить важко, тому ми намагаємося сфокусуватись на прямому доставленні продуктів”, — ділиться Павло і додає, що зараз вони також ведуть перемовини з деякими точковими спонсорами, які хочуть підтримати такі маленькі конкретні ініціативи, як їхня. 

“І ми вже отримали пару траншів від приватних осіб з Європи та США”, — каже Павло. 

Щодо морального і фізичного стану самих волонтерів після двох місяців війни, хлопець відповідає, що дійсно дехто вже повернувся до своєї основної роботи, а дехто поєднує ці справи, і це нормально. Інша частина волонтерів у Pure & Naive – це основна команда. Наприклад, люди, які прийшли працювати на кухні, але й до цього працювали кухарями, це їхнє основне заняття, — відповідно, для них це просто їхня робота, на яку вони ходять. Сильних змін в настроях волонтерів він не бачить. 



А щодо подальших планів, як своїх, так і команди, Павло хвалиться, що сьогодні вони вже навчилися правильно розподіляти свої фінансові та робочі ресурси, логістику й об'єм самої їжі, тому на наступний місяць задачі є. І також додає, що у самому приміщенні Pure & Naive їм вдалося запустити спочатку маленьку кав'ярню з одним баристою і кавомашиною, а сьогодні вони вже додали до цього невелике меню, весь прибуток йде на волонтерство. Павло впевнений, що в найближчі пару місяців їм вдасться повернути заклад до нормального режиму, запустити наново бізнес і паралельно з тим допомагати людям в області та інших регіонах. 

Підтримати Pure & Naive можна за посиланням

А допомогти "Києву Волонтерському" та його учасникам можна на сайті організації.

 

 

Читайте також: 

Історія волонтерки Альони, яка годує друзів, їхній підрозділ та три села на нульовій лінії фронту

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).