Виростити мрію: засновниця S.Lab Юлія Бялецька розповідає, як крок за кроком вивести український екостартап на міжнародний рівень

ПОДЕЛИТЬСЯ
Новітні технології
ПОДЕЛИТЬСЯ

Юлія Бялецька, засновниця S.Lab: "Все розпочалося з мрії, трошки навіть божевільної мрії – змінити світ та кардинально зменшити кількість пластику та пінопласту у світі.

Тому у 2020 році ми заснували S.Lab, де вирощуємо екологічну альтернативу пінопласту та пластику із технічних конопель та міцелію. Міцелій – це грибне коріння, і при змішуванні з коноплями утворюється міцний біокомпозит, який можна використовувати як пакування, будівельні матеріали, створювати предмети дизайну інтер’єрів, меблі, екологічну шкіру та навіть вішаки для одягу!

З першого дня створення стартапу ми проводимо опитування, беремо інтерв’ю та просто спілкуємось з потенційними клієнтами, які зацікавлені у використанні альтернативних матеріалів у своєму бізнесі. І саме клієнти задають напрямок руху, адже наша мета — не просто створити матеріал з грибів та конопель, а саме досягнути того, щоб екологічність стала доступною, простою та була єдиним варіантом.

Хоча за допомогою цієї технології можна створювати різні вироби та типи матеріалів, ми сфокусувались на пакуванні. Саме в альтернативному пакуванні бачимо найбільшу потребу та потенційний позитивний вплив на навколишнє середовище.

Щороку виготовляється 2,3 мільйона тонн лише пінопластового пакування, а потім відповідно викидається у ґрунт, океани та ліси. Щоб нейтралізувати викиди вуглецю від пінопласту, потрібно висаджувати 72 мільйони нових дерев щороку.

Вже працюємо з українськими та європейськими виробниками косметики, засобів з догляду за собою, декору, продуктів харчування, одягу, з ресторанами та службами доставки, щоб замінити та ввести екологічне грибне пакування для їхніх продуктів.

Важливі кроки на шляху від мрії до стартапу, який працює

Як і в будь-якій справі, надзвичайно важливою є підтримка. Спочатку нас підтримали друзі та близьке коло знайомих добрими словами та важливими контактами. А далі вже клієнти почали купувати наше пакування, розповідати про нього іншим, а ми прийняли рішення вже точно не зупинятись та розповідати про технологію і класний матеріал далі.

Потім підтримка ставала ще більш суттєвою. Минулого року ми вирішили взяти участь у Visa Elevator Pitch Day, щоб за 60 секунд продемонструвати свою ідею та показати, що настав час переосмислити матеріали. Пам'ятаю, як тоді у серпні ми зайшли у справжній ліфт, який побудувала visa.ua у центрі Києва. І за 60 секунд таки переконали експерта, що наша ідея та бізнес варті перемоги у конкурсі на найкращий elevator pitch! Тоді ми отримали 100 000 грн, які вклали в обладнання для збільшення обсягів виробництва.

Підтримка, відгуки, які ти отримуєш від людей у відповідь на свої ідеї, — то важливі відзнаки. Саме вони є тими дороговказами на життєвому шляху, на які слід завжди звертати увагу.

«Стартап S.Lab, що виробляє пінопласт з конопель та грибів, виграв 100 000 грн від Delo.ua» – впевнена, що ви зустрічали такі заголовки статей у бізнес-виданнях. Це був ще один приз у конкурсі серед українських підприємців, де ми здобули перемогу і ще одну сотню тисяч гривень.

Звичайно, ці дві перемоги дали нам необхідні кошти для розвитку стартапу. Більш важливо – про нас почуло ще більше людей і мета щодо заміни шкідливого пластику на натуральну альтернативу стала ще ближчою! 

Естетика майбутнього

Щоб продовжувати презентувати матеріал з грибів та його можливості, ми вирішили створити інноваційну колаборацію з Йовою Ягер, засновницею студії YOVA YAGER hospitality design. Її результатом стало створення спільної колекції декору та виробів для дому з міцелію та конопель, адже ми обидві дотримуємося думки про те, що настав час переосмислити матеріали, які ми використовуємо.

І ось уже в рамках Paris Design Week 2021 ми презентували спільну колекцію декору, посуду, новорічних іграшок та інших класних речей з грибів.

Цією колекцією ми хочемо показати дизайнерам з усього світу, що вже зараз вони можуть використовувати абсолютно екологічний та біорозкладний матеріал для створення інтер’єрів. Грибний матеріал не лише суперестетичний та приємний на дотик, а ще й має гідрофобні, тепло- та звукоізолюючі властивості. Все це ми продемонстрували відвідувачам в рамках експозиції «Український салон та декоративний екокрафт» у Парижі.

У 2022 році ми також плануємо презентувати ексклюзивну колекцію декору в Парижі, на виставці Masion & Object, і далі будемо постійно представлені у паризькій галереї.

Коридор можливостей

А потім ми брали участь у національному конкурсі стартапів від Startup Kyiv і стали переможцями в Україні, що дозволило нам далі презентувати проєкт на міжнародному рівні. Ми увійшли до трійки найкращих світових стартапів у напрямку Green.

Я не просто так розповідаю про усі ці конкурси та змагання, де ми брали участь. Саме вони стали важливою частиною нашого успіху та нових етапів розвитку. Тому моя порада усім підприємцям – йти на різні змагання й розповідати людям про своє захоплення. Так ви зможете зрозуміти, чи потрібну справу ви робите і наскільки ефективна ваша бізнес-модель. Сприймайте конкурси як своєрідний компас, який допоможе вам звірити рух та потренуватися у нетворкінгу. Найгірше, що може трапитись, — ви не отримаєте призове місце. Проте кількість нових знайомств і корисних можливостей коштує усіх зусиль!

Тож ми вирішили рухатися далі, і після багатоетапного та складного відбору на початку цього року S.Lab став учасником акселераційної програми Sustainability європейського акселератора Startup Wise Guys. Startup Wise Guys – це найбільший європейський акселератор, орієнтований на B2B-стартапи, що допомагає стартапам ставати стійкими бізнесами.

Наш проєкт отримав від Startup Wise Guys 80 000 євро як інвестицію. Ці гроші ми витрачаємо на створення пілотної виробничої лінії, а також на залучення наступного раунду інвестицій у 500 000 євро для подальшого розвитку та масштабування.

Залучення інвестицій у прозорий спосіб відкриває нові можливості, і ми для себе в першу чергу шукаємо партнерів, які будуть рухатись разом з нами, розвивати екологічні матеріали та технологію їхнього створення.

Фокус – на інновації

Ідея екологічних біопластиків вже не майбутнє чи забаганка екоактивістів. Це наша реальність, в якій споживачі готові платити більше за продукт у екологічному пакуванні, а виробники дивляться на свій бізнес через призму циркулярної економіки, ретельно зважуючи кожен компонент продукту та своєї бізнес-моделі.

Як приклад такого підходу нам вдалося створити прототип пакування з міцелію та конопель і презентувати його на зустрічі з концерном L'Oreal. Вони були в захваті від ідеї та можливості використання нашого матеріалу для пакування своїх продуктів!

Сумки з міцелію Hermes, кросівки та шопери з міцелію від Stella McCartney, кеди Gucci з грибної шкіри, сервери Dell у грибному пакуванні та з останнього – кросівки Adidas у пакуванні з міцелію – це вже наша реальність.

Це вже не звичний нам пластик, який ми впізнаємо навіть із заплющеними очима, а матеріали, створені природою та виготовлені за допомогою інноваційної технології. Це і є наш шлях подолання кризи кліматичних змін, де ми використовуємо найкращі інженерні рішення для забезпечення людських потреб природними матеріалами без шкоди довкіллю.

Зараз уся команда S.Lab працює над тим, щоб перетворити тестову лінію на повноцінне масштабне виробництво екологічних виробів з технічних конопель та грибного міцелію. Також зараз працюємо над виходом на нові європейські ринки, тому за останні 6 місяців я відвідала конференції у Данії, Естонії, Польщі, Парижі та Іспанії, де презентувала наш проєкт.

Мрія, яка зростає

Ми вже пройшли непростий шлях від ідеї та створення зразка до перших клієнтів, невеличких грантів та більш серйозного інвестування.  

Ми впевнені, що вже дуже скоро доставку та ваші улюблені товари вам будуть привозити не у пінопластовому пакуванні, а у боксі з міцелію, який після використання повністю розкладеться за 30 днів і удобрить собою ґрунт.

Тому продовжуємо вирощувати, тестувати та масштабуватись!"

S.Lab
@i_lab_s
@juliabialetska

Читайте також: KALYNA: Нова колекція ювелірного дому SOVA розкриває волелюбність українських жінок

ПОДЕЛИТЬСЯ
На сайте доступны аудиозаписи статей, подкасты и рекомендации стилистов в аудио-формате. Такие материалы отмечены соответствующим знаком(слева).